İçeriğe git

Resim
- - - - -

Koronavirüs (COVID-19)

• Please log in to reply
142 replies to this topic

#41 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 03:04 ÖS

diyanet bile camileri kapadıysa son noktadayız demektir.
galatasaray ulan..

#42 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 5.460 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 03:23 ÖS

Kahvehaneler konusunda ben de sıkıntılıyım. Zira babamızın tek sosyal aktivitesi bu. Kapatılmamış olması mantıklı değil. Sanki ihtiyarlar kahvede birbirlerini yesin der gibi.

#43 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.729 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 03:41 ÖS

Benim sektörde fabrikalar kapanmaya başladı .İspanyol Inditex ( zara , pull&bear vs grubu ) siparişleri durdurdu . Almanlar da öyle . LC waikiki de beklemede. Benim portföydekilerin hepsi çalışıyor ama hükümetten haber bekliyorlar. Sektör olarak 2020 ve 2021 yılını kaybettik diyebilirim .   

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#44 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.288 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 04:00 ÖS

Bugün 18 kişiyi yolladık evine.Bizim yazılım alanında bir tık fazla şansımız var, zaten bu tür çalışma hayatına aşinayız.Ancak müşterilerimizdeki kapasite düşmesinden dolayı nakden bu sürece dayanma gücü 3 ayı geçmez.Fabrikalarda durum bugün ;Metal hammadde girişi durdu  dış şirketlerden girişler yasaklandı.Mavi yakada %50 beyaz yakada %100 iş gücü azalması var.

Kimya %90 oranında durdu. Fastfood da fazla kayıp yok tersine artış var.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#45 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 04:25 ÖS

Evden çalışma başladı bizim şirkette.

Hanımın hastalığı ile başlamış süreç, şirket hekimi aradı falan, şaşırdım açıkçası.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#46 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 10.385 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 05:49 ÖS

Spor salonlari, spa’lar, saunalar da kapandi

#47 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 05:58 ÖS

Dedim ve evden calisma 1 gune dusuruldu sadece, muazzam ya.
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#48 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 10.385 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 09:35 ÖS

Fransız CB Macron: Savaştayız. Virüse karşı savaşta, AB dahil tüm sınırlar kapatılıyor. Tüm borç ve vergiler, kira, elektrik, su ve doğalgaz ödemeleri ertelendi. Devlet çalışan kayıplarını 300 milyar Avro’luk bir bütçeden karşılayacak
Savaştayız. Emeklilik reformu ötelendi. Meclisten krizi KHK ile yönetmek izni istendi. Oteller ve bazı kreşler, seferberlik halindeki sağlık çalışanlarına ayrılacak. Giderleri devlet ödeyecek. Arkadaş buluşmaları yasak. Ordu, önlemlere uyulmasını sağlayacak.

cografya kaderdir bosuna dememisler

#49 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 09:41 ÖS

e tabi başka kıtaların kaynaklarını asırlarca sömürüp zenginleşince böyle krizlere 300 milyar dolar filan harcamak da çok zor olmuyor.

• duman ve electrogs34 bunu beğendi
galatasaray ulan..

#50 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.917 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Mart 2020 - 09:37 ÖÖ

Haliyle bir tedirginlik var ve buna bağlı olarak konuştuğumuz tek konu sağlık meselesi. Ancak bu virüs salgını olayının bir de siyasal ayağı olacak. Uluslararası siyaset, yeni müttefikler ve yeni düşmanlar doğacak.

İtalya maske ve medikal cihaz ihtiyacı için AB ülkelerinin kapısını çaldığında kapı duvar bulmuş karşısında. Kimse parasıyla bile malzeme vermemiş. Buna karşın Çin 4-5 gün önce İtalya'ya hem medikal cihaz ve maske hem de destek için uzmanlaşmış 9 kişilik özel ekip göndermiş. Bildiğin yardım ediyorlar. Hem de en geniş salgın merkezi olarak bunu yapıyorlar. Çin, İtalya'ya mal veya destek vermese kimse bir şey diyemezdi. Buna rağmen koşmuş adamlar. İtalya Başbakanı Conte bundan sonra bir açıklama yapmış ve "İtalyanlar yardım edenleri de etmeyenleri de unutmayacak." mealinden bir şey söylemiş. Burada İtalyanlar ifadesi önemli. Hükümeti veya anlık bir durumu kastetmiyor. Kızgınlık ve şaşkınlık var bu söylemin ardında. Düşünsenize siz AB'nin kurucu ülkelerinden birisi olarak virüs salgını ile mücadele ediyorsunuz ve müttefik olarak aynı birliğin üyesi ülkelerden destek göremiyorsunuz. Tam tersi binlerce kilometreden Çin destek veriyor.

AB bir değerler birliği hiç bir zaman olmadı. Çok değil 75 sene öncesine kadar birbirlerini boğazlıyorlardı 2. Dünya Savaşı esnasında. AB tamamen zenginlik ve sömürü üzerine kurgulanmış bir birliktir. Bir süredir AB üyesi ülkelerde aşırı sağ siyasetin yükselmesinin nedeni de bu zenginliğin AB'ye yeni üye olan fakir ülkelerle paylaşılmasından doğan rahatsızlıktan başka bir şey değil. İngilizler'in Brexit oylamasında ayrılma yönünde oy veren vatandaşlarının yoğun olarak kullandığı argüman "Burada işsizlik var. Bizim çalışabileceğimiz alanlarda x, y, z ülkelerinden gelip çalışıyorlar." şeklindeydi. Olay şimdi ekonominin de dışına çıkarak sağlık alanına sıçradı. İşin içerisine can kaygısı girdi. Virüs salgını bir şekilde atlatılacak. İlaç bulunur, aşı bulunur veya insanoğlu bir bağışıklık geliştirecek buna karşı bilemiyorum. Ancak bu işler geçtiği zaman yapılacak seçimlerle birlikte mevcut yönetimlerin büyük kısmı çökecektir. Bu ülkeler kendi içlerine dönecekler. Gömülen savaş baltaları ve çıkarlar tekrar gün yüzüne çıkacağa benziyor.

Bunların yanı sıra eğer bu iş uzarsa

-Sağlık sistemi tüm ülkelerde kökünden sallanacağa benziyor. 

-İş yaşamı değişecektir. Hele de çare kısa sürede ortaya çıkmazsa home office denilen çalışma şekli bir acil önlem planından kalıcı bir forma dönüşebilir.

-Ülkelerin kendi içerisinde de kaotik durumlar olasıdır. Çare gelmezse özerk birlikteliklerde sorunlar çıkacaktır. Buna en yakın adaylardan birisini İspanya'da görüyorum kendimce. Katalanlar zaten ayrılmak niyetlerini dönem dönem açığa vuruyorlardı. Daha yeni referandum denemeleri yaptılar. Olaylar yaşandı. İspanya'nın maddi imkanlarının büyük kısmı Katalonya Özerk Bölgesi üzerinden geliyor. Bu noktada sorun potansiyeli yüksek gözüküyor. (Eğer uzarsa bu iş.) Fransa'da Bask bölgesi bir diğer sorun kaynağı olabilir.

-Ayrılıkçılık noktasında ters işleme olasılığı Birleşik Krallık'ta olabilir enteresan bir şekilde. Eğer AB çözülmeye başlarsa İskoçya Birleşik Krallık içerisinde devam etmek isteyebilir. Brexit sonrasında ayrılıkçılar birlik içerisinde kalmak istediklerini yüksek perdeden seslendiriyorlardı.

Bu tip toplumsal krizlerde (kriz global olsa da her ülke kendi ayağından asılıyor şu aralar) bizim bir avantajımız olduğunu düşünüyorum. Böyle durumlarda biz safları sıklaştırma özelliğine sahip bir toplumuz. Bunun bizim en büyük gücümüz olduğuna inanıyorum ben. Son yıllarda siyaset üzerinden derinleşen toplumsal farklılaşmanın bile ortadan kalkması olasıdır (zaman içerisinde) Biz toplum olarak bireysel bir toplum değiliz. Şehir merkezlerinde yaşayanlar her ne kadar bireyselleşmekte olsalar da ülkenin genelinde bu yok. Gruplaşmayı, geniş aile kurmayı hala daha tercih ediyoruz. Bu günümüz modern toplum yaşantısına ters dursa da kriz anlarının kurtarıcısıdır.

Bir İngiliz ülke ekonomik krize girse kendi derdine düşer. Bir Türk ülke ekonomik krize girdiği zaman ise yeri gelir kiradaki evini kapatır, ailesiyle bir arada oturmaya başlar. Masrafları kısar, yeni şartlara adapte olmaya çalışır. Biz bir ekmeği bölüp paylaşmayı bilen bir toplumuz. Bu tür sosyal dayanışmaya bugün ümmetçilik denilerek olumsuz etiketler takılsa da aslında bu bizim toplumsal bir tercihimiz. Bugün eminim şu yazıyı okuyan herkes (burada yüksek risk yaş grubunda kimse yok sanıyorum) endişe duyuyorsa kendisi için duymuyordur. Anası babası yakınları için endişeleniyordur. Ben bu hissiyatın Avrupa milletlerinde olduğunu sanmıyorum.

Avrupa'da yaşayan arkadaşlar daha iyi tahlil ederler elbette. Hatta merak ediyorum bu konudaki görüşlerini.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#51 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.917 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Mart 2020 - 09:39 ÖÖ

Benim sektörde fabrikalar kapanmaya başladı .İspanyol Inditex ( zara , pull&bear vs grubu ) siparişleri durdurdu . Almanlar da öyle . LC waikiki de beklemede. Benim portföydekilerin hepsi çalışıyor ama hükümetten haber bekliyorlar. Sektör olarak 2020 ve 2021 yılını kaybettik diyebilirim .   

Ben de bugün motor tedarikçisi ile konuştum. İhracat falan da yapıyorlar bunlar. Karayollarında TIR geçişleri durmuş galiba. Kısıtlı olarak sırayla ve belli sayıda ara ara izin veriliyormuş. Gemi yolları açıkmış. 

#52 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.621 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Mart 2020 - 11:25 ÖÖ

Dünya askıda açıkçası, faşizan amaçlı olmamakla birlikte bu virüsün yayılmasına sebep olan Çinliyi bulup zikmek lazım. 

#53 YODA

YODA

Senior Member

• Members
  • 3.507 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Mart 2020 - 05:44 ÖS

Fener'i kadıköy'de yenince kıyamet kopar diyorduk, kopuyor. 

İşin şakası bir yana; ben bu olayın biyolojik bir saldırı olduğunu düşünüyorum. 

Bakın AFAD bu durumu nasıl açıklıyor;

Biyolojik Saldırı Nasıl Anlaşılır?
  • image-4f46b2e4704c0.jpg?c=8135Taşıtlardan, uçaklardan püskürtme yoluyla ya da duman şeklinde bir şeyler atıldığı ya da bir püskürtme cihazının faaliyet gösterdiği görüldüğünde,
  • Hava koşullarından bağımsız bir sis veya alçak bir toz bulutu görüldüğünde,
  • Etraftaki hayvanlarda doğal olmayan davranışlar, sebebi bilinmeyen hastalık ya da ölüm görüldüğünde,
  • Sebepsiz yere bitkiler hasta ve solgun görüldüğünde,
  • Sebebi bilinmeyen bir hastalıktan pek çok kişinin hasta olması durumunda biyolojik bir saldırıdan şüphe edilmelidir.

image-f22920532c801.jpg?c=8785Bir patlamanın aksine, biyolojik bir saldırı anında kendini belli etmeyebilir. Biyolojik bir saldırı yukarıda belirtildiği gibi belli göstergelere sahip olsa da daha çok sağlık otoritelerinin olağan dışı bir hastalığın ortaya çıkmış olduğunu ya da birçok insanın acil tıbbi yardım almak için hastanelere başvurduğunu bildirmesiyle anlaşılır olacaktır. Siz de böyle bir durumu büyük bir olasılıkla radyo ya da televizyon yayınlarından öğrenmiş olacaksınız.   

Altını çizdiğim satırları lütfen bir kez daha okuyup, değerlendirmelerimizi öyle yapalım.

"Galatasaray, bir halatý hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takýmýdýr.”

#54 F@biooO

F@biooO

Senior Member

• Members
  • 13.598 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 17 Mart 2020 - 07:06 ÖS

2019 sonbaharında salgın simülasyonu konferansı yapılıyor.. (http://www.centerfor.../event201/about ) 

Gates efendi senelerdir nüfus fazla geyiği yapıp duruyor..  (doğrusu tüm dünya nüfusunun Alaska'ya Teksas'a sığabileceği.... Şehirleşme, mega kent öküzlüğü var, o tamam )

Who denen organizasyonun başı kıytırık Ebola ödeneğinden haremini uçakla seyahatlere gönderiyor. Aynı kurumda başka pek çok şaibe mevcut... (bunlar ne derse doğru mu...)

Daha pek çok şaibe var.. 

Tahminimce bu iş Nisan ortası gibi biter. Zaten bitmesi = CNN, Fox, BBC cart curdun -aa azalıyor/bitiyor- haberleri yayınlaması...  Gerisi figüran.

Çok karmaşık işler...

Düşündükçe reflüm azıyor, eM Tv'de Samsun gezisi izliyorum.)

#55 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Mart 2020 - 08:07 ÖS

İlk virus cikan kisi Kapalicarsi’da esnafmis.

#56 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Mart 2020 - 11:14 ÖS

89 yasinda biri vefat etmis, toplam vaka 98.

#57 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 7.611 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Mart 2020 - 09:07 ÖÖ

İlk virus cikan kisi Kapalicarsi’da esnafmis.

Ve bildikleri halde kapatmadılar kapalıçarşıyı halende açık kimbilir kaç kişiye yayıldı ordan yayılmaya devam ediyor...

Hökümet bu süreci çok iyi yönetiyor diyenlere gelsin...

Dean...

#58 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.729 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Mart 2020 - 12:12 ÖS

20'000 Euroluk malım patlamak üzere. Sebep ertelenen Euro2020 ..  :D  :D  

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#59 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.917 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Mart 2020 - 04:33 ÖS

3,5 saattir devam ediyor toplantı. Borsa ve bankalar kapandıktan sonra ilan edecekler herhalde kararları.

#60 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.621 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Mart 2020 - 10:04 ÖS

The economist 2020 yorumunu dinledim, bazı şeyler gerçekten de görüldüğü gibi degil galiba.

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye