İçeriğe git

Resim
- - - - -

Koronavirüs (COVID-19)

• Please log in to reply
142 replies to this topic

#21 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 05:54 ÖS

Vaka sayisi 5...
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#22 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 06:01 ÖS

bizde de logaritmik artış başladı yani. haftaya 100leri konuşuruz muhtemelen, ki bunlar sadece tespit edilenler olur.
galatasaray ulan..

#23 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 06:17 ÖS

hastalığın merkez üssü avrupa oldu demiş dünya sağlık örgütü. bilim teknoloji insan hakları bizden sorulur diyen, lanet olası göçmenler ülkemizi mahvedecek diye kafa ziken malların kendine hayrı kalmamış yani. kantlar, newtonlar, lockelar dirilse suratlarına tükürür bu yavşakların.
galatasaray ulan..

#24 cozker

cozker

Member

• Members
  • 9.776 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 06:46 ÖS

aslında bu virüs tüm insanlık için çok iyi bir ders oluyor aynı zamanda. insanlığı tehdit eden felaket senaryolarından yaşanması en muhtemel olanı salgın hastalıklardır.. corona virüsünün ölüm oranı çok düşük. ama günün birinde ölüm oranı % 60 -70'leri bulan çok daha korkunç salgın hastalıkların olmayacağını kimse garanti edemez. böyle bir durumla karşılaştığımızda neler yapmamız gerektiğinin provasını yapıyor insanoğlu resmen.. %2 ölüm oranı olan bir virüs bile tüm sistemi çökertebilecek derecede tehdit oluşturduğuna ve avrupa, abd gibi en gelişmiş medeniyetler bile bununla başetmekte zorlandıklarına göre, bu tür felaketlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğumuzu yaşayarak görüyoruz adeta.. özellikle gelişmiş ülkeler çok daha ciddi salgınlara karşı mutlaka hazırlıklar yapmalılar. silahlanma yarışına girileceğine bu tür şeylere kafa yormalı devletler..

dua edelim ki bu virüsün ölüm oranı sadece %2. peki ya %70 olsaydı?? 

• duman bunu beğendi

#25 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 10:54 ÖS

abi hiç bilinmeyen, inanılmaz şeyler söylememiş aslında ama virüsün neye hizmet ettiği, dünyanın buradan nereye gittiği konusunu güzel toparlamış. benim özetle anladığım, "sikerler kamil hepimizi sikerler."

galatasaray ulan..

#26 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.917 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Mart 2020 - 12:22 ÖÖ

Vaka sayısı 5 olmuş. 2 hastada solunum sıkıntıları varmış. Ek önlemler alındı bugün. 9 ülkeye daha uçuş yasağı konuldu. 8 ülkeye daha konulması düşünülüyormuş. 

İran ile alakalı olarak uydu görüntüleri var diyorlar. Toplu mezar olduğu iddia edilen bazı fotoğraflar servis edildi. Kireç tepeleri gözüküyor deniyor. Ne kadar doğru bilemiyorum.

İspanya 15 gün süreyle OHAL ilan etti.

ABD'de Trump Ulusal Acil Durum ilan etti.

Biz şu an AB'yi konuşuyoruz belki ama asıl büyük tehlike ABD olacak gibi gözüküyor. Adamların elinde yeterli test kiti bile yokmuş. O yüzden çoğu kimseyi test edemiyorlar. Nüfusları da ciddi seviyelerde (327milyon) Bir de şu durum var. Test kitleri ücretli. 600$ özel sağlık sigortası olanların ödeyeceği bedelmiş. Özel sağlık sigortası olmayanlar 1500$ ödemek zorundaymış. 3 milyon kadar evsiz sokakta yaşayan insandan bahsediliyor. Bu insanların hiç bir güvenceleri yok. Bunların değil 600$'ı ceplerinde 10$ yoktur muhtemelen. Bunlar ne yapacaklar?

Şu ana kadar ülke olarak gösterdiğimiz performansı (hem yönetim hem vatandaş olarak) ben takdir ettim. Umarım böyle devam ederiz. 

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#27 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Mart 2020 - 05:54 ÖS

dua edelim ki bu virüsün ölüm oranı sadece %2. peki ya %70 olsaydı?? 

coronavirus hakkında güzel bir yazı. baya detaylı şekilde neden olduğu açıklanmış. ayrıca alıntıladığım soruya verilen cevaba bakılırsa cozker'in bahsettiği durumun pek de mümkün olmadığı anlaşılıyor. yani bir virüsün hem öldürücülüğünün yüksek hem de kolay yayılan bir tür olması mümkün değil. anladığım kadarıyla şu anki corona öldürücülük ve yayılmacılık açısından ideal kombinasyonu bulmuş. ve bu bizim için kötü bir şey tabii ki.

---------------------------------
Viruses live on a delicate balance, don’t they? They have to be able to thrive without killing their host.

Right. The ones that kill off their host quickly will disappear. With the SARS virus, it’s no surprise that killing 10 percent of its host, it wasn’t able to establish itself as a pandemic virus on this planet.

galatasaray ulan..

#28 USAtaraftar

USAtaraftar

Junior Member

• Members
  • 3.926 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Mart 2020 - 09:05 ÖS

Bana ciddi bir hype gibi geliyor, ABD icinde Trump'a yuklenmek icin bir firsat olarak kullanildigini da goruyorum. Trump'in aptalliklari da ekonomiyi baya etkiledi, bir gun dedigini ertesi gun inkar etti. Nisan sonu gibi hersey normale doner.

#29 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Mart 2020 - 09:20 ÖS

Hype mi?

İran’da durum vahim, İtalya-İspanya kiriliyor?

neyin Hype’i?
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#30 USAtaraftar

USAtaraftar

Junior Member

• Members
  • 3.926 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Mart 2020 - 09:36 ÖS

New York'ta en az 2 aydir herkes hastalik belirtileri gosteriyor, oksurenler hapsuranlar. Gecen senelere gore sirkette grip olup ise gelmeyen sayisi bu sene inanilmaz artti zaten. Yani ben bu virusun buralarda aylardir dolastigini dusunuyorum zaten. Yani oyle bir anda su siralar yayilacagina inanmiyorum.

E simdi olenlere bakiyorsun, New York'ta 82 yasinda anfizem hastasi bir kadin. Bu kadin en ufak influenza virusunde bile cok ciddi olum riskine sahipti. Italya icin istatistikler asagidaki sekilde. Cin'e daha once bakmistim, orada genc olumler var ama onlar da akciger kanseri vs ciddi hastaliklara sahip insanlardi. 

The national health institute said the average age of those who have died was 81, with the majority suffering from underlying health problems. An estimated 72% of all those who have died were men.

Ciddi hastaliklari olanlar ve yaslilar icin asi bulunana kadar virusun yayilma hizini yavaslatmak lazim. Ama okudugum felaket senaryolari inanilmaz. 2002-2004 arasi gazetelerin arsivlerini tarayip SARS salgini oldugunda yazilanlari okuyun, ayni bugun yazilarlar gibi 10 seneye insanligin sonu gelir diye yaziliyordu. 

#31 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Mart 2020 - 11:25 ÖS

Umreden donen birinde cikmis ve 21000 kisi daha gelecek.

#32 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Mart 2020 - 01:14 ÖÖ

Hype degil mi?

#33 USAtaraftar

USAtaraftar

Junior Member

• Members
  • 3.926 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Mart 2020 - 01:21 ÖÖ

Anlatamadim heralde. Ben bulasmiyor demedim. Etkisi abartiliyor dedim Trump test yaptirmis. bence onda da pozitif cikacak. Hatta nufusun ciddi bir bolumunde var artik, hasta ve yasli insanlari asi bulunana kadar gundelik hayattan izole etmek lazim.

#34 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 03:50 ÖÖ

18 oldu vaka sayisi.

#35 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.917 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 09:00 ÖÖ

Yani ben bu virusun buralarda aylardir dolastigini dusunuyorum zaten. 

Ben de böyle düşünüyorum. 2,5 ay kadar önce benim çocuk rahatsızlanmıştı. Çocuk doktoru anitbiyotik vs. verdi. Bir türlü iyileşmedi. En sonunda duyma sorunu yaşamaya başladı. KBB'ye göster dediler. Baya sağlam bir KBB doktoru bulduk. Gittik. Bizim çocuğa tedavi uyguladı. İyileşti çok şükür. Muayene sırasında şöyle bir şey dedi. Bu ara bir salgın var. Çok hasta geliyor. Semptomlar bildiğin Influenza. Teste gönderiyoruz negatif çıkıyor. Yakında çıkar kokusu demişti. Ben o dönem bu adamın adını koyamadığı hastalığın bu virüs olduğunu düşünüyorum artık. 

Şöyle de bir durum var. Çin'de virüs tespit edildi tamam da bu virüsün kaynağını hala tespit edebilmiş değiller. Hayvan olarak yılan, yarasa ve hatta bir sürüngenden bahsediliyordu. Hiç birisi kesin budur diye tespit edilemedi. Hastalığın ilk hangi insanda çıktığı bile muamma. Onu da tespit edemiyorlar. Belki aylar önce çıktı. Wuhan'da adamlar karantina uygulamasına hızlı geçtiler. Zaten o sayede Çin önüne geçebildi olayın. Ancak Wuhan'da virüs dağıldıktan sonra eğer virüs dağıldıysa başka ülkelere? Bunu kimse bilmiyor. 1-2 kişi ile başlar, milyonlara sirayet eder zaman içerisinde. 

İlk teşhisler 2019 Aralık ayının son günlerinde koyuldu. Yıl sonuna doğru yani. Belki Aralık ortasında dağılmaya başlamıştı bile. İlk vaka 49 yaşında bir kadın. Sonrasında 61 yaşında bir erkek. Belki 30larında uluslararası seyahat eden birisi ile yayılmıştı bile bu rahatsızlık çoktan. 14 gün kuluçka süresini de düşünürsek zaten karantinadan önce bu hastalık dünyaya dağıldı demektir.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#36 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 09:17 ÖÖ

wuhan’dan türkiye’ye direkt uçuş vardı abi zaten. ta 23 ocak’ta iptal edildi. bize gelmemiş olması mümkün mü?
galatasaray ulan..

#37 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 7.611 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 09:22 ÖÖ

Yahu toplumdan bu kadarmı uzak olur bir hükümet...

Daha çok gençlerin gittiği gece kulüplerini,pavyonları,barları kapattılar eyvallah doğru karar...

Ama risk grubundaki 50 yaş ve üstü erkeklerin hınca hınç doldurduğu kahvehaneler açık...

Oralet yanında virüs ikramı tam gaz devam ediyor buralarda...

Şaka gibi :)

Dean...

#38 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 11:00 ÖÖ

Esimle 4 senedir beraberiz, ilk kez feci hasta; 39,5 atesi gorunce getirdim hastaneye, tansiyon bi ara 8-6’ydi, korona olmasa da bagisiklik sistemlerimiz cortladigi icin en hafif gecmesi gereken grip bile yataklara dusuruyor.

#39 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.288 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 12:47 ÖS

Şöyle de bir durum var. Çin'de virüs tespit edildi tamam da bu virüsün kaynağını hala tespit edebilmiş değiller. Hayvan olarak yılan, yarasa ve hatta bir sürüngenden bahsediliyordu. Hiç birisi kesin budur diye tespit edilemedi. Hastalığın ilk hangi insanda çıktığı bile muamma. Onu da tespit edemiyorlar. Belki aylar önce çıktı. Wuhan'da adamlar karantina uygulamasına hızlı geçtiler. Zaten o sayede Çin önüne geçebildi olayın. Ancak Wuhan'da virüs dağıldıktan sonra eğer virüs dağıldıysa başka ülkelere? Bunu kimse bilmiyor. 1-2 kişi ile başlar, milyonlara sirayet eder zaman içerisinde. 

İlk teşhisler 2019 Aralık ayının son günlerinde koyuldu. Yıl sonuna doğru yani. Belki Aralık ortasında dağılmaya başlamıştı bile. İlk vaka 49 yaşında bir kadın. Sonrasında 61 yaşında bir erkek. Belki 30larında uluslararası seyahat eden birisi ile yayılmıştı bile bu rahatsızlık çoktan. 14 gün kuluçka süresini de düşünürsek zaten karantinadan önce bu hastalık dünyaya dağıldı demektir.

kaynağı yarasa veya konakladığı bir geçiş hayvanı olduğu kesin.

https://www.who.int/...seases/sars/en/

zira adı corona olmazdı :) Corona virüs ailesinin ilk ferdi sars ve mers

yarsa >minsk kedisi sars

yarasa>deve  mers şeklinde.

Zaten artık şu an yayılmayı nasıl engelleriz çabası, sadece aşıya kadar yaşlıları korumak adına fayda sağlayacaktır.Aşı çıkmadığı sürece ölüm sayısı milyonları bulacak.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#40 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Mart 2020 - 03:02 ÖS

Evden çalışma başladı bizim şirkette.

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye