İçeriğe git

Resim
- - - - -

Koronavirüs (COVID-19)

• Please log in to reply
142 replies to this topic

#1 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 5.460 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 12 Mart 2020 - 01:37 ÖS

Bir başlığı olmalı maalesef. Katar'dan bildiriyorum. Yaklaşık vaka sayısı 300. Daha 2 gün önce 19'du. Logaritmik şekilde artıyor. Okullar hafta başında kapatıldı. Public alanlara kısıtlamalar geldi, kapatıldı sayılır. 14 ülkeden yolcu transferine, ülkeye girişe yasak getirilidi. Henüz Türkiye bu listede değil. İnsanlar oldukça ciddiye alıyor, devlet de. Etrafta maskesiz dolaşan adam sayısı azınlıkta kalmaya başladı.

#2 Patriot

Patriot

Senior Member

• SIT
  • 13.151 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Mart 2020 - 10:29 ÖS

ben Hollanda da kalıyorum.. valla ben bu heriflere güvenmiyorum.. ekonomiye bişey olmasın diye iyice ağırdan alıyorlar.. 2 hafta önce ilk vaka ortaya çıktı şu an 700e yakın hasta var.. okulları bile kapatmadılar örneğin.. neymiş çocuklar evde kalırsa veliler işlerine gitmez herşey daha beter aksır diyor..işte polisi itfaiyesi vs.. çocuklara fazla geçmez veya imun sistemleri daha güçlü diyorlar ama bu çocuklar başkasına bulaştırabilir.. ha tüm spor müsabakaları iptal.. 100 den fazla toplantılar vs iptal.. ama hepsi bu.. ve klasik elini yıka vs.. yanlız Trump bunları mahvetti.. bunların en büyük havayolu haftada amerikaya 100 uçak kaldırıyor.. şimdi sıçtılar.. valla bilmiyorum Allah hepimizi sağlık sıhhat versin.
What can I do sometimes..

#3 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.917 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 10:00 ÖÖ

Bu olayın boyutları elbette ilk etapta sağlık ancak bir de diğer boyutları var. Ekonomi başta olmak üzere, devlet otoritelerine karşı bir tepki bile oluşabilir. Nitekim Avrupa'da hapishanelerde vs. sorunlar çıkmış bazı yerlerde. (İtalya'da hapishanede 7 mahkum ölmüş çıkan isyanda) 

Bu olayın bu hale gelmesinin müsebbibi İtalyanlar başta olmak üzere AB bana göre. İtalya'da ilk vakalar ilan edildikten sonra İtalya'ya karşı önlem alan ülkelere tepki göstermişlerdi. Her şey kontrol altında diyorlardı. Hatta turizmden kayıp yaşamamak için buyurun gelin bile dediler. Sonuç bu işte. Kuzey bölgesinde virüs ilk ortaya çıkınca panikleyerek süpermarketlere koşan insanların virüsün yayılım hızını artırdığı söyleniyor. Ayrıca Lombardiya için karantina ilan edilirken İtalyan hükümeti saat vermiş. 00.00 demişler sanırım. (Gününü bilmiyorum) İnsanlar karantinadan önce bölgeden çıkmak için sırt çantasını doldurup ülkenin güney kesimlerine geçiş yapmış. Haliyle virüs tüm İtalya'ya yayılmış. Buna düpedüz dangalaklık denir. Bunu geniş halk kitleleri düşünemeyebilirler. Ancak bir yere karantina ilan ediliyorsa bu saatle yapılmaz. Önce yollar kesersin, sonra karantina ilan ettik dersin. Bir anda olur biter. Çin böyle yaptı. Wuhan'da karantinayı anında devreye soktular. Yoksa İtalya'da olduğu gibi insanlar oraya buraya dağılır. Virüs kontrolden çıkar.

Diğer yandan AB ülkelerinden Schengen vize rejimine dahil olanlar olay başladığı anda geçişleri kapatmalıydı. Her ülke kendi içinde bölgesel önlemlerle bu işi kontrol edebilirdi. Şu an tüm ülkelerde vakalar var. Özellikle İtalya ile sınırı olanlar önlemler almış durumdalar. Bu saatten sonra önlem alsan ne olur, almasan ne olur. Giren girdi zaten sana. 

Bizim ülke bence şu ana kadar iyi sınav verdi. Panik yaratılmadı. Panikleyen varsa da ağırlıklı olarak beyaz yakalılar. Şirketler kendi mecralarında önlemler alarak işlerine devam ediyorlar. Olması gereken de bu zaten. Biraz sakin olmak gerek. Konu ciddi, hafife almaya gelecek bir şey değil ancak yandık bittik, hepimiz öleceğiz gibi de bir durum yok. 

2020 cidden çok boktan bir yıl oluyor. Daha da 9 ay var bitmesine. Suriye, ekonomik krizler, petrol savaşları, ticaret savaşları, virüs, mülteciler derken şimdi bir de çekirgeler konuşuluyor. Bunun bir tık arkasından da bir kuş sürüsü istilasından bahsedilmiş. Yarın yıl başı ilan edilse ve 2021'e geçsek de bitip gitse her şey.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#4 cozker

cozker

Member

• Members
  • 9.776 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 11:07 ÖÖ

Ayrıca Lombardiya için karantina ilan edilirken İtalyan hükümeti saat vermiş. 00.00 demişler sanırım. (Gününü bilmiyorum) İnsanlar karantinadan önce bölgeden çıkmak için sırt çantasını doldurup ülkenin güney kesimlerine geçiş yapmış. Haliyle virüs tüm İtalya'ya yayılmış. Buna düpedüz dangalaklık denir. Bunu geniş halk kitleleri düşünemeyebilirler. Ancak bir yere karantina ilan ediliyorsa bu saatle yapılmaz. Önce yollar kesersin, sonra karantina ilan ettik dersin. Bir anda olur biter. Çin böyle yaptı. Wuhan'da karantinayı anında devreye soktular. Yoksa İtalya'da olduğu gibi insanlar oraya buraya dağılır. Virüs kontrolden çıkar.

milano'daki atalanta-valencia maçıda virüsün yayılmasında çok büyük etken olmuş, virüsün merkezi bergamo, o gece 40 bin kişinin milano'ya gitmesi ve bahsettiğin lombardiya bölgesinden güneye göç virüsün yayılmasındaki en büyük etkenler olmuş.. valencia'lı bir gazeteci vasıtasıyla ispanya'ya da bulaştı bu arada..

başta italya olmak üzere avrupa feci çuvalladı bu konuda.. virüsün ortaya çıktığı çin'e sövüyoruz saydırıyoruz ama 1.5 milyar nüfuslu bir ülkede bu olayı kontrol altına alabilmeleride çok büyük başarı, umarım avrupa'da kontrol altına alınır.. birde havaların ısınmasıyla önümüzdeki aylar nasıl olacak çok merak ediyorum.. 

#5 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.288 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 11:24 ÖÖ

Doktorların ifadeleri çok çelişkili.Kuluçka döneminde yayılmıyor diyen de var yayılıyor diyen de var.

Avrupa genelinde zaten engel olamayacağız kafası yaygın.Oradaki tedbirler hiç yeterli görünmüyor.

Bizimkiler kısmen iyi gittiler şu ana kadar.Ama camilere de ksıtlama önermeleri gerekiyordu Orada politik davrandılar büyük hata.

Bu yazı çıkaranlar seneye aşı olasılığı ile yırtabilir. Ben ailedeki yaşlıları yazlığa gönderdim.Ne kadar tedbir olur bilinmez ama ne kadar az insan o kadar iyi.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#6 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 11.009 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 12:26 ÖS

SGK ellerini ovuşturuyordur cuma namazlarının yasaklanmamasına bakıp... erken ölecek 1000 tane emeklinin sadece bir yıllık maaşıyla, prim ödeyen 100.000 çalışanın tedavisi finanse edilir...

Başından beri olaya birinci sınıf devlet gibi yaklaşırken; konu dine bağlanınca böyle saçmalamaları büyük aptallık bence...

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

#7 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 12:27 ÖS

Cemaat gerizekaliysa mustehak, gitmeyin iki hafta bisi olmaz, ben hic gitmedim misal 39 yildir.
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#8 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.729 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 12:29 ÖS

Beyaz yaka bizim beynelmilel gururumuz Alper :) Yurtdışında nasıl bir felaket ve panik görüyorsa aynısını burada da yaşamak isteyecektir , cancel meeting , homeworking başlıca önceliğidir. Ev terkedilir , starbucks terkedilmez, instoş no pasaran! 

Fakirlik sınırı 2700 maaş alan adamın panik yapacak hali yok ya , o zaten madden yok hükmünde korona bile selam vermez . 

Bizim ülke bence şu ana kadar iyi sınav verdi. Panik yaratılmadı. Panikleyen varsa da ağırlıklı olarak beyaz yakalılar. Şirketler kendi mecralarında önlemler alarak işlerine devam ediyorlar. Olması gereken de bu zaten. Biraz sakin olmak gerek. Konu ciddi, hafife almaya gelecek bir şey değil ancak yandık bittik, hepimiz öleceğiz gibi de bir durum yok. 

• duman, electrogs34 and Ferhat Karaca bunu beğendi

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#9 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.288 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 01:21 ÖS

aslında bu ortam güzel bir öngörü oyununa açık şu an. Bu tür travmalar toplumda kalıcı davranış değişikliklerine yol açar mı? Açarsa neler olabilir ?

benim tahminlerim

1-zaten dibe gitmekde olan avm lerin iyice köküne kibrit suyu döküleceği .

2-izole seyahat seçeneklerinin (bisiklet- motosiklet- özel şöförlü ulaşımlar) daha fazla prim yapacağı 

3-Vizelerin sıkıntıya gireceği ek sağlık raporları isteneceği,

4-yazlık kışlık köy evi gibi alternatif kaçış alanlarına yatırımların bir tık artacağı,

5-Ofis mimarilerinin açık ofis yapısından farklı şekilde daha kapalı yapılara döneceği

6 - zaten artmakta olan kargo kurye hizmet piyasasının çok daha üst miktar talep ile büyüyeceği

yönünde bazı beklentilerim var..

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#10 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.691 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 01:53 ÖS

Ya bizde uzaktan calisma imkani var, haftada 1 gun zaten oyle calisiyoruz, hala sirket laf salatasi yapiyor, yok ellerinizi yikayim bilmem ne, abicim yapsana 15-20 gun full evden calisma, zaten masadan masaya mail atiliyor, neyin inadi bu hala?
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#11 F@biooO

F@biooO

Senior Member

• Members
  • 13.598 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 03:53 ÖS

Deneme atışlarına devam ediyor pushedlar...

Kuş gribi, deli dana, ebola....

İndirecekler dünya nüfusunu herhalde...

Bu olmazsa Corolla çıkar...

Şuraya bak, daha nerede nasıl çıktı tam bilinmiyor bile... Yok biri yarasa yemiş de, deney hayvanı buğulama yapmış da.. Peh.

#12 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 04:00 ÖS

Şuraya bak, daha nerede nasıl çıktı tam bilinmiyor bile... Yok biri yarasa yemiş de, deney hayvanı buğulama yapmış da.. Peh.

https://mobile.twitt...232651078778881

bu o. çocuklarının virüs yaymaması mümkün mü abi sence? canlı tavuğu yerken arkada tempo tutan bir ırk bunlar. geçen eşeğin zikini yiyen çinli abla gördüm. bildiğin eşeğin zikini yiyor. mmmm filan diyor yerken.
galatasaray ulan..

#13 F@biooO

F@biooO

Senior Member

• Members
  • 13.598 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 04:08 ÖS

Bin yıldır ye bir anda virüs çıksın. Bilemiyorum...

Aids'le ilgili (gerçek) araştırmaları izleyip okuduktan sonra şüpheyle yaklaşmalı misal.

Bilemiyorum Altan..

https://www.abc.net....l-says/12055278   Perinçek-E.Kürkçü atışması başlamış btw :S )

#14 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 04:16 ÖS

o virüsü laboratuvar ortamında üretme süreciyle bu şerefsizlerin midesinde gerçekleşen süreç çok farklı değil aslında. yine yarasa, yılan türü binlerce virüs ihtiva eden yabani hayvanları kombine ederek bir çalışma yapıyorsun ya da hiç bilim adamına gerek kalmadan çinli bir mahlukat canlı hayvan pazarından ortaya karışık yarasa, köpek kestirip sonra da hüpletiyor. ki insan vücudunda olanı daha doğal bir süreç olduğu için muhtemelen daha kuvvetli bir virüs türemiş oluyor.

tabi o virüsün corona gibi yayılma oranı, öldürücülüğü gibi konular tamamen tesadüfen oluşan şeyler. ayarlayıp yapmak zor. ya da 1000 kişi yese bir şey olmaz, ama x kişi yediğinde genetik yapısı, dna dizilimi, başka virüslere geliştirdiği tepkiler gibi şeylerin mükemmel kombinasyonu bir araya geldiğinde ölümcül bir biyolojik silaha dönüşebiliyor.
galatasaray ulan..

#15 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.288 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 04:36 ÖS

Dünyanın yarısı çinden gelen her boku tüketirken 15 20 dolara  çalışan adam seni de yer beni de yer. 1.6 milyarın içinde yaşam savaşı veriyor adam gibi tarım yok bir bok yok topraklarında.

Götümüzü dönmüş mahallenin şanslı çocuklarını oynuyoruz.Götünü döndüğün şey götüne kaçıyor bir noktada..medeniyet yaşam standardı her yere girmek zorunda.Yaşatmayı umursamadığın adam bir biçimde katilin oluyor.

#16 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 04:42 ÖS

hayvanı pişirip yemek bir milyon yıl önceki ilk atalarımızın bile zaman içinde keşfedip uyguladığı bir yöntem. gerek lezzet gerek sağlık açısından doğrusunun bu olduğunu anlamak için asgari zeka ve haysiyet yeterli aslında. zaten sağlıksız olan ve tüm insanlığı tehdit eden çiğ yemeyi geçtim, canlı canlı hayvana acı çektirerek yemekten zevk almak için insan dışı bir tür olmak gerekiyor. insan hayatının hiçbir önemi olmayan bir ülkede otoriter devlet nasıl bu adamları astırmıyor merak ediyorum. bir de bunu sadece günde 1 dolara çalışan garibanlar yapıyor diye düşünmemek lazım, genelde gayet hali vakti yerinde, zengin tipler michelin seviyesinde restoranlarda yapıyor bunu. nasıl bir sadistse o hayvanı canlıyken yemekten acayip keyif alıyor adam. canlı ya da çiğ hayvan yemeyeceksin, yersen idam edileceksin. bitti gitti. kendin geber de başkalarının ne suçu var be validesiyle cima eylediğim.
galatasaray ulan..

#17 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.288 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 04:59 ÖS

bu adam yüzyıllardır yiyordu veya saçma sapan yaşıyordu, kimsenin umrunda değildi düne kadar.Ne vakit işin ucu bize dokundu ouww diyoruz..sen bilgiye doğruya ulaştın, 5 yaşında bebe tablete doğuyor ama adamların  dünyası bambaşka..Beleşe insan kullanmak adına kimse ne olacak bu heriflerin hali demedi verdi  küsküyü.

Bizde 300 madenci öldüğü yıl çinde ölen madenci sayısı 5400 . Topluca adam olamazsak boku yeriz bu gayet net.Bak hans amca roberto amca  da zigi tutmuş durumda 3000 öyro maaş kurtarmadı onu da.

Ali expressden 10 dolara kulaklık kapattım diye sevinirken bağane ya diyemiyorsun küresel hayatın faydası varsa bedeli de var.Tayland lı nın 14 yaşında kzını düdükleyen avrupalı kartoloz amcalar biraz bunu da düşünecek.

• almeyda bunu beğendi

#18 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 05:14 ÖS

abi ateş yakacak parası veya evi bile olmadığı için yerde bulduğu böceği, hayvanı yiyen adamla derdim yok benim. gayet hali vakti yerinde, belli bir eğitim seviyesinden geçmiş ve yaptığı hareketin sonuçlarını kestirecek bilinç seviyesinde olup resmen zikinde olmadığı ya da bundan zevk aldığı için böyle davranan adamlara söylüyorum bunları. adam markete gitmiş, koli koli alışveriş yapıyor ve reyondaki canlı fareyi tutup kafasından ısırıp yemeye başlıyor. bunun asgari ücretle, iphone üretim şartlarıyla, fabrikalarda eziliyorduyla filan alakası yok. ki olayı illa fakir adam üstünden okuyacaksak afrikada, somalide, yemende böyle bir vaka yok. çinli adamın dünyanın en fakiri olduğunu da düşünmüyorum. öte yandan bir hayvanı canlı canlı yemenin fakirlikle alakası olduğuna kimseyi inandıramazsın zaten. satın aldığı hayvana yapıyor adam bunu.

şimdi de yok mao dönemindeki kıtlıktan kalma alışkanlık filan diyebilirsin (ki ukraynası, irlandası, rusyası tarihte kimler kimler o kıtlıkları yaşadı da, bu pisliklerin yakınıdan bile geçmedi) ama ben de o alışkanlığı zike zike değiştirecekler, başka çaresi yok diyorum. benim maymun atalarımın yapmaktan haya ettiği şeyi kimse yapmayacak bir zahmet. yapanı da öttürecekler.
galatasaray ulan..

#19 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.288 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 05:30 ÖS

Dünyanın makası fazla açık bunu anlatmaya çalışıyorum.. Orada bir ortalama yaşam çizgisi var ve bu o toplumun gelir eğitim entegrasyon ortalaması ile yaşanıyor.

Çekirge eti lezzetli diyen ünlülerimiz var bizim de.Orada da sanki tüm toplum çiğ et mi yiyor? yok öyle bir şey.

Sen burada hala kurban kesiyorsun.Din di bilmemneydi diye ortalık kan gölü.Oradan bir virüs kapsan ataların çok mu gurur duyacak ? avrupalı da sana iyyy mal bunlar diyor.

Bu dünyada her yerde muhtelif yerel alışkanlıklar var.Sana bol gelen ona dar geliyor.Uluslararası beslenme normlarını uygulamak çin  halkının sivil -sosyal kurumlarının işlemesi gerekir.İşliyor mu? Hayır . Neden çünkü işlerse 3 dolara iş yapamazsın.Sen adam gibi beslenmeyi (ne kadar adam gibiyse) çok mu sağlayabildin ki ?

Hintli de tarantula yiyor aynı sebepten..Sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları olduğu kesin.Avrupa da vebayı bok içinde yaşarken yakalandı.Ne yediğin de çok sorun değil.Yaşam standardın önemli. Çin dünyayı göreli 10 sene olmadı daha.

Mesele para değil  sadece, kapalılık.yaşam standarları veya kültürel olarak senin ile aynı paralelde değil adam ve o eksene girmemesi için uğraşan bir irade var.Ortak çıtayı tüm insanlar için sağlamak zorundayız ve bu önde olanın sorumluluğundadır.

Bu arada eti pişirmeyen neandertal atalarındı.Onlar gideli çok oldu.Çinin nufusu 1.6 milyar. yani ne yapıyorlarsa senden başarılı üremeyi, hayatta kalmayı  başarıyorlar. bu anlamda örnek olacak ata senin atan değil ,onlar temel varoluş parametrelerini daha iyi yönetmişler.

bir ırkın- toplumun devamını türklere soracak değiliz deseler bir bok diyemeyiz :) ve şu an bu mevzuyu yenmiş tek ülke kendileri.

senin dediğini anlıyorum bu çağda bu ne amk bence de berbat.Ama bu işin bok tarafı uzun süre görmezden gelinmesine dayanıyor..Afrikadan ebola gelmişti afrikalıya ne diyelim? sebep aynı. Manhattan dan çıkmıyor bunlar haliyle.

#20 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 5.398 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Mart 2020 - 05:46 ÖS

elbette o yenecek abi, insan vücudunun henüz karşılaşmadığı tipte 10 binlerce virüs barındıran yarasayı çatır çutur yiyip hayatına devam eden adam kısa sürede o virüsün de canına okur :)

bizim gibi pembe götlüler de soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. o virüsü illa birileri ürettiyse bunun yine çinliler olma olasılığı da bu yüzden yine en yüksek olan ihtimal.
galatasaray ulan..

1 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye