İçeriğe git

Resim
* - - - - 1 oy

STSL 18.Hafta: GALATASARAY SK - Denizlispor (2-1)

• Please log in to reply
105 replies to this topic

#101 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.794 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Ocak 2020 - 10:48 ÖÖ

İstatistik elbet önemli ancak futbol disiplininde anlamlılığı biraz tartışmalı bir konu bence. Basketbolda istatistik her şey demek. 5 oyuncu çıkıyor parkeye. Herkesin endamına göre bir rolü olsa da her oyuncunun skor üretmesi ve asist yapması bekleniyor. Tüm oyuncular aynı zamanda savunmacı. Futbolda böyle bir bütüncüllük yok. Belli roller var ve bu roller arasında geçişgenlik bulunmayabiliyor. (Bazı mevkiler hariç) İşte bu yüzden futbolda istatistik biraz neresinden tuttuğumuz ile alakalı bir durum haline geliyor. 

Tabelanın önem taşıması açısından santrafor en önemli mevki.

2011/12 sezonunda 30 lig maçı sahada olan Johan Elmander sezonu 12 gol 7 asist ile tamamlamış. (Playoff hariç tuttum.)

Toplam 19 gole direkt etki etmiş.

Takımın sezon boyunca attığı gol sayısı 69 gol.

Maç başına 2,02 atmışız takım halinde.

Elmander'in 69 gol içerisindeki gol payı %17,39

2017/18 sezonunda 33 lig maçı sahada olan Bafetimbi Gomis sezonu 29 gol 5 asist ile tamamlamış.

Toplam 34 gole direkt etki etmiş.

Takımın sezon boyunca attığı gol sayısı 75 gol.

Maç başına 2,20 atmışız takım halinde.

Gomis'in 75 gol içerisindeki gol payı %38,66

Bir tarafta acayip skorer bir oyuncu olan Gomis, diğer tarafta skorer özelliği ortalama bir oyuncu olan Elmander var. Takıma katkı açısından Gomis gibi yüksek kalibreli bir adamın katkısı 0,18 gol/maç daha fazla olabilmiş. Son derece düşük bir fark oluştuğunu görüyorum ben. Bunu 34 maça yaysak sadece 6 gol fazla atmak anlamına geliyor bu. (Maaş farkına bakınca sezon başına takım genelinde 6 gol atmak için o kadar fazla maaş farkı vermek çok mantıklı değil gibi gözüküyor. Kaldı ki Elmander'in oynadığı maç sayısında 3 eksiği var. Burada yapacağı katkıyı hesaplamak mümkün değil ancak 0,18gol/maç fark biraz daha kapanırdı herhalde.) Bu yorum penaltılar dahil bir yorum bu arada. Ben santrafor mevkisinde istatistik üzerinden yorum yapacak olursak penaltıların göz ardı edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Baştaki hesaba tekrar dönersek. Tablo aşağıdaki gibi oluyor. 

2017/18 sezonunda 33 lig maçı sahada olan Bafetimbi Gomis sezonu 25 gol 5 asist ile tamamlamış. 

Toplam 30 gole direkt etki etmiş. 

Takımın sezon boyunca attığı gol sayısı 71 gol. 

Maç başına 2,08 atmışız takım halinde. 

Gomis'in 71 gol içerisindeki gol payı %35,21

Tabloyu böyle okursak maç başına gol sayısında aralarındaki fark 0,06 gol oluyor. 34 maça vursak 2 gol fazla atarmışız yani. 

Bir de subjektif değerlendirme yaparsak (tamamen bana göre tabi bu) 2011/12 sezonunda takımın oynadığı oyun ağızda single malt viski içmiş gibi bir tat bırakıyordu. İleride basan, az pozisyon veren, topun çoğunlukla rakip 18 içerisinde tutalabildiğimiz ve bariz üstün oynadığımız maçlardan oluşan bir sezon izlemiştik. İçerisi dışarısı farketmiyordu. Her yerde üstün oynuyorduk. 

2017/18 sezonunda ise öldük öldük dirildik. Sezona zımba gibi girdik belki ama sonrasında takım oyunu gerilemeye başladı. Özellikle deplasman müsabakalarında dağılıyordu takım. Bir hayli kötüydük. Şampiyonluğu da ite kaka son maç Göztepe deplasmanında kazandık. 

İstatistik bir anlam ifade eder elbette ancak bir yere kadar anlam ifade eder. Bir tarafta 29 gollü Gomis, diğer tarafta 12 gollü Elmander. Değerlendirmeleri istatistik temelli bir ölçümlemeye dayadığımız takdirde burada tercih Gomis olur. Ancak futbolda bunun dışındaki unsurları hesaba katmak gerekiyor. Ulu Ferguson'un dediği gibi "İstatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez."

• Ferhat Karaca bunu beğendi

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#102 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.596 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Ocak 2020 - 12:37 ÖS

Alperim , Elmander bizdeki sezonlarını Baros ve Neco ile partner geçirdi . Gomis oynadığı sezon tek santrafordu . O yüzden takım gol sayılarına veya toplam forvet hattı gol sayılarına bakmak daha gerçekci olmaz mı sence de ?   

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#103 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.159 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Ocak 2020 - 02:35 ÖS

İstatistik bir anlam ifade eder elbette ancak bir yere kadar anlam ifade eder. Bir tarafta 29 gollü Gomis, diğer tarafta 12 gollü Elmander. Değerlendirmeleri istatistik temelli bir ölçümlemeye dayadığımız takdirde burada tercih Gomis olur. Ancak futbolda bunun dışındaki unsurları hesaba katmak gerekiyor. Ulu Ferguson'un dediği gibi "İstatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez."

Alpercim 

2017 de 13 farklı futbolcu gol üretmiş.. Gol sayısında çifthaneye çıkan tek oyuncu gomis,

2011 de ise çift haneye çıkan 3 oyuncu var. melo selçuk elmander.

benim tezim "tabela katkısının her bölgeye yayılması iyi futbolun bir göstergesidir" Bu nedenle tabelaya bakmak tek başına baz olmasa da önemli bir kıyas referansıdır.

2011 ile 2017 arasında benim düşüncem tam da doğrulanıyor.tabela CM DMC den 21 gol katkısı almış ve bu Elmander in tabela dışındaki katkısını değerli kılmış.

Eğer o orta alan tabela katkısı gelmese kısır tabelanın faturasını kime ödetirlerdi sence? Elbette Elmandere .Hatta o sezon Önder abi bu adamın golcü için kısır üretkenliği olduğunu söylüyordu. Kamuoyu da bu eleştiriyi rahatça yapardı .

2017 de gomis değil elmander oynasaydı "muhtemelen" o tabela ile şampiyon olamazdık..Elmander koşan basan ama az atan adamdı.

Ama 2011 de "muhtemelen" gomis de olsa şampiyon olurduk..Gomis de koşan basa bir de gol atan adamdı.

Müneccim değiliz tabi ama ,olasılık bu yönde.

Yani santrafor harici tabela katkısının farkı bu .

(bkz wes umut hamza)

İstatistik senin nereye baktığına göre başka şey gösterir.Bu onun doğru olmadığını değil, senin doğru yere bakmadığını gösterir. .Doğru yerden okumaya çalışan rakamlardan her zaman doğru bir çıkarımda bulunur.Sir alex buna inanmıyor olsa 4 tanesi istatistik yapan 22 tane koç ile çalışmazdı kendi ekibinde.

mini eteğin altına bakacaksan sokakta yürüyen kıza bakmayacaksın yani :)& :); :))& :);
Futbolda olasılıkları hesaplamak imkanlı değil ancak birincil görevlerini doğru yapan her oyuncunun tabela katksının olmasının bir kazanç olduğu da net.

Bir Cm işini tam yapıyor mu ölçmek güç ama tabela katkısı bazı eksiklerini tolere edebilir.Ve hülasada tüm takım adına atılan gol yenilenden fazla olmasının bir ölçütü her oyuncunun potansiyel gol atma şansının olması yada olmamasıdır.

Tabela özellikle hücum hattı için takımın yada oyuncunun formu için bir göstergedir her zaman.Belhanda feghuli Babel Falcao Emre Akbaba, Mor bunun üzerinden eleştiri alacaktır mutlaka.Emre Mor 4 gol 2 asist yapmış osa puan sıralamamız ve emre nin durumu çok çok başka konuşulurdu.DMC ler bekler ve hatta stoperler bile elştirilir.Ulan 3 senede 3 kornere kafa vuramadı denir..

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#104 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.794 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Ocak 2020 - 06:22 ÖS

Alperim , Elmander bizdeki sezonlarını Baros ve Neco ile partner geçirdi . Gomis oynadığı sezon tek santrafordu . O yüzden takım gol sayılarına veya toplam forvet hattı gol sayılarına bakmak daha gerçekci olmaz mı sence de ?   

Anıl Abi işte nereden bakmak istersen ona göre değişiyor tablo. Takımın gol sayılarına bakarsan Elmander'li sezon 69, Gomisli sezon 75 gol atmışız. 

Necati 2011/12 sezonunda 6 gol atmış

Baros 2011/12 sezonunda 8 gol atmış

Elmander dahil 26 gol.

Eren 2017/18 sezonunda 3 gol atmış.

Sinan 2017/18 sezonunda 3 gol atmış.

Gomis dahil 35 gol.

Elmander dediğin gibi çok kaliteli 2 adamla oynadı. Ancak Elmander bunun karşılığında öküz gibi savunma yapıyordu. İşte istatistik olarak ölçümlemenin zor olduğu bir yer bu bence. Gomis yardıma gelmiyor değildi ancak bir Elmander etkisi yapabildiğini düşünmüyorum (Subjektif yorum)

Bu durumda yenilen gollere bakılabilir belki. Santrafor etkisini savunma santrafordan başlar diye kabul edersek eğer Elmander'in oynadığı 2011/12 sezonunda 24 gol yemişiz. Gomis'in oynadığı 2017/18 sezonunda 33 gol yemişiz.

Puan olarak bakalım Elmander ile 77, Gomis ile 75 puan almışız.

Normal sezonu en yakın rakip ile Elmander varken 9 puan farkla, Gomis varken 3 puan farkla bitirmişiz.

Averaj olarak Elmander ile +45, Gomis ile +42 yapmışız.

Bu durumda takıma verdiği total katkı ve maliyet olarak Elmander baya ağır basıyor. Tam bir F/P oyuncusu :D

#105 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.159 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Ocak 2020 - 10:15 ÖÖ

bir noktadan sonra farazi tahmin yapıyoruz doğal olarak.Birde skorların hangi maçlarda dakikalarda geldiği meselesi var..Oftaş maçında hattrick yapan adam ile 90+ da bjk a gol atan adamı nasıl kıyaslayacağız.skor var ise yapılan değerlendiremeler subjektif olsa da skor hiç yok  ise o noktadan çıkarak değerlendirmeler belirleyici olabilir.

en yakın örnek belhanda 

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#106 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.794 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Ocak 2020 - 12:35 ÖS

Alpercim 

2017 de 13 farklı futbolcu gol üretmiş.. Gol sayısında çifthaneye çıkan tek oyuncu gomis,

2011 de ise çift haneye çıkan 3 oyuncu var. melo selçuk elmander.

benim tezim "tabela katkısının her bölgeye yayılması iyi futbolun bir göstergesidir" Bu nedenle tabelaya bakmak tek başına baz olmasa da önemli bir kıyas referansıdır.

2011 ile 2017 arasında benim düşüncem tam da doğrulanıyor.tabela CM DMC den 21 gol katkısı almış ve bu Elmander in tabela dışındaki katkısını değerli kılmış.

Eğer o orta alan tabela katkısı gelmese kısır tabelanın faturasını kime ödetirlerdi sence? Elbette Elmandere .Hatta o sezon Önder abi bu adamın golcü için kısır üretkenliği olduğunu söylüyordu. Kamuoyu da bu eleştiriyi rahatça yapardı .

2017 de gomis değil elmander oynasaydı "muhtemelen" o tabela ile şampiyon olamazdık..Elmander koşan basan ama az atan adamdı.

Ama 2011 de "muhtemelen" gomis de olsa şampiyon olurduk..Gomis de koşan basa bir de gol atan adamdı.

Müneccim değiliz tabi ama ,olasılık bu yönde.

Yani santrafor harici tabela katkısının farkı bu .

(bkz wes umut hamza)

İstatistik senin nereye baktığına göre başka şey gösterir.Bu onun doğru olmadığını değil, senin doğru yere bakmadığını gösterir. .Doğru yerden okumaya çalışan rakamlardan her zaman doğru bir çıkarımda bulunur.Sir alex buna inanmıyor olsa 4 tanesi istatistik yapan 22 tane koç ile çalışmazdı kendi ekibinde.

mini eteğin altına bakacaksan sokakta yürüyen kıza bakmayacaksın yani :)& : :) : :)& : :)
Futbolda olasılıkları hesaplamak imkanlı değil ancak birincil görevlerini doğru yapan her oyuncunun tabela katksının olmasının bir kazanç olduğu da net.

Bir Cm işini tam yapıyor mu ölçmek güç ama tabela katkısı bazı eksiklerini tolere edebilir.Ve hülasada tüm takım adına atılan gol yenilenden fazla olmasının bir ölçütü her oyuncunun potansiyel gol atma şansının olması yada olmamasıdır.

Tabela özellikle hücum hattı için takımın yada oyuncunun formu için bir göstergedir her zaman.Belhanda feghuli Babel Falcao Emre Akbaba, Mor bunun üzerinden eleştiri alacaktır mutlaka.Emre Mor 4 gol 2 asist yapmış osa puan sıralamamız ve emre nin durumu çok çok başka konuşulurdu.DMC ler bekler ve hatta stoperler bile elştirilir.Ulan 3 senede 3 kornere kafa vuramadı denir..

Ferhat Abi, senin dediğin "Tabela katkısının takım geneline yayılması iyi futbolun göstergesidir?" görüşüne %1milyon katılıyorum. Ben de aynı şeye inanıyorum. Takımın skor yükünün eşit dağıtılabilmesi mümkün olmasa da anlamlı bir sayısal dağılım olmalıdır. Ne zaman biz skor yükünü dağıtabiliyorduk o zaman sahada oynadığımız oyun bir başka oluyordu. 96-00 döneminde de bu iş bir hayli iyi başarılmıştır.

Ancak 2011/12 sezonu istatistiğini farklı yorumluyoruz. Ferhat Abi sen diyorsun ki Elmander koşuyordu, basıyordu ama tabelası azdı. Ancak orta saha gol atarak onun mücadelesini anlamlı kılabildi. Bence bu tam tersi. Elmander o mücadeleyi ve defansif çabayı gösterdiği için Selçuk, Melo gibi MC/DMC oynayan adamlar çift hanelere ulaştı.

2011/12 sezonunda Selçuk kariyerinde ilk kez çift haneli gol atıyor. Bunu daha sonra bir kez 2015/16'da yapabilmiş (ileri uç oyuncuları Podolski, Burak, Umut Bulut)

2011/12 sezonunda Melo kariyerinde ilk kez çift haneli gol atıyor. Daha da yanından bile geçememiş gittiği kulüplerde. Hep 1 gol, 2 gol ittire kaktıra devam etmiş.

Bu adamların çift haneli goller atmış olması Elmander'in eseridir görüşündeyim ben. Diyelim ki Gomis olsaydı o sezon. Büyük ihtimalle Gomis atacaktı golleri. Gomis çok paylaşan bir oyuncu değil. Bulduğu yerden zımbalayan bir adam. (İyi zımbalıyor tabi :D ) Ancak o bulduğunu atarsa diğerleri neyi atacak? Gomis geriye geliyordu elbet ama Elmander gibi bir pres yapmıyordu. İşte bu noktada kamyonla gol atsa da Gomis'in takım oyununa dip toplamda verdiği katkının Elmander'in altında kaldığı görüşüne ulaşıyorum ben. Bunu istatistik olarak da ispatlayabildiğimi düşünüyorum. Ancak bu yeterli midir? Değildir. Subjektif olarak, hiç bir rakama kitaba bakmadan da gönül rahatlığıyla 2011/12 oyunu > 2017/18 oyunu diyebiliyorum.

Mesela buradan hareketle Belhanda konusuna geçersek bambaşka bir tartışma çıkar. Belki bu adam Elmander gibi savunmacı kimliği öne çıkan ve sürekli orta sahaya imkanlar yaratan bir oyuncu ile oynasaydı daha çok tabela yapabilecekti. Öte yandan bu adam Gomis gibi deli divane ve bulduğunu atan bir adamla oynadı asist sayısı ona rağmen kısıtlı kaldı. Bilemiyorum yani. İşte o yüzden istatistik güzel ve Ferguson'a nazire olsun diye değil 4, 44 adamla tutmak gerekir ancak yorumlarken de çok dikkatli olmak lazım. Nereye çeksen oraya gidiyor olay.

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye