İçeriğe git

Resim
- - - - -

Yardım : Ses sistemleri

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ağustos 2019 - 12:18 ÖS

Arkadaşlar selamlar ;  

Bir kaç zaman önce eve pikap almaya karar verdim . Bayağı maceralı bir araştırma sonrası ikinci el  80 model budget bir Pioneer ' ı biraz da kazık yiyerek satın aldım . O sıralarda bir arkadaşım da sağolsun bana aile evinde kalmış bir amfiyi ve hopörlörlerini bedelsiz hediye etti. Her ikisi de 80 lerin Pioneer parçaları . 

Hopörlör aşağıdaki linkte 

https://www.hifidata...CS-777_2583.php

amfinin linkini vermiyorum . Çünkü verirken de arkadaşım biraz arızalı olduğunu sesin gidip geldiği söylemişti . Gerçekten de öyle bir durum vardı . Bir albümü dinlemek için yataktan kalkıp 4-5 kere amfinin başına gidip türk işi hassas ayar yaptığımı bilirim . Gel zaman git zaman forumdonanımda bir üyenin benim modelin aynısı temizleyip , tamir ettiğini gördüm . İletişime geçtim . Bu amfinin ikinci el değeri 400 lira kadar . Adam benden 200 lira istedi . Haklı olarak ben de yenisini almak üzere araştırmalara başladım . Bir arkadaşım da amfiyi açıp devreleri kontakt sprey ile temizlememi önerdi . Bir Pazar günü balkona bir elimde bira bir elimde sprey çıktım . Amfiyi tekrar toparladığımda artık ses vermediğin gördüm . Amfi sizlere ömür . Yani uzun vadeli bir alım kısa vadeye dönüştü ve evde üzerimde inanılmaz bir baskı var :D 

Ses sistemleri ve hi-fi cıların forumlarına üye oldum ama bu elektronik ,ses işleri bana Sanskritçe kadar uzak . Birileri hopörlör - amfi uymundan , Ohm dan , Watt lardan bahsediyor anlamıyorum . Sorum şu , ben linkteki hopörlere nasıl bir amfi almalıyım ? Biri bana bu konuyu Bilal'e anlatır gibi anlatabilir mi ? 

Aşağı yukarı 3000 liralık bir bütçe oluşturuyorum . 

Bu konularda anlayan biri varsa bana sahibinden Pioneer marka amfi önerebilir mi ? Pikap ahşap kasa olduğu için , amfinin de ahşap kasa olmasını tercih ediyorum .. 

Yardımlarınız için teşekkürler 

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#2 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ağustos 2019 - 12:20 ÖS

https://www.sahibind...81663425/detay/

https://www.sahibind...07294966/detay/

Şu üstteki iki model hoşuma gidiyor . 

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#3 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.620 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ağustos 2019 - 03:54 ÖS

elindeki kabinden bende var. amfi de sony bağlı. dediğin temizliği bende yaptım..ev stüdyosunda gitar kayıtlarımı alıyorum.

1-amfide öenmli bir sorun yoktur bence vazgeçme.

2- ses sistemleri eski analog sistemler yada yeni bluetooth hifi sistemler şeklinde bakmak lazım. eski klasiklerden bir şey alacaksan bu tür bir takıntı varsa cihazı doğru seçmen almadan dinleyip alman lazım

Yada benim evde müzik dinlemek için kullandığım marshall bluetooth cihazım var fena halde memnunum. az audiofili değilimdir o nedenle öneririm.

https://www.nanokata...uhoCxRgQAvD_BwE

ama ben illa elimdeki bu kabinleri kullanacağım dersen alman gereken amfi minimum 64 ohm çıkışlı olmak zorunda .

mesela;

https://www.sahibind...724275026/detay

benim önerdiğim marshall ı alırsan cep telefonu pikap vs ne istersen hepsinden çok güzel ses alabilirsin .hatta analog optik çevirici 50 tl bişeydi enson ile optik girişden pikabı da bağlarsın üstelik retro tasarımıyla çok da şık bir alet..

diğer pioneer kabinler bana göre büyük hacimli oda istiyor aksi halde iyi bir akustik sağlamak güç.. ben sırf nostalji merakımdan tutuyorum onları.

• almeyda bunu beğendi

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#4 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.620 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ağustos 2019 - 04:13 ÖS

özetle şöyle anlatayım her amfi her hoparlöre direk bağlanmaz. çıkış empedansı dediğimiz hoparlorun iç direncinin amfi çıkışa uyumu olması istenir.Ama burada çözüm olarak benim önerim

amfi+kabini kombine eden sistemler.sen sadece kaynağını bun bağlayıp üst kalitede kayıpsız ses alacaksın.

diğer türlüsü için yani eski amfi ve kabin için  eski amfilerin çoğu senin kabine sorunsuz uyar..amfi pionerr olacak diye de kasma technics sony hepsi olur.

ayrıca izmirde bunların tamirini yapan iyi bir ustamız var ama herif kanserdi 5 paket sigaraya devam ediyordu ölmediyse o na gönderirsin halleder.ünli bir adam bu konuda.

• almeyda bunu beğendi

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye