İçeriğe git

Resim
* * * * - 1 oy

Siz Hepiniz Galatasaray Tek

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#21 frodo41

frodo41

Senior Member

• Members
  • 4.332 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Aralık 2018 - 04:21 ÖS

Electro tesekkurler mesaj ve derleme icin.  

Kur 5.15 iken hedge yada forward care yaptı mi kulüp maliyesi bilen var mi ? 

We fucking played great the whole season. Johan Elmander 13.May.2012

#22 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.474 mesaj

Yayınlanma tarihi 06 Aralık 2018 - 09:05 ÖÖ

electrogs34 Hocam,

Teşekkür ederim detaylı açıklaman için.

2 nokta var tam olarak katılmadığım.

1- Üst üste CL katılımı sağlamak ve buradan gelecek olan geliri olumlu kabul etmek. Bu olmasını umduğumuz bir ihtimal. Ancak bu sürekliliği sağlamak pek kolay değil.

2- FB'nin 621milyon€ olarak ilan ettiği borç içerisinde temliklediği paralar da muhasebe sistemi gereği borç hanesine yazıldığı için rakam oralara çıkıyor. Hatta buna Aziz Yıldırım itiraz etmişti. Yok böyle bir borç diye. Ali Koç'da bu rakamın nasıl olduğunu izah etmek durumunda kalmıştı. 

Senin olumlu yaklaşımında olası olumlu ihtimaller biraz fazlaca ağır basıyor. Takıma yatırım noktasında evet görece BJK ve FB'ye göre çok daha avantajlıyız. Ancak bu demek değil ki para harcama ihtiyacımız yok. Şu an tam olarak kadroyu adam etmek istesek, takıma santrafor ve hatta 1 tanede yedek + yedek sol bek + 1 MC + 1 sağ açık + 1 stoper gerekiyor gibi gözüküyor. 6 transfer yani. Hepsi elzem değil belki ancak CL'de hedef büyütmek, ardı sıra CL katılımı yapabilmek için bu derinliği yakalamak lazım. Gidecek oyunculardan belki maaş boşluğu açılacak ancak oralara oyuncular geleceği için o boşluk yine ortadan kalkacak gibi duruyor. 

Biz yıllar sonra Riva + Florya üzerinden gelen paralarla bir nebze belimizi doğrultmaya çalışıyoruz. Özbek Bros Co. döneminde 2020 yılında borcun kapanacağı iddia ediliyordu.

Adnan Polat döneminde Riva için imar planı çıkarılmıştı. İmar sonrasında arazi bedelinin 200milyon$ olduğu söyleniyordu. Galatasaray'ın 31.12.2009 itibariyle borç alacak farkı 312.309.739 TL, USD Kuru 1,4945TL'ydi. Yani borç 208.000.000$ seviyesindeydi. O dönem arazi satılsaydı borç yok olmuştu. Buna ek olarak elimizde hala Florya arazisi vardı. Stadyum gelirlerimiz devam edecekti ve yıllık olarak 20-30milyon$ civarında faizi ödememiş olacaktık. Hadi faiz giderinin arasını alalım. 8 yıl x 25milyon$ = 200.000.000$ para yapıyor. Buna bir de yılda 20milyon$ ortalama zarar yazan amatör branşları ekleyelim. Biraz öngörülü yönetimlerimiz olsaydı amatör şubelerin zararının önü çok daha erken alınabilirdi. 8yıl x 20milyon$ = 160.000.000 $ amatör branş zararının da cepte kaldığını kalan her şey sabit kabul edilse bakkal hesabı kafasıyla bugün kasasında 360milyon$ parası olan bir kulüptük.

Ben trenin son vagonuna bindiğimizi düşünüyorum. Ancak ne genel kurula ne de yönetimlere güvenmiyorum. Mustafa Cengiz'in bir sonraki seçimi kazanma ihtimali çok düşük gözüküyor bugün itibariyle. Hatta görev süresini tamamlayabilir mi? Orası bile şüpheli. Tribün sonuç ister. Taraftar baskısı ile bu yönetim olsun, gelecek yeni yönetimler olsun ipsiz sapsız harcamalara girişirlerse bugün yaşadığımız zor tabloyu bir süre sonra tekrar göreceğiz.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#23 electrogs34

electrogs34

Senior Member

• Members
  • 4.190 mesaj

Yayınlanma tarihi 06 Aralık 2018 - 11:55 ÖÖ

electrogs34 Hocam,

Teşekkür ederim detaylı açıklaman için.

2 nokta var tam olarak katılmadığım.

1- Üst üste CL katılımı sağlamak ve buradan gelecek olan geliri olumlu kabul etmek. Bu olmasını umduğumuz bir ihtimal. Ancak bu sürekliliği sağlamak pek kolay değil.

2- FB'nin 621milyon€ olarak ilan ettiği borç içerisinde temliklediği paralar da muhasebe sistemi gereği borç hanesine yazıldığı için rakam oralara çıkıyor. Hatta buna Aziz Yıldırım itiraz etmişti. Yok böyle bir borç diye. Ali Koç'da bu rakamın nasıl olduğunu izah etmek durumunda kalmıştı. 

Senin olumlu yaklaşımında olası olumlu ihtimaller biraz fazlaca ağır basıyor. Takıma yatırım noktasında evet görece BJK ve FB'ye göre çok daha avantajlıyız. Ancak bu demek değil ki para harcama ihtiyacımız yok. Şu an tam olarak kadroyu adam etmek istesek, takıma santrafor ve hatta 1 tanede yedek + yedek sol bek + 1 MC + 1 sağ açık + 1 stoper gerekiyor gibi gözüküyor. 6 transfer yani. Hepsi elzem değil belki ancak CL'de hedef büyütmek, ardı sıra CL katılımı yapabilmek için bu derinliği yakalamak lazım. Gidecek oyunculardan belki maaş boşluğu açılacak ancak oralara oyuncular geleceği için o boşluk yine ortadan kalkacak gibi duruyor. 

Biz yıllar sonra Riva + Florya üzerinden gelen paralarla bir nebze belimizi doğrultmaya çalışıyoruz. Özbek Bros Co. döneminde 2020 yılında borcun kapanacağı iddia ediliyordu.

Adnan Polat döneminde Riva için imar planı çıkarılmıştı. İmar sonrasında arazi bedelinin 200milyon$ olduğu söyleniyordu. Galatasaray'ın 31.12.2009 itibariyle borç alacak farkı 312.309.739 TL, USD Kuru 1,4945TL'ydi. Yani borç 208.000.000$ seviyesindeydi. O dönem arazi satılsaydı borç yok olmuştu. Buna ek olarak elimizde hala Florya arazisi vardı. Stadyum gelirlerimiz devam edecekti ve yıllık olarak 20-30milyon$ civarında faizi ödememiş olacaktık. Hadi faiz giderinin arasını alalım. 8 yıl x 25milyon$ = 200.000.000$ para yapıyor. Buna bir de yılda 20milyon$ ortalama zarar yazan amatör branşları ekleyelim. Biraz öngörülü yönetimlerimiz olsaydı amatör şubelerin zararının önü çok daha erken alınabilirdi. 8yıl x 20milyon$ = 160.000.000 $ amatör branş zararının da cepte kaldığını kalan her şey sabit kabul edilse bakkal hesabı kafasıyla bugün kasasında 360milyon$ parası olan bir kulüptük.

Ben trenin son vagonuna bindiğimizi düşünüyorum. Ancak ne genel kurula ne de yönetimlere güvenmiyorum. Mustafa Cengiz'in bir sonraki seçimi kazanma ihtimali çok düşük gözüküyor bugün itibariyle. Hatta görev süresini tamamlayabilir mi? Orası bile şüpheli. Tribün sonuç ister. Taraftar baskısı ile bu yönetim olsun, gelecek yeni yönetimler olsun ipsiz sapsız harcamalara girişirlerse bugün yaşadığımız zor tabloyu bir süre sonra tekrar göreceğiz.

Konu başlığı bazında bize karşı birleşmenin nedenini izahım şuydu : Adamlar mali olarak bitik durumda "Mali durum açısından çıkış şansı olan tek klüp biziz.". Biz sorunları çözdük demiyorum. Ama mucize yaratamadan iyi yönetilerek bu şans var. Eğer KANKALAR gerçek ekonomik değerlere uygun hareket etseler . Biz nasıl riva florya sattıysak bir sürü sermaye artırımı vs yaptıysak onlarda ellerindeki her türlü değeri  Gayrimenkul hisse futbol takımı satıp bugün futbola basketbola vs ayırdıkları bütçeleri dramatik şekilde düşürmeleri gerekir. Bu durumun doğal sonucu bizim şampiyonluğumuzu kolaylaştırır. 

Kaldı ki FFP bir çıpa görevi görüyor. Belli kriterlere uyma zorunluluğu var.

Zaten ilk mesajda onların başkanlarının ağzından bunu itiraf ettiklerini "gerekirse 5 yıl avrupaya gitmeyelim söyleminde olduklarını görüyoruz". 

Ortada süper lig kaynaklı bir bonus bir ödül var . Şampiyonlar ligi .  Bu ödül galatasarayın bütçesine girdiğinde borçlar azalacaktır. Çünkü biz futbol dışı klüp imkanlarını kullanıp (riva florya sermaye artırımı vs)  birkmiş borç durumunu önce sabit tutup sonra azalma eğilimine soktuk. 

Beşiktaşın  15-uefa 16 -uefa 17-CL -18 -CL -19-uefa  katılımı yaptığı.  15/ -13 ..16/ +13 ..17/-1 ..18/+20 ..19/ +7,5  bonservis durumunda pozitif kaldığı. Maaş durumunun 25-30 milyon eu lardan 45-50 lere geldiği . Stad açtığı . Vodafone dan dev sponsorluk aldığı  (145 milyon dolar) dönemde. Net borçları 319 milyon dolardan 452 milyon dolara çıkmış. 

Fenerbahçeyi kendi başkanı ali koç bile çözemiyor. 621 milyon euroyu ifade ederken kesin rakamlar yılbaşında ortaya çıkacak dedi. Aziz yıldırımın izahı aldığımız bir takım tesisleri vs satarsak şu kadar borç kalır minvalinde.(kaça satılır ne kadar borç kalır ). kaldı ki ali koç geldiğinde 1 yıl içinde 2,2 milyar tl ödemeden bahsediyordu. 50 milyon dolar bağış. 50-60 milyon dolar kredi ve üstüne şimdi sermaye artırımı yaparak ancak günü döndürmeye çalışıyorlar. 

Benim yaptığım derleme geçtiğimiz 3 yılla içinde olduğumuz ve gelecek 2 seneyi mukayese etmek. Ben ömür boyu şampiyonlar ligine gitmekten bahsetmiyorum. (Bu arada herkes mevcut şartlara riayet eder devlet federasyon vs işin içine girmesse olacak olan budur). 

Aşağı yukarı gelirleri birbirine yakın 3 klüpten  net borcu 268 milyon$ olan GS  , 450 milyon dolar beşiktaş , 600m  + fenerbahçe (aziz 429 milyon euro). Bunların getirdiği finansman yükü kafadan bizi öne geçiriyor.

Bu 3 klüp arasında %30-40 gelir farkı yaratacağın durum şampiyonlar ligi. 

Rakiplerden bağımsız  şampiyonlar ligi geliri  + stad geliri + vergi indirimi + amatör bütçe daralması + maaş tavanı (ortalama 70 milyon euro) + bonservis harcaması (ortalama 15M ) + finansman yükü

Bu kriterlerde geçtiğimiz 3 yılla  içinde olduğumuz ve gelecek 2 yılı mukayese edersek oluşabilecek fark . 3yıl *( 40 + 10 + 8 +7 +20 +15 +10 ) = 330 milyon euro . güzel bir bakkal hesabı :D .

Tek seferlik gelirler 130 milyon eu desek . 330-130 = 200 milyon euro. Bizim borcumuz biter bu mantıkla. Rakamların doğruluğundan çok trendin yönü önemli. trend azalma yönünde olduğu sürece geçen her yıl işler daha da kolaylaşıyor. zaman lehine işliyor. Tıpkı kankaların geçen her yıl daha da berbat duruma girecekleri gibi.

Takım konusuna gelince . FFP anlaşması gereği zaten bonservis harcayamıyoruz . Maaş durumunu izah etmiştim. şu anki seviyeden yukarı gitme ihtimali zayıf . Buradan bir ek tasarruf hesap etmedim. mevcut durum korunur diye hesap ettim. 

Şelçuk 3,5 milyon euro (20 maç)  +  Tarık 1,6 meu + 3,5 m eu ndiaye (maaş +kira) + Eren 2,5 meu (gar +maç başı) + Onyekuru 2,2 (kira +gar +maç) = 13,3 milyon euro  Donk linnes muğdat sinan aynı şartlarla kalsa dahi bu boşluk olacak.

Maicon belhanda feghouli 3 lüsünden bonservis ve maaş açılımı ile gelecek sene maaş bütçesinde kayda değer bir artış bence olmaz. ortalama 2 milyon euro dan 6-7 futbolcu için yer var. 

Geçmiş dönem riva galatasaray için adeta bir tabu idi. Bugün bizim trendimizle diğer kankaları ayıran da budur. Bu projeden gelen ilk para 342 nakit +sermaye artırımı olarak geri döndü. O rakamlar olmasa borçların trendi aşağı değil yukarı yönlü olurdu. 

#24 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 7.892 mesaj

Yayınlanma tarihi 09 Aralık 2018 - 01:10 ÖS

https://twitter.com/...2190102528?s=21

Sent from my iPhone using Tapatalk

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye