İçeriğe git

Resim
- - - - -

Motosikletle Avrupa Turu

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 duncanferguson

duncanferguson

İzmir

• Members
  • 2.440 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Haziran 2018 - 10:21 ÖÖ

Amatör klüp satın alma, garaj kurup maket yapımı vs tarzı hayallerden sonra uzunca zamandır düşündüğüm bu projeyi hayata geçirmeye karar verdim. Gerçi bunda bunca yıl sonra şu yeşil pasaporta nihayet hak kazanmanın gazıda olmadı değil ama sanırım en ciddi projem bu olacak.

2019 yılı Haziran ayında başlamak üzere motosikletle  yaklaşık 15.000 km lik bir rota planım var. İlkini yanlız ikincisini de ölmez sağ kalırsak oğullarımla yapmayı planmıyorum. Sanırım bu dünyada benim olayım buymuş.Yani bu iki tur sonunda hadi bana müsade diyip ölebilirim gibi geliyor :))

Neyse rotamız Bulgaristan, Romanya,Moldova, Ukrayna, Belarus, Litvanya, Letonya, Estonya, Finlandiya, İsveç,Norveç, Danimarka,Faroe Adaları, İzlanda, İskoçya, İrlanda,Galler, Dingiltere, Belçika,Almanya, Çekya, Slovakya, Macaristan,Sirbistan ve yeniden Bulgar üzerinden memleket.

Özellikle ada ülkelerine gemiyle geçeceğimi düşündüğümde aslında rota biraz daha az olabilir.

Gönül isterki bu rotayı BMW GS 1200 le yapalım ama mevcut durumda zor görünüyor. Honde nc 750 x olacak büyük ihtimalle. Konaklamada da çadır ve küçük otelcikler diye düşünüyorum.Bütçeyi henüz planlamadım.

Süre olarak da üç ay düşünüyorum.

Bu bağlamda forum entellektüellerinin fikirlerini görüşlerini öneri ve şikayetlerini almak isterim.

Son olarak işe mevcut motosikletimi satıp güzel bir ingilizce kursana kayıt olmakla başladım.

"Bu takımın beni en mutlu ettiği dönem Kalli'nin ilk geldiği dönemdir."

#2 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.620 mesaj

Yayınlanma tarihi 19 Haziran 2018 - 05:30 ÖS

bir honda nt700 deauville sahibi olarak desteklediğim projedir :) benimde var bu tür hayalim ama zaman büyük problem bende..

hocam ingilizceyi büyük dert etme . eğer çok derin sohbetlere girmeyeceksen muhtemelen gittiğin her yerde çoğunlukla düzgün ingilizce konuşan birini bulamayacaksın . ha oldu ingiltereye gittin orada da bulamayacaksın :) cep telefonu uygulamaları bir seyahatte işini görecek kadar çeviri desteği yapar sana. kalanı da tarzanca .. en güzeli :)

nc750x için o depo kapağını koltuğa koydukları için honda ya bir küskünlüğüm var. bu nedir abi. depo doldurmak için eşya mı indireceğiz.

yurtdışı için 2 şey çok önemli ..( bende bu ay sonu motorla midilli turu yapacağım bu arada..) 

1 sigorta 2 yedek parça..

rotanı buna göre çizersen bana göre bir sorun olmaz honda bu açıdan çok yaygın bir deteğe sahip..

daha yazarım benim turlar 300 500 km arası oldu hep.. ama farketmez doğru rotayla 50.000 de yapmak farklı değil..balkanlarda bozuk yol sorunu çok  bana göre mutlaka bir enduro al ve naçizane nc750 x alacaksan da çok ağır koşullara uygun olmadığını bil.

kawasaki versys 650 yada bulabilirsen temiz bir deauville uzun yolda sana baya rahat ettirir..kilometre yapmadan uzun tur planllama.. izmir civarındaysan ara sıra buluşup kilometre yaparız :) ben de aşırı deneyimli değilim ama gelişimi devam ettirmeye sürekli öğrenmeye çabalıyorum.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#3 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.016 mesaj

Yayınlanma tarihi 20 Haziran 2018 - 08:49 ÖÖ

Konudan bağımsız mı bilemedim ama iş-meslek nedir duncan, ben 2 gün izin alınca suç işlemiş gibi dönüyorum ofise. :)

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#4 duncanferguson

duncanferguson

İzmir

• Members
  • 2.440 mesaj

Yayınlanma tarihi 20 Haziran 2018 - 03:25 ÖS

Ferhat bende çok deneyimli sayılmam. Mevcut motosikletimi sattığım için şu an motosikletsizim. Ama yıl sonu yada yıl başı büyük ihtimal alacağım beraber gezme işini o zaman değerlendirebiliriz. Beni kendi rotamla ilgili en çok korkutan husus daha önce denenmeyen bir rota olması.Genelde Nordkapp a kadar gidip dönüyor millet benimki biraz daha uzun. Aslında Bulgaristan dışındakilerde hep görmek istediğim yerler  o yüzden keyifli olur diye düşünüyorum ve hazırlıklara bir yıl önceden başladım. Zaman konusuna gelecek olursak zaten yıllık yasal 30 gün iznim var, mevcut durumda 38 gün bunun sekizini bu yıl kullansam yılbaşından sonra bir otuz gün daha oluyor. yol izni mazeret izni zart zurt derken üç ayı tamamlarım gibime geliyor.Haliyle bu yıl izin kullanmayacağım doğru dürüst. Giga dediğim gibi bu yıl izinden fedakarlık edince seneye bol bol kullanırım diye düşüİnüyorum. Bunlar olmasaydıda zaten aylıksız izin hakkımızda var ziyadesiyle. Meslek devlet memuruyum.

İngilizce konusunda ise fırsat bu fırsat bu bahane ile biraz ilerleyeyim diyorum.  

Aslında önümüzdeki yıl için bu rotaya zamanı ve hevesi olan dostlarda kafamızda uyuşur gibime geliyor

"Bu takımın beni en mutlu ettiği dönem Kalli'nin ilk geldiği dönemdir."

#5 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.986 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Haziran 2018 - 07:13 ÖÖ

Hocam bir arkadaşım 3 sene kadar önce yaptı yurtdışı turu. Senin yapmayı düşündüğün gibi yalnız başına gitti. Tarzanca seviyesinde İngilizcesi vardı. Hiç bir zorluk yaşamadı. Ferhat Karaca'nın söylediği gibi gideceğin çoğu yerde zaten İngilizce bilinmiyor. Cep telefonunda offline olarak çalışabilecek bir sözlük veya çeviri programı bulunsun yeterli. İnternet çekmediği zaman zorluk yaşamazsın. İngilizce konusunu o kadar da kafana takma.

Benim arkadaş yol üzerindeki motellerde konakladı. Onun aktardığına göre Balkanlarda biraz yol sorunları yaşamış. Çok çukur olduğunu söyledi. Bir de güvenlik konusunda endişelenmiş bazı bölgelerde. Gerçi onun geçtiği rotada Makedonya ve Arnavutluk vardı yanlış hatırlamıyorsam. Oralarda biraz çekinceleri olmuş. Yollarda insanların çok yardımcı olduğunu, motorcuların dayanıştığını falan söylemişti.

Bu arada servis konusu ciddi önemli. Yamaha'nın Xmax serisinden uzun yola çok da uygun olmayan bir motorsikleti ile yaptı bir de bu turu. İtalya'da servise girmesi gerekmiş. Sıfır motorla yola çıkmış. Uluslararası garanti konusunda sorun yaşamamak adına belgelerini almayı unutmamak gerekli gibi bir şeyler söylemişti. Mevzu 3 yıllık tam detayları hatırlamıyorum. 

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#6 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 16.947 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Haziran 2018 - 08:02 ÖÖ

Abi Avrupa'da motor turunda falan balına birşey gelen duymadık şimdilik, bize öyle bir malumat gelmedi. Ama burada yaya olarak bile riskin çok daha fazla. Bilinmeye yoluculuk bu işi değerli kılan kısım zaten. Bas gaza.. 

Rota üzerindeki ülkelerden birine yerleşme ihtimalin yok mu? :D

#7 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 10.828 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Haziran 2018 - 09:57 ÖÖ

NC750 otomatik vitesti diye hatırlıyorum.. Mekanik problem yaşamama adına manuel şanzumanlı bi motor daha sağlıklı olma mı? Bir arkadaşım her tarafı elektronik KTM1190 (yanlış hatırlıyor olabilirm hacmini) ile 60-70K lık bir dünya turunda zibilyon problem yaşadıktan sonra şu an dümdüz ve acayip basit bir Husqvarna (evet çim biçme makinesi markası olan :D ) ile daha detaylı ikinci turu atıyor; en son şu volkanın patladığı ülkedeydi... İlk turun avrupa ayağı yoktu, TR'den çıkıp Sibirya'ya basmıştı; o anlamda sana verecek tipleri de olmaz ama hani empatiyi kurabilmek adına "iki teker bi dünya" diye bir de belgeselini çekmişti; netten bulup izleyebilirsin.. 

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye