İçeriğe git

Resim
- - - - -

19/26 Mayıs 2018 Seçimli Olağan Genel Kurul-Başkan Adayları-Seçim Süreci

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.969 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 10:16 ÖÖ

Bu topigin basligini artik Olagan Secim Sureci olarak degistirelim.

Secim bugun gazetede ilan edildi, 19/26 Mayis'ta secim yapiyoruz yani 26'sinde Galatasaray'in yeni baskani 3 seneligine secilmis olacak. Listeler 4 Mayis saat 18.00'a kadar teslim edilmek zorunda.

Mustafa Cengiz ve Ali Fatinoglu aciklanmis adaylar, Dursun Ozbek %99 aday olacak ve bana gore su durumda kazanma sansi en yuksek aday. Ben her seyi degistirebilecek bir aday cikmasini daha bekliyorum, kesinlesirse kartlar tekrar karilacak ve bakacagiz. Hayirlisi...

Seçim sürecine dair konuları buradan yürütelim. 

#2 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.395 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 11:18 ÖÖ

http://www.galatasar...-duyurusu/39411

Türk Medeni Kanunu ile Tüzüğümüzün ilgili maddeleri gereğince, kulübümüzün OLAĞAN SEÇİM GENEL KURUL TOPLANTISI’nın 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 10:00’da Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda, yeterli çoğunluk olmadığı takdirde ikinci toplantının 26 Mayıs 2018 günü aynı yer ve saatte yapılmasına karar verilmiştir.

Gündem
1. Açılış,
2. Genel Kurul Başkanlık Divanı’nın oluşması,
3. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi,
4. Seçimler;
a. Kulüp Başkanı
b. Yönetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri
c. Denetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri
d. Disiplin Kurulu asıl ve yedek üyeleri
e. Sicil Kurulu asıl ve yedek üyeleri
5.Kapanış

"I do not feel obliged to believe that the same god who has endowed us with sense, reason, and intellect has intended us to forgo their use." GG

#3 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.969 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 11:22 ÖÖ

İttihatçıların adayı kim Yasin hocam :)

#4 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.395 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 11:24 ÖÖ

İttihatçıların adayı kim Yasin hocam :)

Az sabir :).

"I do not feel obliged to believe that the same god who has endowed us with sense, reason, and intellect has intended us to forgo their use." GG

#5 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 6.470 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 11:53 ÖÖ

Faruk Süren ile ilgili haber vardı bugün. Var mı böyle bir ihtimal?

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#6 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.395 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 11:54 ÖÖ

Faruk Süren ile ilgili haber vardı bugün. Var mı böyle bir ihtimal?

Faruk Baskan'in kendi aciklamasi net bu konuda, degerlendiriyor. 1 hafta icinde netlesir diye tahmin ediyorum.

#7 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 6.470 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 12:02 ÖS

Faruk Baskan'in kendi aciklamasi net bu konuda, degerlendiriyor. 1 hafta icinde netlesir diye tahmin ediyorum.

Haber gerçek yani :)

Valla moralim düzeldi. Aday olursa Dursun Özbek komedisi sonsuza dek tarihe karışacaktır. 

#8 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 22.641 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 12:20 ÖS

O hiç belli olmaz, Özbek çok güçlü geliyor sanki.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#9 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 4.820 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 01:24 ÖS

Süren aday olursa o rüzgarın karşısında Özbek' in durması imkansız.

#10 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.969 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 01:24 ÖS

Özbek şu an Faruk Süren'in adaylığının önüne geçmeye çalışıyordur eminim.. 

#11 LuisFigo

LuisFigo

Senior Member

• SIT
  • 18.233 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Nisan 2018 - 02:01 ÖS

Farun Süren’in aday olacağına zerre ihtimal vermiyorum. Desteklediğimiz isimler yıllardır son anda vazgeçiyorlar...
24bpk.png

Sevdamız kişilere değil, renkleredir..

#12 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 7.270 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Nisan 2018 - 02:03 ÖS

Dün yemekte bir araya gelen Faruk Süren ve arkadaşlarının Ali Dürüst'ün başkanlığa adaylığını koymasını istediği ortaya çıktı. Şuan TFF'de yöneticilik yapan Ali Dürüst'ün aday olup olmayacağı belli değil. (Sabah)

#13 Ali

Ali

Senior Member

• Members
  • 10.982 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Nisan 2018 - 08:07 ÖS

Meydani yine Dursuna (Dursun diyorum tek, cünkü suanda baskan filan degil) birakilarsa o zaman Galatasarayliyiz diye dolasmasin muhtemel baskan adaylari. Mustafa Cengiz baskan kurtardi bizi Dursundan, ancak anlasilan devam etmeyecek gibi? O yüzden kim yada kimler aday olucaksa erkenden aciklasin.

GALATASARAY 1905

th_060833254_asy_122_363lo.png

#14 Simao

Simao

Senior Member

• Members
  • 5.846 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Nisan 2018 - 01:40 ÖS

Faruk Süren sportif basarilardan ötürü bir efsanedir ama mevcut finansal durumun da en önemli sorumlularindan biridir. 

Alp Yalman´dan kulübü borcsuz devraldigini ve görev süresinin sonunda kulübün batma noktasina geldigini unutmayalim.

Faruk Süren´in gelip borc sorununu cözebilecegini hic sanmiyorum. Muhtemelen kulübü daha da fazla borclandirip daha yüksek hedeflere odaklanacaktir. Tanidigimiz Faruk Süren´in vizyonu bellidir. Bu tip bir yönetimin hic zamani olmadigi gibi, UEFA da buna izin vermeyecektir.

Bence mevcut yönetim cok kisa vadeli bir secime girmelerine ve atesten gömlek giymek zorunda olmalarina ragmen gayet basarili. Kisa vadeli bir görev yerine, 3 yillik uzun vadeli bir sansi hakediyorlar.

# 10 - Felipe Melo

#15 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 6.470 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Nisan 2018 - 04:54 ÖS

Mevcut yönetim başkan üzerinden felaket sinyaller veriyor yalnız. Mustafa Cengiz'in hazır değiliz, kucağımızda bulduk minvalinden açıklamaları iç karartıcı. Hala da resmi olarak bir başkan adayıyım açıklaması ben göremedim. O havada değil sanki. 

Faruk Süren'in borçtan sorumluluğu konusu çok tartışmalı bir mesele bana göre. Kulübü Alp Yalman'dan borçsuz olması bir yana kasasında para ile teslim aldı. Bu doğrudur. Ancak UEFA Kupası için yapılan yatırımlar belki biraz erkendi, belki biz o kupayı biraz erken kazandık. Çünkü kazanımların mali getiriye dönüştürülebileceği bir ortam yoktu. Merchandising gelirlerinin yok denecek kadar az olduğu, her yerde karaborsa bilet satılan bir dönemdi. Üzerine Cine5 yayın gelirleri komedi seviyelerdeydi. Kamyonla para dökerek kuruldu o kadro. Sonucu aldık ancak maliyeti gelire çeviremedik. Faruk Süren'in o dönem baltalandığı ve en sonunda lanet olsun diyerek kenara çekildiği de malumdur.

Süren dönemiyle ilgili en tartışmalı konu AIG fonu muhabbetidir bana göre.

#16 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.395 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Nisan 2018 - 10:17 ÖÖ

Faruk Suren zamaninda yanlis sirketlesme adimlarinin atildigi ve AIG belasinin kulubun basina bulastirildigi dogrudur ama o donemki borclanmanin sonucunda cok ciddi basarilar elde edildi. Benzeri basari bugun ayni sartlarda elde edilebilecek olsa ben hayir demem cunku duzgun bir yonetimle ekonomik olarak karsiligini almak son derece mumkun olur. Ayrica Faruk Suren zamaninda borc olayinin basladigi dogrudur ama biraktigi borcun boyutu da devasa olcekte degildi. Polat zamaninda borc cok ciddi katlandi. Mesela Dursun Ozbek'in sadece bu sene yaptigi 427m'luk zarari Suren zamani goremezsiniz.

Faruk Suren'in kendi isminden cok, her baskanda oldugu gibi, ekip cok onemli. Eger aday olmaya niyetlenirse ki hala bu ihtimal yuksek degil, ekibinde kimler olduguna cok iyi bakmak gerekir. Haftasonuna kadar bazi seyler netlesir bu konuda.

#17 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 9.834 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Nisan 2018 - 02:43 ÖS

Faruk Süren kasada 3M$ devralıp -35M$ olarak bırakmıştı... Müzede ve kalbimizde bıraktıklarını ise yazmaya bile gerek yok herhalde... 95-96 ile kesintisiz tribüne gitmeye başladım üniversite için İstanbul'a ve herhalde taraftar içerisindeki en şanslı kuşağın üyesiyim; tabi bu da Süren sayesinde... Bugün efsane dediğimiz hemen herkesi o ve ekibi getirdi, bazı zor anlarda arkalarında yine o ve ekibi durdu... 

Diğer taraftan, bir Türk takımının görüp görebileceği en büyük başarıyı maddiyata çeviremediler ve kısa süre sonra da bıraktılar... Bugünün ekonomik gerçekliği böyle bir ıskayı kaldırmaz... O anlamda yeniden başkan olmasını ister miyim? Valla açıkçası gönül rahatlığıyla evet diyemiyorum... 

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

#18 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.395 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Nisan 2018 - 03:33 ÖS

Faruk Süren kasada 3M$ devralıp -35M$ olarak bırakmıştı... Müzede ve kalbimizde bıraktıklarını ise yazmaya bile gerek yok herhalde... 95-96 ile kesintisiz tribüne gitmeye başladım üniversite için İstanbul'a ve herhalde taraftar içerisindeki en şanslı kuşağın üyesiyim; tabi bu da Süren sayesinde... Bugün efsane dediğimiz hemen herkesi o ve ekibi getirdi, bazı zor anlarda arkalarında yine o ve ekibi durdu... 

Diğer taraftan, bir Türk takımının görüp görebileceği en büyük başarıyı maddiyata çeviremediler ve kısa süre sonra da bıraktılar... Bugünün ekonomik gerçekliği böyle bir ıskayı kaldırmaz... O anlamda yeniden başkan olmasını ister miyim? Valla açıkçası gönül rahatlığıyla evet diyemiyorum... 

Enflasyonu da hesaba katarsan bugunun parasiyla yaklasik 55m USD borc yapmis, karsiliginda 4 lig kupasi, bir UEFA kupasi ve bir Super Kupa getirmis, Galatasaray'i dunya siralamasinda 1 numaraya cikarmis bir baskan ve yonetimi.

Gelirleri arttiramadigi, hem kisisel problemleri hem de camia ici problemler yuzunden ayrildigi dogru. Arada gecen donemde ise gelirleri arttirmayi basaran iki kisi var, biri stat vesilesiyle Adnan Polat (ki rekor borc birakti), ikincisi de Unal Aysal (zamansiz ayrilmak durumunda kaldi). Onun disinda zaten gelir arttirmak diye bir sey gorememis kulup ki Dursun Ozbek'in gecen seneki faaliyet zarari hemen hemen Suren'in 4 senelik borc alacak farki kadar zaten!

Bu is ekibe bakiyor, tek basina Faruk Baskan'in yapabilecegi pek bir sey yok tabii ama olur da aday olursa toparladigi gruba bakmak gerek.

#19 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 6.470 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Nisan 2018 - 04:25 ÖS

Burada bir tercih meselesi var. Büyüyerek borç kapatmayı seçtik biz sürekli olarak. Sonu iyi gelmedi.

Özhan Canaydın döneminde bir nevi feda yaşadığımız oldu ancak o dönemde de ana strateji bu değildi aslında. Canaydın döneminde borçla bile olsa kaynak yaratılabilmiş olsaydı büyük transfer hamlelerine girişilirdi. Zaten Terim'i onun için getirdi takımın başına. Hatta seçim sürecinde 3 Dünya yıldızı transfer edeceğiz gibi vaatler verildi. Ancak iş başı yapınca şartların bir hayli olumsuz olmasından mütevellit abidik gubidik transferlere para saçıp, onlardan da sportif başarı sağlayamadık.

Süren dönemini kendi şartları içerisinde değerlendirmek gerek. Bir önceki mesajımda ifade ettim. Biraz daha açayım kendi çapımda.

Bu yatırımların geriye dönüşleri nasıl oluyor? Şampiyon oluyorsunuz, CL'ye katılım gösteriyorsunuz, şampiyonluk primleri, CL katılım gelirleri, yayın hakları, ürün satışları ve gişe hasılatı. Bir de sponsorluklar. Süren dönemine bir geri gidiş yaparsak eğer bu imkanların o dönem çok kısıtlı olduğunu görebiliriz.

Merchandising geliri yoktu o dönem. GS Store (kurulduğundaki ismiyle Galatasaray MegaStore) 2001 yılında kuruldu. Bizim en şaşalı dönemimiz olan 96-00 arasında işportada mal satılıyordu ASY önünde. (Gerçi bugün hala bu durum geçerli ve neden önlem alınmıyor bilmiyorum) Kulübün lisanslı bir ürün satışı organize şekilde yoktu. Atkı, bere, çakmak, don atlet falan hak getire.

Yayın geliri Cine5'ten gelen kısıtlı bir kaynaktı. Türk ekonomisinin de ciddi küçülmüş olduğu bir dönemden bahsediyoruz. (1994 ekonomik krizi ve 5 Nisan kararları) Cine5 ile ilk kez şifreli yayın nedir öğrendik. Havuz kurulduktan sonra ilk ihale tüm lig için ilk yıl 40milyon$, ikinci yıl 45milyon$, üçüncü yıl 55milyon$ olarak 3 yıllığına ödendi. Yani ortalama yıllık 46milyon$ para dağıtıldı. Bu para da kulüplere pay edildi. Bize ne düştüğünü hatırlamıyorum. Tahminim 8-10milyon$ kadar bir para kazanmışızdır senelik olarak. Hadi Cansun dönemini de katalım işin içerisine ki yine kriz dönemine denk gelir. 2001 krizi patladı o süreçtede. Teleon 60milyon$ x 2 yıl = 120milyon$ ödedi yayın hakları için. Kaldı ki o paraları da Uzan Grubu ödeyemedi. Digiturk'un çıkışı bu döneme denk geliyor.

CL katılım gelirleri 96-00 döneminde kesintisiz katılmamıza karşın hem toplamda çok düşüktü hem de Türkiye'nin payına düşen rakam, yerli yayıncının ödediği para mertebesinde az kalıyordu. Hayal meyal hatırlıyorum ama İsviçre Frangı olarak ödeme yapıyorlardı diye hatırlıyorum. 1-2milyonCHF'di sanırım katılım rakamı. Gruplardan çıkamadığımız için sadece ayak bastı parasında kalmıştık.

Gişe, en büyük dert kaynağımız olarak Arena'ya kadar devam eden bir sorundur bu. 24bin kişilik ASY'de, loca bile denemeyecek balkonlarda maç izleniyordu. Hacim az olunca gişe düşük oluyordu haliyle. Stadyum bu süre zarfında full çekmesine karşın getirisi kısıtlı oldu. Bir de o dönem için bilet başına belirlenen bedel daha ulaşılabilir bir rakamdı. Ayrıca stadyumda kira geliri elde edilebilen bir mekan yoktu. 3-5 dandik büfe vardı.

Şimdi tüm bu şartlar altında bakınca Süren döneminde yapılan yatırımın geriye mali yönden dönmesi zaten mümkün değildi. Süren sadece stadyum konusunda bir hamle yapma şansına sahipti -ki onu da yaptı- ancak maketten öteye geçemedik.

Süren döneminin en büyük günahı şirketleşme stratejisindeki hatadır. Gelirleri bir firmada toplamak, giderleri bir başkasında toplamak. Bir tarafta sürekli kar ve doğan vergiler, diğer tarafta sürekli zarar eden bir yapı. Sürdürülebilir olmayan bir yapı kurarak, sakat bir şirketleşme sürecine girdi kulüp. Hadi biz hata yaptık, aynı yolu FB'nin de takip etmesi bir başka enteresan vakadır. Biz hiç değilse Polat döneminde şirketleri birleştirdik. Onlarda bu sorun olduğu gibi duruyor. 

Bugünün TV gelirleri, gişe gelirleri, locaları, GS Store gelirleri, CL katılım gelirleri o dönem olsaydı muhtemelen çok başka bir durumdaydık şu an

#20 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 9.834 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Nisan 2018 - 11:23 ÖÖ

Orası öyle de giderlerin de inanılmaz düşük olduğu dönemlerdi onlar.. Yanlış hatırlamıyorsam en pahalı yabancı Hagi (1.25M$) en pahalı Türk de Hakan (1M$)... Şaka gibi anasını satayım, fikir vermesi açısından Arda bebesinin ilk sözleşmesi (ilk uzatılan) 2.1M€ idi...

Faruk Süren'in affedilmez hatası neydi?

Telsim gibi bir sponsor ve Cem Uzan gibi de parayı koyacak yer bulamayan bir manyak bulmuşken o 44 binlik stadı yapacaktık... 30 milyon $ konuşuluyordu o dönemde maliyet olarak; kaba hesapla 1,5 Jardel parası yani... O dönem o işi yapmış olsak likör fabrikasının da epey bir kısmına çökecektik, elimizin altında 50Km2 den fazla arsa olacaktı 2050 yılına kadar üst hakkına sahip olduğumuz...  Ayrıca o stat mesela 2001 sezonu bitiminde başlayıp 2004-2005'de açılmış olsa getireceği gelir karşısında maliyetinin lafı bile olmayacaktı... Fazladan 7 sezon düzgün statta oynadığımızı düşünürsek herhalde 2 den fazla şampiyonluk alacağımızı da herkes kabul edecektir...  

Edit: Bu arada megastore 2001 olabilir ama bizim bir de HEPATU muhabbetimiz vardı o dönemde... Benim para verip aldığım ilk lisanslı orjinal forma bir daha hiç yapmadıkları sarı-kırmızı çubuklu, ortasında beyaz zemine vakıfbank reklamlı ve altında hologramı falan olan HEPATU formasıydı 1996 olması lazım tarihi de... 

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye