İçeriğe git

Resim
- - - - -

Ev yapımı bira

• Please log in to reply
46 replies to this topic

#21 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2017 - 08:49 ÖÖ

Ne farkeder abi? Akp vergisini o kit uzerinden alir bu sefer. Kitler tezgaha dussun fiyati 3 e katlar vergi bindirimi ile..

bence plan o zaten  ama birde bizim gibi amatör bir kitle var .Damıtılmışlarda risk var ama fermante içkiler risksiz.

Şarap ve birada büyük bir pazar oluştu.Hatta amatörler bile giderek ruhsatlı imalathaneye dönmeye başladı.Gara Guzu ilk yolu açtı..Arkasından bir çok yerli marka çıkmaya başlıyor.Bence oyunun kuralları bu piyasada değişiyor artık.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#22 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 10.898 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2017 - 02:08 ÖS

Gara Guzu ilk yolu açtı..Arkasından bir çok yerli marka çıkmaya başlıyor.

Valla garaguzu yol açacaksa hiç açmasın.. Geçen öğle yemeğinde gittiğimiz bir restoranda yaşanan 2-3 aksaklık için "telafi" diye adam başı birer tane getirdiler bundan; gül gibi corona'mı yarıda bırakıp gömdüm; sonra aynı garsonu çağırıp "peki bu garaguzu ile ağzıma verdiğin zararı neyle telafi edeceksin birader?" dedim :) 

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

#23 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.457 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2017 - 02:32 ÖS

Gara Guzu benim de damak zevkime uymadı, acı bira olmuş bildiğin.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#24 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2017 - 05:18 ÖS

Gara Guzu benim de damak zevkime uymadı, acı bira olmuş bildiğin.

gara guzu işletmesini açtı. iyi bira yaptı demedim.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#25 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.368 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2017 - 05:54 ÖS

Gara guzu alanında ilk diyebilecegimiz bir firma. Ben başarılı buluyorum. En önemlisi girişimcilikleri takdire şayan. Zıkkım diye de bir marka çıkmış.

Gara Guzu olsun, Zıkkım olsun bu firmaların ürettikleri biralar bizim yurdum insanının damak tadına pek uymuyor elbette. Kekremsi bir tat, ağızda kalan burukluk genelde sevilmiyor. Bira ile özdeşleşmiş bir lezzet var Türkiye'de. Efes Pilsen'in tombul şişesi ile dayadığı bira çoğu insan için bira demek. (Sözüm meclisten dışarı)

Ben gerçekten bira ile Belçika'da tanıştım. Biraya olan bakış açım komple değişti. Kıç kadar memlekette zerre mide şişirmeyen, gırtlak yakmayan, hemen her tür yemeğin yanına alternatif olacak çeşitlilikte 800 küsur marka bira üretiyor adamlar. Bize yıllarca Efes Pilsen dayadılar. Efes sayesinde iki slogan türedi "Bira bu kapağın altındadır." ve "Bira hamallık abi."

Belçika'ya yolunuz düşerse Chez Leon isimli restorana mutlaka gidin. Midye siparişinin yanına bir de bira söyleyin. Hemen alt katta ürettikleri kendi imalatları taze biranın tadı hala damağımda.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#26 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.368 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2017 - 05:56 ÖS

Ferhat Abi şu taşınma işi bitince Butik biradan yeni kit sipariş edip deneme yapacağım. Sen bu adamların cream stout dedikleri birayı mayaladın mı hiç? Lezzet olarak Guiness'i ne kadar yakalayabildiğini merak ediyorum ciddi anlamda.

#27 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 03 Ekim 2017 - 12:25 ÖS

Gara guzu alanında ilk diyebilecegimiz bir firma. Ben başarılı buluyorum. En önemlisi girişimcilikleri takdire şayan. Zıkkım diye de bir marka çıkmış.

Gara Guzu olsun, Zıkkım olsun bu firmaların ürettikleri biralar bizim yurdum insanının damak tadına pek uymuyor elbette. Kekremsi bir tat, ağızda kalan burukluk genelde sevilmiyor. Bira ile özdeşleşmiş bir lezzet var Türkiye'de. Efes Pilsen'in tombul şişesi ile dayadığı bira çoğu insan için bira demek. (Sözüm meclisten dışarı)

Ben gerçekten bira ile Belçika'da tanıştım. Biraya olan bakış açım komple değişti. Kıç kadar memlekette zerre mide şişirmeyen, gırtlak yakmayan, hemen her tür yemeğin yanına alternatif olacak çeşitlilikte 800 küsur marka bira üretiyor adamlar. Bize yıllarca Efes Pilsen dayadılar. Efes sayesinde iki slogan türedi "Bira bu kapağın altındadır." ve "Bira hamallık abi."

Belçika'ya yolunuz düşerse Chez Leon isimli restorana mutlaka gidin. Midye siparişinin yanına bir de bira söyleyin. Hemen alt katta ürettikleri kendi imalatları taze biranın tadı hala damağımda.

Bizdeki gövdesiz biraya alışan bünye gövdesi bu kadar doygun biralara alışamıyor.Şerbetçi otu desen koklatmışlar ..Basmış karbondioksiti soda gibi bira bizdekiler..

Ben önce almanya sonra ingilterede bira neymiş öğrendim..

Stout çok sevmem..Ama Stout  seviyorsan  american mocha porter dene..Senin seçtiğin de güzel yorumları var..

FBook da bi grup var, ev yapımı bira..  oradan da fikir alabilirsin.

Ben Red Ale hastasıyım..

#28 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.457 mesaj

Yayınlanma tarihi 03 Ekim 2017 - 01:52 ÖS

CO2 olayında haklısın, yurt dışında içtiğin biralar gram şişirmez, içinde CO2 yok çünkü.

İspanya'da marketten Tuborg green almıştım, neden derseniz 0,9 euroydu almayanı döverlerdi, içerğine baktım Co2 yok, burada üretileninde var.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#29 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 10:56 ÖÖ

Aslında teknik olarak Co2 olmaması şansı yok fermantasyonun doğal sonucudur, gazlanma için şart ama miktarı önemli.Aşırı gazlı bira soda gibi boğazda yanma midede şişme yapar.

Makul miktarda gazlanma yaparsan biranın tadı meydana çıkar.Tadı zayıfsa sidik gibi der içmezsin.Ama tadına güveniyorsan az gazlanma ile çok kaliteli bira yapabilirsin.

Birde sorun şu bizim ticari biraların köpüğü sabun köpüğü gibi zayıf ve uçucu, yabancı yada ev yapımı biraların köpüğü yayık ayranı köpüğü gibi kıvamlı ve kalıcıdır.parmağınla yiyebilirsin :)

köpük biranın parkasıdır, bardağın üstten ısınmasını engeller..

Bizim ticari biralarda bitiş tadı yok. Yani birayı aldın içtin yuttun damakta tat ve genizde net bi koku kalmalı..Gaz geğirmesi değil :)

Bizim ticari biraların raf ömrü uzaması için pastörize edilir.Yani içindeki mayalanma devam etmemesi için bir nevi öldürülür.

Ancak ev yapımı biralar 8 ay ömürlüdür.Fakat bu süre içinde probiyotik olarak çok daha zengindir..

Biz bira yaparken gazlanmayı doğal fermnatasyonu şişede devam ettirerek sağlarız.Fabrikalar ise Co2 tüpünden karbonizasyon yapar.

Kullandığımız kitlerde malt özü miktarı şerbetçi otu miktarı birim şişede ticari biraya göre çok fazladır o nedenle bira tadı neymiş daha net belli olur.

Ama ticari biraya alışmış damaklar ilk zaman tepki gösterir . 2 şişeden sonra oha demeye başlar :)

Hatta iddiaya girerim Wheinstephaner ile ev yapımı birayı gözü kapalı birine içir.Muhtemelen ev yapımı bira kazanacaktır. Bak tuborg deiyorum. :)

• duman bunu beğendi

#30 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.457 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 12:10 ÖS

Marketten alacağımız hiç bir bira olmaz diyorsun yani, Guinness falan da mı kurtarmaz sence? :)

#31 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 01:06 ÖS

Marketten alacağımız hiç bir bira olmaz diyorsun yani, Guinness falan da mı kurtarmaz sence? :)

Can bence damak tadı entersan bir olay.insan neye alışırsa o güzel geliyor.Şu kötü bu iyi demek tad meselesinden farklı yapım ve içerik kalitesi açısından söylenebilir.bence içerik olarak sıralamam 1-ev yapımı 2- ithal biralar 3- yerli ticariler.

Hatta y.dışında devasa home brewing marketler var.Eğer ithaller zaten daha iyi kabul edilse kimse y.dışında bunla uğraşmazdı.

Ama tad olarak diğerlerine alışmayana bir şey diyemem.Guness kötü bira değil tabiki ama bence o paraya çoook daha kaliteli bira içilmeli.

• Giga bunu beğendi

#32 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 5.297 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 03:17 ÖS

Bira için benim tercihlerim ithaller. Piyasada bulabildiklerim tercih sıramla şöyle;

1-Budweisser (amerikan)

2-Sapporo (japon)

3-Heineken (hollanda)

4-Samuel Adams (amerikan)

5-corona (meksika)

Bunların tadını yakalayabilecek kitler varsa evde bira konusunu düşünebilirim.

#33 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:01 ÖS

bunların tadını yakalayan değil çok üstünde kitler var.

Misal Smugglers,Ruby Red Ale, kitleri..

ben demiyorum bak sitesinden vereyim:

Ruby Red Ale, 2016'da The Global Beer Masters yarışmasında gümüş madalya kazanmıştır.

Ticariler bunları yakalamaya çalışıyor. Öünkü endüstriyel mayşeleme ortamından bu kadar yoğun ekstrak alıp bu denli geniş  tat yelpazesi vermiyorlar.Stabil tat ile piyasada pazar arıyorlar..

Duvel gibi ki bence çok güzel bir biradır, harika ticari biralar var ama onları da bu fiyata alamazsın.

#34 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.368 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:03 ÖS

2-Sapporo (japon)

Hocam elbette zevkler konu olunca tartışmak son derece manasız. Hele bu damak tadıysa hepten anlamsız. Ama Sapporo'da ne buldun cidden ya. Liste sonu falan da değil. Direkt 2. sıradan giriş yapmış. :)

#35 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.368 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:05 ÖS

bunların tadını yakalayan değil çok üstünde kitler var.

Misal Smugglers,Ruby Red Ale, kitleri..

ben demiyorum bak sitesinden vereyim:

Ruby Red Ale, 2016'da The Global Beer Masters yarışmasında gümüş madalya kazanmıştır.

Kilkenny Red Ale içtikten sonra red ale ile tüm ilgimi kestim açıkçası.

Ringwood diye bir marka var İngiltere'de. Dorset bölgesinde lokal bir firma. Mükemmel ale üretiyorlar. Ne yazık ki Türkiye'ye ithalatı yok. 

#36 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:06 ÖS

Hocam elbette zevkler konu olunca tartışmak son derece manasız. Hele bu damak tadıysa hepten anlamsız. Ama Sapporo'da ne buldun cidden ya. Liste sonu falan da değil. Direkt 2. sıradan giriş yapmış. :)

Bu iş böyle, misal milletin ayılıp baıldığı stephaner de bence hiç adını haketmiyor..ama dediğim gibi mesel tat değil içerik zenginliği.

Çam reçineli ,meşeli, keçiboynuzlu birayı tadınca anlıyorsun.

#37 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:07 ÖS

Kilkenny Red Ale içtikten sonra red ale ile tüm ilgimi kestim açıkçası.

Ringwood diye bir marka var İngiltere'de. Dorset bölgesinde lokal bir firma. Mükemmel ale üretiyorlar. Ne yazık ki Türkiye'ye ithalatı yok. 

Abi Ale mayanın türü tat ile direk hiç bir ilgisi yok..Yani bi ale  i beğenmemiş olman diğer ale leri asla çaptan düşürmez...Dene bence..

#38 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.457 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:13 ÖS

Sanki yumuşak içimli biraları sevmiyorsun Ferhat, stephaner muz aroması tadı verdiğinden hoşuma gitmiyor benim de.

• Ferhat Karaca bunu beğendi

#39 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.843 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:17 ÖS

Sanki yumuşak içimli biraları sevmiyorsun Ferhat, stephaner muz aroması tadı verdiğinden hoşuma gitmiyor benim de.

kesinlikle ..bira dediğin çaktın mı 1 dakika ağzında "buradan bir bira geçti" dedirtecek :)

#40 Umutcan

Umutcan

TORANJ

• Members
  • 3.376 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2017 - 04:39 ÖS

Ben de Krombacher ve Erdinger'i seviyorum ancak çok fazla tüketmediğim için sürekli çıkıp almak gibi bir durumum olmuyor. Böyle olunca da nerde, ne vardır, bunları bilemiyorum. Mesela bu aralar nereye baksam bu iki birayı da göremedim. 

Önder abi bana rakı sözünü tutmadığı için ev yapımı içki konularına dadandım :)

son günlerde gelen sorulara cevap: biz tribün grubu değiliz ulus semt pazarı`nda limon tüccarıyız!

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye