İçeriğe git

Resim
- - - - -

Menkul Kıymetler

• Please log in to reply
96 replies to this topic

Poll: Menkul Kıymetler (10 kişi oy verdi)

Hangi Yatırım Aracını Kullanıyorsunuz?

1. Gayrimenkul (1 oy [7.69%])

Percentage of vote: 7.69%

2. Faiz (1 oy [7.69%])

3. Döviz (1 oy [7.69%])

4. Devlet Tahvili / Bono (0 oy [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

5. Borsa (4 oy [30.77%])

Percentage of vote: 30.77%

6. Foreks (0 oy [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

7. Altın (4 oy [30.77%])

Percentage of vote: 30.77%

8. Birikim Yapmıyorum (2 oy [15.38%])

Percentage of vote: 15.38%

Vote Guests cannot vote

#81 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Ekim 2017 - 03:15 ÖS

Borsa son dönem hem Irak referandumundan etkilenmesine hem de döviz baskısı görmesine rağmen Yataş aslanlar gibi direndi. 18-19 a gevşer diye bekliyordum açıkçası. 20'de tutunuyor. Şimdi Kasım ayındaki 3. Çeyrek mali verilerinin ilanını bekliyoruz. 24.XX gibi rakamlar görebilirsek harika olacak.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#82 frodo41

frodo41

Senior Member

• Members
  • 4.815 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Ekim 2017 - 04:49 ÖS

UV ciler. ULUSE’ye muhakkak baksin. Son hafta yukseldi ama cok potansiyeli var.

En az 3 senelik BRISA cok guzel duruyor.

Yurtdisinda da BABA ilk dususunde alinabilir.
We fucking played great the whole season. Johan Elmander 13.May.2012

#83 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.620 mesaj

Yayınlanma tarihi 09 Ekim 2017 - 09:06 ÖÖ

İzmir'li arkadaşlar . Bu projeyi yorumlayabilir misiniz ? 

http://www.coordinat.xyz/index

Almeyda hocam bu hafta gidip gördüm bu projeyi.

2. sanayinin direk içinde .Yerini hiç beğenmedim. Maps deki yeri farklı biraz..

O bölgenin iyi bir oturma bölgesi olduğunu söyleyemem.En az 10 seneye ve sanayinin komple taşınmasına ihtiyaç var.

• almeyda bunu beğendi

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#84 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 9.621 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 09 Ekim 2017 - 09:15 ÖÖ

bu arada elimde accık bi TL vardı dolar aldım. 2400 dolar. ben 3,53 den almıştım. Dolar 3,90 olursa nerdeyse 1000 lira kar yapıcam. ben ufak rakamla böyle bir yüzde ve karla para kazanıyosam milyon dolarlıklar neler kazanıyodur Allah bilir.

Valla dolar 3,9 oldu galiba

Euro da 4,35

Allah kolaylık versin dövizle ev veya ofis kirası ödeyene

#85 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 09 Ekim 2017 - 09:19 ÖÖ

Dolar 3.67 şu an

Akşam saatlerinde piyasalar kapandıktan sonraki fiyatlanalar TL'nin düşük hacimli el değiştirdiği Asya pazarlarındaki hareketler oluyorlar. Çoğu zaman da dikkate alınmıyorlar. Ancak dün gece 3.80tl ye vurması ekstrem oldu. Zaten bunun etkisini de BIST100 endeksinin 100bin altına gevşemesi ile yaşadık. Bakalım bu hengame ne kadar sürecek.

#86 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 9.621 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 25 Haziran 2018 - 09:27 ÖÖ

Bir insan neden istanbulda yaşar diye düşünmeden edemiyorum :) is güç tamam da istanbul bitik bir şehir.

Dünden sonra önce İstanbul'dan devamında Türkiye'den taşınmak artık bir B planı değil A planı oldu. Kısa vadeli bir zamanlamada, hayalden aksiyona çevirmek elzem.

#87 galip resat

galip resat

Senior Member

• Members
  • 1.158 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Aralık 2018 - 10:39 ÖS

Borsa ile ilgili ne düsünüyorsunuz arkadaslar? Görünen, 2017 sonuna dogru kagitlarin önemli bir kismi zirve yapmis ve daha sonra girdikleri düsüs trendini henüz kiramamis gözüküyorlar. Su an mali durumlarini iyi olarak bildigim ve yatirim yapilabilir olarak dikkatimi ceken kagitlar ASUZU, DOAS, TTRAK, ARCLK, ASELS. Bir de pek tanimadigim AVHOL, RHEAG, KERVT, TRCAS var. Ayrica AKENR hakkinda bilgisi olan var mi, zamanin önemli sirketlerinden biriydi. Son durumu pek ic acici degil gibi ama...

#88 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2018 - 08:04 ÖÖ

Borsa ile ilgili ne düsünüyorsunuz arkadaslar? Görünen, 2017 sonuna dogru kagitlarin önemli bir kismi zirve yapmis ve daha sonra girdikleri düsüs trendini henüz kiramamis gözüküyorlar. Su an mali durumlarini iyi olarak bildigim ve yatirim yapilabilir olarak dikkatimi ceken kagitlar ASUZU, DOAS, TTRAK, ARCLK, ASELS. Bir de pek tanimadigim AVHOL, RHEAG, KERVT, TRCAS var. Ayrica AKENR hakkinda bilgisi olan var mi, zamanin önemli sirketlerinden biriydi. Son durumu pek ic acici degil gibi ama...

Endeksin aralıksız 14 yıl süren bir çıkış trendi vardı. 2018'de o çıkış trendi kırıldı. Hisselerin değer kaybetmeye başlamalarındaki ilk sebep bu. Sadece bizim borsamızda yok tabi bu durum. Dünya genelinde endeksler geriliyorlar. Bunlara ek olarak herkesin malumu olan bizim ekonomik sorunlarımız da cabası. 2019 yılında ben işlerin değişeceğini düşünüyorum. Her ne kadar bizim ülkenin ekonomik sorunları baki de olsa FED'in faiz takvimi değişecektir. Anormal bir faiz artırmayın baskısı altında FED. FED faiz artışlarını iddia edildiği gibi 2 adetle sınırlı bırakırsa dolar göreceli zayıflayacaktır. Bu durum bizim gibi ülkelerin borsalarına yabancı girişini hızlandırabilir.

DOAS : Otomotiv krizden anormal etkilendi. ÖTV ve KDV indirimi ile bir stok eritme çabası başladı. Satışlarda ciddi canlanma oldu. Ancak sektör genelinde seneye bunun böyle devam etmesini ben beklemiyorum. Öte yandan Doğuş Otomotiv üretici değil. İthal araç getiriyor. Kur hassasiyeti bence aşırı yüksek. Eğer iddia edildiği gibi seçimlerden sonra kurlarda yukarı bir tırmanma yaşanırsa DOAS olumsuz etkilenir diye tahmin ediyorum.

ARCLK : En kıl hisse senetleri arasında benim için. Akmaz kokmaz bir kağıt.

ASELS : Bu kağıt eninde sonunda yükselecek diye düşünüyorum. Hem sektörel olarak anormal yatırım yapılıyor. Hem de ihracata dönük ciddi çalışmaları var. Aselsan hisse senetlerini bir ara 47TL'ye kadar şişirmişlerdi. Sonra sert satış yedi. Kağıda olan tüm güven yok oldu. Ardından ikincil halka arz geldi. Fiyatlar daha da aşağıya düştü. Uzun vadede kazandıracak bir kağıt olduğunu düşünüyorum.

TTRAK : Traktör satışları düşük gidiyor. Kolay da toparlanacak gibi durmuyor. Ancak bu kağıt 85TL'leri gördü geçmişte. En baba temettü kağıtlarından birisi. 2005 yılından beri kesintisiz temettü dağıtıyor. Temettü verimi de yüksektir. Traktör satışlarına paralel olarak bu kağıdın pay değeri de yükselecektir. Ancak ekonomik kriz ayağını bağlıyor.

Diğer firmaları hiç tanımıyorum.

• galip resat bunu beğendi

#89 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2018 - 08:07 ÖÖ

Ayrica AKENR hakkinda bilgisi olan var mi, zamanin önemli sirketlerinden biriydi. Son durumu pek ic acici degil gibi ama...

Genel olarak enerji sektörü bir hayli sorunlu bir sektör. Zorlu Enerji çok kötü bir kağıt. Enerjisa Şubatta halka arz oldu. %20 kaybettirdi şu ana kadar. Ak enerji'de kaybettirenler arasında. Burada sorun firmadan ziyade sektörün durumu.

#90 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2018 - 08:17 ÖÖ

Dibin dibi varmış gibi görülüyor . Nasdaq daki hareketler daha önemli . FAANG kardeşler bir süredir tepeden aşağı yuvarlanıyor . Piyasa değerleri şişmiş teknoloji hisselerinin düzeltme yapması gerekiyor . Geçenlerde şöyle bir düşündüm de dünyalı olsam hangi hisseye veya hikayeye yatırım yapardım  diye bulamadım . dünyanın da hikayesi bitti gibi , elektrikli araçlar gibi . Hatta bu kripto para hikayesini de bunlar uydurmuş gibi duruyor .

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#91 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2018 - 03:46 ÖS

Olay aslında hesap kitaptan ziyade insan psikolojisinde bitiyor tamamen. Bilanço temelli öngörüler ufacık bir olumlu/olumsuz haberde çok rahatlıkla sapabiliyor. Bir de üzerine bizim borsamızın sığlığı sorunu var. O sığlık endeks ve hisse bazlı teknik tahminleri ve formasyonları tamamen silip atabiliyor. Firmanın birisi %50 ciro artışı + FVAÖK'de iyileşme olan bir bilanço yayınlıyor. Ama bir bakmışsın o sektörle alakalı bir devlet düzenlemesi yapılmış. Yeni bir yasa çıkmış veya başka bir değişim yaşanmış. Tüm hesaplar alt üst oluyor. Büyük kar ve zararlar ortaya çıkabiliyor. Borsamız derin olsa bu tür şokları emer.

Her borsanın daha da dibi var. Ancak bizim için 90.000 seviyesinde tutunmak önemliydi. 90 seviyesini 3 kez aşağı kırdı. Kısa soluklu oldu o fiyatlama. Buradan hareketle 90 seviyesi bizim için kuvvetli bir destek noktası gibi duruyor. Kalıcı aşağı kırarsa 88 sonraki durak 86 bana göre. Son 12 ay en düşük 84.600 gördü. Bir kez daha bu noktaya gelirse 80'lerden anca toparlanır sanıyorum.

#92 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Şubat 2019 - 12:32 ÖS

Endeks küçük bir ralli yaşadı ve şu an ortalamaların üstünde seyrediyor . Pek ucuz kağıt kalmadı gibi ortalıkta Asels haricinde . Döviz de ortalamaların altında gidiyor . Buradan maliyetlenip , CDS ler 380-390 arası geldiğinde Eurobond a dönüp emeklilik için güzel bir nakit akışı sağlanabilir . YTD tabii ki :D 

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#93 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Mart 2019 - 08:38 ÖÖ

https://kanalfinans....mettu-odemeleri

#94 galip resat

galip resat

Senior Member

• Members
  • 1.158 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Ağustos 2019 - 06:28 ÖS

Altın bastı gitti, yine ardından baka kaldık. Geçen sene Eylül ayında 1200 dolar olan ons fiyatı an itibariyle 1519 dolar... YTD.

#95 electrogs34

electrogs34

Senior Member

• Banned
  • 4.521 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Ağustos 2019 - 09:57 ÖS

Altın bastı gitti, yine ardından baka kaldık. Geçen sene Eylül ayında 1200 dolar olan ons fiyatı an itibariyle 1519 dolar... YTD.

1200$*6,44 = 7728tl  2018 eylül....1 ons altın aldınız 1200$ a bugün 1519 dolar değerinde. 

1200$ -7728 tl paranızı eylül 2018 de*%25 faize yatırdınız = 9660tl /5,60 bugün dolara çevirdiniz = 1725 dolar aldınız.  %13,5 daha karlısınız.  (geçen yıl  eylülde %33 faizler görüldü)

#96 galip resat

galip resat

Senior Member

• Members
  • 1.158 mesaj

Yayınlanma tarihi 19 Ağustos 2019 - 07:31 ÖÖ

Teşekkürler electro, bu da farklı bir bakış açısı olmuş. TL'yi çok riskli bulduğum için, içinde faiz olan seçenekleri hep göz ardı ederim. Dövize verilen yıllık % 2-3 faizleri düşününce dolar bazında bir yılda %25 kazanç, benim gibi riski minimumda tutmak isteyenler için çok cazip ve yeterli (olurdu).

#97 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ağustos 2019 - 11:52 ÖÖ

Ağırlıklarına göre 

Asels 

Petkim

Soda 

Tupraş

Trakya Cam 

Ereğli 

Tofaş     tutuyorum . 

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye