İçeriğe git

Resim
- - - - -

Menkul Kıymetler

• Please log in to reply
90 replies to this topic

Poll: Menkul Kıymetler (9 kişi oy verdi)

Hangi Yatırım Aracını Kullanıyorsunuz?

1. Gayrimenkul (1 oy [8.33%])

Percentage of vote: 8.33%

2. Faiz (1 oy [8.33%])

3. Döviz (1 oy [8.33%])

4. Devlet Tahvili / Bono (0 oy [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

5. Borsa (4 oy [33.33%])

Percentage of vote: 33.33%

6. Foreks (0 oy [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

7. Altın (3 oy [25.00%])

Percentage of vote: 25.00%

8. Birikim Yapmıyorum (2 oy [16.67%])

Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

#21 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 8.045 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 08:14 ÖÖ

İş güç olayın bahanesi tamamen. İstanbul bir insanı teslim aldığı zaman bırakmaz. Hele içine doğmuşsan kopup gitmek hepten imkansıza yakın. Bu zor şehrin her köşesinde bir anım var. Nasıl bırakır insan geçmişini. En azından benim için böyle bu durum.

İstanbul'un ödettiği bir bedel var. Bunu kabullenen insan için bitiklik diye bir şey söz konusu bile değil.

Bodrum'un kendisinden hazzetmesem de (aşırı pahalı, beldeler birbirine çok uzak, abartılan bir güzelliği olduğunu düşünüyorum, yazın çok kalabalık) her sene İstanbul'dan Bodrum'a taşınan yüzlerce insan var. Bodrum'da akademik ve sağlık adına imkanlar her sene ilerliyor. 12 ay oturmaya müsait siteler yapılıyor.

Bodrum bu alanda başı çekiyor.

Bodrum'dan sonra Çeşme/Alaçatı, Urla, Ayvalık, İzmir hatta Büyükada gibi opsiyonları uygulayan her yaş grubundan epey epey insan var.

O veya bu sebeple yurtdışına taşınma imkanı oluşturamayan, ya da dil problemi olan, ailesinden çok uzağa taşınmak istemeyen her yaş grubundan pek çok insan, İstanbul'a alternatif Türkiye şehri arıyor kendisine.

Bu subjektif bir konu. Bir doğrusu veya yanlışı yok, herkesin "bence"si var.

Ben, İstanbul'da doğdum büyüdüm, annem kaç jenerasyondur öz be öz İstanbul'lu.

Ancak yarın işi gücü çözsem, İstanbul'dan direkt taşınırım, keşke Türkiye'nin batısına, ancak olamıyorsa da bir Ege şehrine/beldesine.

İstanbul'un her cosmopol gibi kuralları olması normal ancak şehrin içerisindeki nüfusun eğitim seviyesinin getirdiği medeniyetsizlik ve de agresifliğinin getirdiği bir tansiyon var, başta trafikte yaşadığımız, ama iş hayatlarımızda da kaçınılmaz tecrübe ettiğimiz.

İstanbul cosmopol'ünün kuralları birazcık yabani, işin kibarcası, pek çok 3. dünya ülkesi cosmopol'ünde olabileceği gibi. (misal Mexico City, Kahire, Buenos Aires, Mumbai)

#22 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.631 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 08:48 ÖÖ

İstanbul'un her cosmopol gibi kuralları olması normal ancak şehrin içerisindeki nüfusun eğitim seviyesinin getirdiği medeniyetsizlik ve de agresifliğinin getirdiği bir tansiyon var, başta trafikte yaşadığımız, ama iş hayatlarımızda da kaçınılmaz tecrübe ettiğimiz.

İstanbul cosmopol'ünün kuralları birazcık yabani, işin kibarcası, pek çok 3. dünya ülkesi cosmopol'ünde olabileceği gibi. (misal Mexico City, Kahire, Buenos Aires, Mumbai)

İstanbul aldığı göç ve 20 milyona dayanmış nüfusu ile Türkiye'nin aynası aslında. Bugün İstanbul için demografik özellikler temelinde olumsuz addedilen ne kadar unsur varsa bu şehrin kendi özünde olmayan, komple göçle gelmiş negatifliklerden oluşuyor çok büyük oranda. İstanbul'u terk edince, senin bahsettiğin o medeniyetsizliğin bir kısmından uzaklaşmış olursun anca. Her şehrin kendi gettoları, varoşları ve medeniyetsiz yerleri var. Bunlardan komple uzaklaşmanın tek yolu bir başka ülkeye göçmek. Tabi taşınılan ülkenin/şehrin kendi sorunlarını da beraberinde kabul etmek gerekiyor.

Ben İstanbul'a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. İstanbul her metropolün yaşadığı sorunlara sahip. Ulaşım bir problem. Metro hatları o kadar yatırıma karşın hala son derece eksik. Ancak insanlar metrodaki, metrobüs hattındaki sabah yoğunluğuna sinirleniyorlar, bu kısmını anlayamıyorum mesela. Tokyo metrosunun iflahı gevriyor her gün. İnsanları vagonlara sokmak için özel görevliler kullanıyorlar ve altalta üstüstenin de ötesinde bir yoğunlukla transfer oluyor insanlar. Ona keza iş saatlerinde Londra metrosu bir o kadar yoğun ve bunaltıcı. Her metropolün, yaşamak için ödettiği bedeller var.

İstanbul'a alternatif olarak tek gördüğüm şehir Londra. Tabi benim gezdiğim, gördüğüm yerler itibariyle bunu söylüyorum. Kaldı ki Londra İstanbul'dan daha güvenlidir bile diyemeyiz.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#23 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 8.045 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 09:58 ÖÖ

İstanbul'u terk edince, senin bahsettiğin o medeniyetsizliğin bir kısmından uzaklaşmış olursun anca. 

http://www.abc.net.a...weather/8889672

bu bile medeniyete dair çok somut bir örnek bu haftadan.

#24 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 1.605 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 10:58 ÖÖ

İstanbul kurulduğundan beri hüzün ve mutluluğun , varsıllık ve yoksulluğun aynı anda yaşandığı bir şehir . Osmanlı bakiyesi bir ailenin mensubu Orhan Pamuk'un , Abdülmecid Teşvikiye'sindeki aile apartmanının penceresinden burjuva gözyaşlarıyla izlediği İstanbul hüznü başka , Vedat Türkali'nin ' İstanbul ' şiirindeki devrimin başkenti İstanbul hasreti bir başka . Bir kesimin zaferi , diğerine zulmü hissetirmiş . Balkan savaşı bozgunu , Ruslar'ın Yeşilköy'e kadar gelip Topkapı'dan görülecek şekilde anıt dikmesi , itilaf devletlerinin İstanbul'u işgali , Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün gözünden düşmesi , 6-7 Eylüllerle zenginliğin el değiştirmesi , Henri Prost'un İstanbul'u yıkması ,  Adnan Menderes'in İstanbul'u ikinci kez yıkması , gecekondulaşma ve arabesk , kentin e5 karayolu etrafında büyümesi , küçük ve büyük kıyametler , depremler .. Avrupa'da herhangi bir kentin başından bu kadar macera geçmemiştir herhalde . Belki Paris ,Berlin ve Roma .

Kentin bir değişim geçirdiği muhakkak . Bazılarına göre bu bir işgal . Diğerlerine göre düzenleme ve modernlik gösterisi . İstanbul'un yeni silueti hakkında yazılacak çokça şey var . Fakat şunu sormak gerekiyor . Bu kadar insanı yerinden yurdundan edip İstanbul'a ücretli kölelik yapmaya çağıran , gecekondulaşmayı ve çarpık kentleşmeyi körükleyen sermaye ve bunun içindeki azımsanmayacak kadar İstanbullu sermaye zenginleşirken iyiydi de , o yoksulların üçüncü kuşak üyeleri İstanbul'u talan ederken mi kötü oldular ? İşçileri kıyasıya sömürürken iyi ama o kültürün uzantısı Tatlıses dinlerken yüzünü ekşit . İstanbul'un zenginleri şimdinin Ege kaşifleri kusura bakmasınlar ama hakir gördükleri eğitimsiz kitleleri cahil bırakan , kendi zümreleri ile diğerleri arasında çukurlar kazan bizzat kendileridir . Katil kadar azmettiren de kabahatlidir .

İzmir de kendinizi Asterix'in Galya köyünde gibi düşünebilirsiniz . Ama İzmir'in fikirsel anlamda kendi geliştirmesi gerekiyor . Çok önceden başlayan dışarıya eğitimli iş gücü göçü ve İzmir 'e hinterlandından bile değil daha başka taraflardan gelen göç ile birlikte şehrin demografik yapısı alt üst olabilir . Pişman olmayasınız .   

• Saunders, duman and InSoMNiAsTaN bunu beğendi

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#25 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.608 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 12:29 ÖS

İstanbul bitik bir şehir değil. Hiç bir zamanda bitmeyecek. Sadece buranın zorluklarının yarattığı bazı kurallar var. Hayatını o kurallara göre düzenlemen gerekiyor.

Ben 4 sene kadar Kocaeli'de de oturdum. Müthiş bir arkadaş ortamım vardı. Hiç sıkılmadım. Bir şehri güzel şehir yapan o şehirde paylaşımda bulunabileceğin insanların olması ile paralel. Örneğin ben Antalya'ya taşınsam -ki iklimi hariç bence çok keyifli bir kent- ne yapacağım orada? Başka şehirler içinde geçerli bu durum.

İş güç olayın bahanesi tamamen. İstanbul bir insanı teslim aldığı zaman bırakmaz. Hele içine doğmuşsan kopup gitmek hepten imkansıza yakın. Bu zor şehrin her köşesinde bir anım var. Nasıl bırakır insan geçmişini. En azından benim için böyle bu durum.

İstanbul'un ödettiği bir bedel var. Bunu kabullenen insan için bitiklik diye bir şey söz konusu bile değil.

Alpercim keyif meselesi tabi, lakin İstanbul bitik bir şehir..Ulaşımın felç, güvenliğin dipde  göçün bu denli kontrolsüz olduğu bir şehir bireysel zevklerden öte sosyolojik anlamda çökmüş.Ben işimden evime trafik varsa 15 yoksa 10 dakikada gidiyorum.Bornova dan Karşıyakaya. İstanbul sadece kaybettirdiği zaman açısından bile tüketici bir şehir..Toplu taşıma binerken 65 lik amcadan omuz yemeden binemiyorsun..Taksicisi çakal restorancısı tok, binalar iyice çirkin siluetini kaybetmiş..Kişisel zevkler ayrı, insan olur çöplük olsa orada mutluyum der..Ama Genel geçer kentsel ölçekde İstanbul bitmiş okeye dönüyor.

Kalanı seveni kendi içinde hak veririm memlekettir. Ancak çocuğumu da mecbur değilsem yollamam kendim de gitmem yaşamak için.

Tomas Ujfalusi ‏ Nothing to say....we were great all...!!!

#26 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.608 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 12:34 ÖS

İstanbul kurulduğundan beri hüzün ve mutluluğun , varsıllık ve yoksulluğun aynı anda yaşandığı bir şehir . Osmanlı bakiyesi bir ailenin mensubu Orhan Pamuk'un , Abdülmecid Teşvikiye'sindeki aile apartmanının penceresinden burjuva gözyaşlarıyla izlediği İstanbul hüznü başka , Vedat Türkali'nin ' İstanbul ' şiirindeki devrimin başkenti İstanbul hasreti bir başka . Bir kesimin zaferi , diğerine zulmü hissetirmiş . Balkan savaşı bozgunu , Ruslar'ın Yeşilköy'e kadar gelip Topkapı'dan görülecek şekilde anıt dikmesi , itilaf devletlerinin İstanbul'u işgali , Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün gözünden düşmesi , 6-7 Eylüllerle zenginliğin el değiştirmesi , Henri Prost'un İstanbul'u yıkması ,  Adnan Menderes'in İstanbul'u ikinci kez yıkması , gecekondulaşma ve arabesk , kentin e5 karayolu etrafında büyümesi , küçük ve büyük kıyametler , depremler .. Avrupa'da herhangi bir kentin başından bu kadar macera geçmemiştir herhalde . Belki Paris ,Berlin ve Roma .

Kentin bir değişim geçirdiği muhakkak . Bazılarına göre bu bir işgal . Diğerlerine göre düzenleme ve modernlik gösterisi . İstanbul'un yeni silueti hakkında yazılacak çokça şey var . Fakat şunu sormak gerekiyor . Bu kadar insanı yerinden yurdundan edip İstanbul'a ücretli kölelik yapmaya çağıran , gecekondulaşmayı ve çarpık kentleşmeyi körükleyen sermaye ve bunun içindeki azımsanmayacak kadar İstanbullu sermaye zenginleşirken iyiydi de , o yoksulların üçüncü kuşak üyeleri İstanbul'u talan ederken mi kötü oldular ? İşçileri kıyasıya sömürürken iyi ama o kültürün uzantısı Tatlıses dinlerken yüzünü ekşit . İstanbul'un zenginleri şimdinin Ege kaşifleri kusura bakmasınlar ama hakir gördükleri eğitimsiz kitleleri cahil bırakan , kendi zümreleri ile diğerleri arasında çukurlar kazan bizzat kendileridir . Katil kadar azmettiren de kabahatlidir .

İzmir de kendinizi Asterix'in Galya köyünde gibi düşünebilirsiniz . Ama İzmir'in fikirsel anlamda kendi geliştirmesi gerekiyor . Çok önceden başlayan dışarıya eğitimli iş gücü göçü ve İzmir 'e hinterlandından bile değil daha başka taraflardan gelen göç ile birlikte şehrin demografik yapısı alt üst olabilir . Pişman olmayasınız .   

Cervantesi Camiide amele yapıp çalıştırmış İstanbul.. Sana bana ne yapmaz :)

#27 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 8.045 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 12:39 ÖS

binalar iyice çirkin siluetini kaybetmiş..

uçakla İstanbul'a inerken görülen silüet gerçekten çok çirkin.

şehir planlamacılığı namına üniversitelerde ders olarak okutulmalı "ne yapmamalı" diye.

yeşil konusuna hiç girmeyeceğim, o hele en büyük hüsran: http://www.haberturk...derek-kuculuyor

#28 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.608 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 12:48 ÖS

İstanbul dünyanın en güzel coğrafyasında müthiş bir kent /imiş.Ancak gidişat İstanbulda maddi beklenti dışında yatırım yapmak anlamlı gelmiyor. Mutlu bir yaşam benim kişisel normlarımda mümkün görünmüyor orada.

#29 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 8.045 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 12:51 ÖS

Ancak gidişat İstanbulda maddi beklenti dışında yatırım yapmak anlamlı gelmiyor. 

Benim, tabi ki egzajere, bir söylemim vardır: "istanbul'da kül tablası bile almamak lazım" diye

Bu ekstrem söylemimin sebebi, şahsımın İstanbul ve devamında Türkiye ile ilgili bağlayıcı nüanslarını olabildiğince 0'a indirgemek.

Doğru bir ekonomide, varsa aileden gelen, veya bireyin kendisinin bir şekil alabildiği, satılabilir değerleri likide etmek.

Likide etmekteki amaç, İstanbul'un sevimsizliği veya barındırdığı nüfusun eğitimsizliği kadar, yıllardır süre gelen ekonomik dar boğazın daha ne kadar katastrofik bir hal alacağını endişe taşıyarak ön görememekten ve siyasi geleceğe dair de mega kaygılar taşımaktan kaynaklanıyor.

#30 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.608 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 12:58 ÖS

Bence bir kenti iyi kötü yapan, o kentten ne beklediğiniz ve o kentte ne kadar "kendiniz" gibi yaşayabildiğinizdir.Sizden aldığından fazlasını, beklentiniz ölçeğinde size sunan bir şehir ise mutlu olursunuz.Ben İstanbul da her geçirdiğim sürede bu açıdan dolandırılmış :) hissediyorum.Ama oradaki dinamiğe alışınca muhtemelen algı değişiyordur.Ancak İstanbulda yaşlanan insanlar ile daha mütevazi şehirlerde yaşlanan insanlar arasında bariz bir yıpranma farkı görünüyor.Ve bu yıpranmanın bedeli ağır olabiliyor.

#31 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.858 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 07:59 ÖÖ

Helikoperin olacak kadar zenginsen ve her yere inis iznin varsa yasanilabilecek en guzel sehir istanbul olur.
10 HAGI

#32 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 8.045 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 08:15 ÖÖ

Helikoperin olacak kadar zenginsen ve her yere inis iznin varsa yasanilabilecek en guzel sehir istanbul olur.

Singapur? Hong Kong?

Bence daha steril, yaşanılası yerler helikopter alacak kadar paran varsa :)

Çok uluslu bir nufus var, dünyanın her yerinden kültür özümseyebilirsin bu dediğim yerlerde.

Genel itibariyle de hava daha keyifli. Zenginsen sosyalleşebileceğin yerler de, gitmesem de, daha gusto'lu daha nezih.

Görgüsüzlere şahit olma ihtimalin daha düşük.

#33 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.858 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 09:31 ÖÖ

Singapur? Hong Kong?
Bence daha steril, yaşanılası yerler helikopter alacak kadar paran varsa :)

Oralarin bok gibi iklimi var afedersin.. cok param olsa toscana bolgesinde ciftlik, bag bahce alirdim. fransanin normandiya taraflari da olabilir.. Helikoptere falan da gerek yok.

Edited by osvaldo, 13 Eylül 2017 - 09:32 ÖÖ.

10 HAGI

#34 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 5.020 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 10:01 ÖÖ

Çevremde gözlemlediğim kadarıyla borsa ile uğraşıp batıp çıkmayan yok gibi. En yakın arkadaşım dahil. Aman dikkat derim. Ben cesaret edemiyorum.

#35 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.631 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 10:28 ÖÖ

Görgüsüz tabir edilen insanlar büyük oranda emekçilerdir ve bu görgüsüz tabir edilen insanların büyük kısmına zaten şehrin refah içerisindeki bölgelerinde (özellikle deniz kenarı muhitlerinde) kolay kolay rastlanmaz. Çok büyük bir kısmı sanayi bölgelerine yakın gettolarda yaşayıp, paralarını kazanır, aynı bölgede harcar ve ölür giderler. İstanbul'a 10 sene önce gelip, 1 kez Avrupa Yakası'na geçmemiş veya tersini yapmamış insanlar var ve bunların sayısı azımsanamayacak düzeylerde. Yaptıkları en büyük keyif olursa yılbaşı gecesi Taksim Meydanı'na gitmek bir de Ramazan aylarında iftar sonrası bir yerlerde sosyalleşmektir. Ki genelde bu kahvehaneler olur. Bunu yapan da evin erkekleridir. Hanımlarının Taksim'e gitme ihtimali de pek olmuyor.

Bu insanlar bu şehrin ayakta durması, zenginlerinin daha da zenginleşmesi, dar bir kesim için refahın daha da artması adına it gibi çalışırlar. Ondan sonra da 150 Gr. antrikota ortalama 45-55 TL civarında ödeme yapabilen insanlar, karnını sokağa çıktığı zaman simit-ayranla doyuranları hor görürler. Bir hafta sonunda eşi ve çocuğuyla, arabasına binip, nezih bir bölgede günde 200-250TL harcayabilme lüksüne sahip insanlar, otobüsle AVM'ye ulaşabilen ve orada da anca vitrinlere bakıp, bir şey almadan evine dönen insanlara görgüsüz derler.

Eşit eğitim imkanı, eşit sağlık hizmeti verilmediği ve adalet karşısında bu insanlar eşit olmadıkları sürece konuşacak pek bir şey kalmıyor.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#36 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 8.045 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 10:49 ÖÖ

Bir hafta sonunda eşi ve çocuğuyla, arabasına binip, nezih bir bölgede günde 200-250TL harcayabilme lüksüne sahip insanlar, otobüsle AVM'ye ulaşabilen ve orada da anca vitrinlere bakıp, bir şey almadan evine dönen insanlara görgüsüz derler.

Uzun bir mesaj atmissin
Zannediyorum benim gorgusuz soylemime ithafen sosyalist bir gorus verme ihtiyaci hissettin
Benim gorgusuzden kastim "fakir bundan dolayi da cahil" kitle degil "konjokturden sebepli zengin, ancak entellektuel olarak altini dolduramayan gosteris meraklisi" kitle idi.
Gorgusuzden ziyade sonradan gorme ifadesini secseydim, bu kadar fazla cumle yazmakla da yorulmazdin diye on goruyorum.
Turkiye dahil cogu 3. dunya ulkesinde ya cok zenginler ya cok fakirler vardir. Zaten 3. dunya ulkesi olmamizi belirleyen ana unsurlardan biri de budur. Avusturya'da bir restoranda yemek yerken yan masanda bir postacinin oturmasi mumkunken, Turkiye'de boyle birsey imkansiza yakindir.

#37 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.608 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 10:49 ÖÖ

Ekonomik makasın bizdeki kadar açıldığı şehirlerde ve ülkelerde sosyal adaletin terazisi bu kadar kaçık olunca ortaya sürekli trajik/komik mizansenler çıkar.

Misal Rusya da kapitalizme geçiş sonrası aşırı zengin ve aşırı fakir bir kitle oluştu.Orada da ayda 500 dolara devlet çalışanı ile günde 5000 dolar harcayan kesimi bir arada görebilirsin.Bu makas açıldıkça kentin yaşanabilirliği sosyal açıdan kayboluyor.50 Tl ye araba parkedilen muhitlerin romantik manzara fotoğrafları  diğer kesim için "bura bizim yaşadığımız istanbul mu?" haline dönüyor..İstanbulun "varlıklı " standardına sahipsen diğer 80 ilde zaten über varlıklı sayılırsın.Orta/dar gelirli için zor bir şehir..Zengin de olsan kaçamadığın zorlukları var.

Londra da Frankfurtta benim gözlediğim dış göç ile benzer sosyal makaslar açılmış durumda.Ancak orada zengin de olsan dar gelirli de olsan aynı toplum taşım ile işine evine gider gelirsin ve bu makas dışarıdan net farkedilmez.Ama istanbulda 4x4 içinde tek başına tesbih sallayan ,trafik yaratan, torpidoda silah taşıayan toplumsallaşamamış, parasıyla statü arayan büyük bir feodal kitle var.

Bizde sorun biraz zenginlerin aristokrat olamayışıdır. 

Neyse senin konuyu saptırmış olduk biraz.

yatırım konusunda benim önerim özgür abinin dediği gibi satış bedeli 250 ve altı evlerden, bornova gibi her daim kira geliri izmirin üstünde olan bir semtte ev edinmek..Alıp satayım diyorsan olmaz..200 civarına 1+1 yeni yada 2+1 25-30 yıllık binalardan ev alıp kirasıyla kendini ödetebilirsin.Tabi bir miktar peşinat olursa.

Alıp bekleyip satayım diyorsan ege de , ben ayvalık tarafından arsa öneririm çanakkale otobanı ile yeni bir çeşme potansiyeli taşıyacaktır.İstanbul yatırımcısı için de bodurm dan kolay ulaşımı olan bir yer.Yada satmazsın arsaya  ileride dubleks bir prefabrik diker birinci sınıf yazlık sahibi olursun.100 bin civarında sarımsaklı tarafında imarlı 500 700 m2 arsalar vardı bu sene.

#38 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.858 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 04:01 ÖS

Çeşme, urla falan uçtu da KAraburun ve balıklıova tarafı acayip prim yaptı. Kayınpederin 2 sene önce 120 kaada aldığı kıç kadar, mevkisi ossuruktan bir arsaya bu sene 320 verdiler satmadı. BAna da demişti al diye biz parayı 1+1 e yatırmıştık para yoktu. Evde kira geliri güzel de potansiyeli olan yerden arsanın getirisi yok hiçbirinde. Tuzun kuruysa, 5-10 sene unutacak paran varsa büyükşehirin ücra yerlerinden arsa topla.. zate öyle yapıyor parası olan..

10 HAGI

#39 LuisFigo

LuisFigo

Senior Member

• SIT
  • 18.412 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 04:01 ÖS

Valla arsa almak en mantıklısı. Bizim peder enişteyle beraber yurdun değişik yerlerinden arsa alıyor. Bu aralar çanakkale tarafına sardılar. Ben paramı genelde teyzeme emanet ediyorum, bankasında şube müdürü, kredi işleriyle haşır neşir. Fon mon alıp satıyor, bi halt anlamam. şimdiye kadar hiç patlatmadı çok şükür:)
24bpk.png

Sevdamız kişilere değil, renkleredir..

#40 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.608 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Eylül 2017 - 04:39 ÖS

Çeşme, urla falan uçtu da KAraburun ve balıklıova tarafı acayip prim yaptı. Kayınpederin 2 sene önce 120 kaada aldığı kıç kadar, mevkisi ossuruktan bir arsaya bu sene 320 verdiler satmadı. BAna da demişti al diye biz parayı 1+1 e yatırmıştık para yoktu. Evde kira geliri güzel de potansiyeli olan yerden arsanın getirisi yok hiçbirinde. Tuzun kuruysa, 5-10 sene unutacak paran varsa büyükşehirin ücra yerlerinden arsa topla.. zate öyle yapıyor parası olan..

Karaburun hala değerini, bulamadı bence abi..Çeşmeye 10 basacak imkanları var.Yol da yapılıyor..Karaburun iskele den sonra hala 200 e alınabilir arsalar var.Çeşme istiap haddini doldurduğundan artık Karaburun daha kıymetli..Deniz de balık da 10 numara . 

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye