İçeriğe git

Resim
- - - - -

Menkul Kıymetler

• Please log in to reply
85 replies to this topic

Poll: Menkul Kıymetler (9 kişi oy verdi)

Hangi Yatırım Aracını Kullanıyorsunuz?

1. Gayrimenkul (1 oy [8.33%])

Percentage of vote: 8.33%

2. Faiz (1 oy [8.33%])

3. Döviz (1 oy [8.33%])

4. Devlet Tahvili / Bono (0 oy [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

5. Borsa (4 oy [33.33%])

Percentage of vote: 33.33%

6. Foreks (0 oy [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

7. Altın (3 oy [25.00%])

Percentage of vote: 25.00%

8. Birikim Yapmıyorum (2 oy [16.67%])

Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

#1 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 04:14 ÖS

Elinizdeki parayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Çoklu seçim mümkündür.

Hem bir anket olsun. Hem de genel anlamda ekonomik gelişmeler paralelinde yatırımlar konusunda forum olarak nasıl bir yol takip ediyoruz, öneriler, fikirler burada tartışabiliriz.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#2 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 4.726 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 04:15 ÖS

Para nerde?

#3 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 04:18 ÖS

Para nerde?

Para kısıtlı elbette. Az da olsa ele geçen bir şey varsa herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor elden geldiğince. Olmadı parasızlığı konuşuruz hocam :)

#4 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 04:20 ÖS

Ben yıllardır aile baskısı ile ev almaya çalışıyorum. Daha bizim çakma mortgage sistemi için gereken %25 (artık %20) ana parayı bir araya getirme imkanım olmadığı için pes ettim ben. Olmuyor yani o parayı bulmak ve bir araya getirmek. Hele de çocuk sonrasında parayı toplu halde bir araya getirmek zordan da öte bir hal aldı.

Elime geçen paradan artırabildiğim kadarıyla borsadan hisse senedi alıyorum. 

#5 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 1.124 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 04:27 ÖS

Beyefendi Yataş dan zengin olmuştur  :) 

9.000 liralardan hisse alıp 18.000'e kadar taşımıştır  :)  Öngörüsü 24.000 dir :) 

3 oyuncu getirdik. Bu 3 oyuncudan Maicon oynayarak geldi. Mariano aramıza katıldı. Yeni takımdan maçta bir kişi hazırdı. Şu anki realite bu. 7 antrenman yapıp, çıkarttığımız durum bu. Yeni bir takım kurarken, dikkatli olmalısınız. . 4-5 oyuncunun transferi ile mükemmel bir takım olacağız.

Bunun yorumunu ben yapmamam. Belki kötü bir hoca olduğumu düşünebilirsiniz. Bunu sadece sonuca bağlamamak lazım. Bahanesi yok. Ne konuşsam burada toz gibi kalacak.  Ama göreceksiniz ki Galatasaray çok güzel bir takım olacak. Yenerse iyi, yenilirseniz kötü hocasınız. Bu böyledir. Gerçekten çok üzgünüm

Prof.Igor Tudor (20.07.2017) 

#6 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 04:29 ÖS

Beyefendi Yataş dan zengin olmuştur   :)

9.000 liralardan hisse alıp 18.000'e kadar taşımıştır   :)  Öngörüsü 24.000 dir :)

Bahamalardan yazıyorum artık. :)

Dedik abi sana çıkacak diye. Altay tankı sevdasına Otokar'la yaktın kendi başını :D

#7 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 1.124 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 04:42 ÖS

Ben yıllardır aile baskısı ile ev almaya çalışıyorum. Daha bizim çakma mortgage sistemi için gereken %25 (artık %20) ana parayı bir araya getirme imkanım olmadığı için pes ettim ben. Olmuyor yani o parayı bulmak ve bir araya getirmek. Hele de çocuk sonrasında parayı toplu halde bir araya getirmek zordan da öte bir hal aldı.

Elime geçen paradan artırabildiğim kadarıyla borsadan hisse senedi alıyorum. 

Biz ev alma işine çoktan paydos ettik . 

Yatırım amaçlı gayrimenkul almak için ise yaşım artık oldukça geç . 

Alırsak oturacağımız bir ev istiyoruz . Avrupa yakasında çalıştığımız için CHP belediyeli :) yerlerden Bakırköy , Beşiktaş ön plana çıkıyor . 

Fakat her iki semtte de m2 fiyatları uçmuş durumda . Müteahhitlerin elinde evler patlamasına rağmen piyasayı yukarıda tutuyorlar.

Ev sahipleri de bu piyasaya bakıp evlerini satmıyorlar. Çoğu satış ilanı kiralık ilanına dönmüş durumda Bakırköy'de .

İstanbul'da oturan arkadaşlara tavsiyem ailenden kalan/kalacak bir gayrimenkulleri varsa , ellerindeki birikimleri ile ev satın alıp 10-20 senelik banka köleliği yapmak yerine İstanbul'un iyi yerlerinde ev kiralasınlar senelik kontratlarla . Senelik kira kontratlarıyla 13-14% indirim alabilirler .    

3 oyuncu getirdik. Bu 3 oyuncudan Maicon oynayarak geldi. Mariano aramıza katıldı. Yeni takımdan maçta bir kişi hazırdı. Şu anki realite bu. 7 antrenman yapıp, çıkarttığımız durum bu. Yeni bir takım kurarken, dikkatli olmalısınız. . 4-5 oyuncunun transferi ile mükemmel bir takım olacağız.

Bunun yorumunu ben yapmamam. Belki kötü bir hoca olduğumu düşünebilirsiniz. Bunu sadece sonuca bağlamamak lazım. Bahanesi yok. Ne konuşsam burada toz gibi kalacak.  Ama göreceksiniz ki Galatasaray çok güzel bir takım olacak. Yenerse iyi, yenilirseniz kötü hocasınız. Bu böyledir. Gerçekten çok üzgünüm

#8 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 05:00 ÖS

Biz ev alma işine çoktan paydos ettik . 

Yatırım amaçlı gayrimenkul almak için ise yaşım artık oldukça geç . 

Alırsak oturacağımız bir ev istiyoruz . Avrupa yakasında çalıştığımız için CHP belediyeli :) yerlerden Bakırköy , Beşiktaş ön plana çıkıyor . 

Fakat her iki semtte de m2 fiyatları uçmuş durumda . Müteahhitlerin elinde evler patlamasına rağmen piyasayı yukarıda tutuyorlar.

Ev sahipleri de bu piyasaya bakıp evlerini satmıyorlar. Çoğu satış ilanı kiralık ilanına dönmüş durumda Bakırköy'de .

İstanbul'da oturan arkadaşlara tavsiyem ailenden kalan/kalacak bir gayrimenkulleri varsa , ellerindeki birikimleri ile ev satın alıp 10-20 senelik banka köleliği yapmak yerine İstanbul'un iyi yerlerinde ev kiralasınlar senelik kontratlarla . Senelik kira kontratlarıyla 13-14% indirim alabilirler .    

Anadolu yakası ev fiyatlarını gördükten sonra Bakırköy ve Beşiktaş'ı düşünemiyorum bile. Uçuyordur oralar.

Göztepe civarında sistem şöyle işliyor. Bütün bölge şantiye alanına dönmüş vaziyette. Teker teker binalara müteahhitler giriyorlar. 25-35 yaş aralığındaki binaları alıyorlar, yıkıp 15-20 m2 küçültülmüş daireler yapıyorlar. Haliyle para kazanmak için kentsel dönüşüm sisteminde başka bir alternatifleri yok. Genelde insanlar müteahhit firmaya kızıyorlar ancak belediyelerin verdikleri emsal belli. Eğer kat malikleri cepten para koymuyorlarsa müteahhite kalan tek ihtimal daire başına düşen alanı küçültüp, kat olarak yükselmek.

Bunun sonucunda 80-90 m2 büyüklükte 3+1 adı altında satılmaya çalışılan yığınla ev oluştu. Fiyatları da saçma sapan yerlere tırmandı. Bu evleri yenileten ev sahipleri de konutlarından çıkıp aynı muhitte başka dairelere geçmeye çalışıyor. Bu kiraya devlet desteği var. Kiraya verenlerde ev fiyatlarını tırmandırıyorlar. Saçma sapan bir piyasa var.

25-30 yıllık 100-110 m2 daireler 650-700bin TL, 85-90 m2 daireler 800-900bin TL olmuş. Bu fiyatlarla nereye ev alıyorsun? Ana para için 300binTL lazım. 500bin üzerine sanıyorum kredi çıkmıyor. 500.000TL için 120 ay vadeli ödeyeceğin para 933.000TL. Evin 10 yıl sonra sana maliyeti 1.233.000 TL oluyor. Bu sapıkça bir rakam. Aylık taksiti 7.700TL tutuyor. Biz 2 kişi çalışarak bile bu rakamın yakınından bile geçemiyoruz. 

Ben şuradan yola çıktım. 150binTL peşinat koymak durumunda kalsan TOFAŞ hisse senedi 10 yılda 9,6 katına katlanmış. 150bin x 9,6 = 1.440.000TL ediyor. 120 ay boyunca ödeyeceğin kirayı vs. bile buradan düşsen en kötü olasılıkla 120 ay sonunda evin yaratacağı birikimle aynı noktalara varıyorsun. Sadece Borsa'nın risk algısı yüksek. Buna da katlanıyorsun. 3 yılın üzerindeki yatırımlarda karlılık artarak gidiyor borsada.

Velhasıl borsa ile tanışmam böyle oldu. :) İyi de oldu. En azından şimdilik. Çocuğun geleceğini kurtarmak adına başka bir yol göremiyorum şu anda.

#9 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 6.814 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 07:22 ÖS

Ben yıllardır aile baskısı ile ev almaya çalışıyorum. Daha bizim çakma mortgage sistemi için gereken %25 (artık %20) ana parayı bir araya getirme imkanım olmadığı için pes ettim ben.

Istanbul, tapu sahibi olmanin haddinden pahali oldugu bir sehir.
Gayrimenkul balonuyla, nufusun talep ettiginden cok daha fazla ofis, residence, apartman yapildi.
Bu hacmin karsiliginda, senelerdir de artarak ilerleyen ekonomik krizle, talep daha az.
Kacinilmaz sekilde kira fiyatlari dusmek durumunda.
Bundan sebep kira geliri acisindan Istanbul anlamli bir sehir olmayabilir ki ote yandan servet vergisi turu kamu odemeleri de sempatik nakit akislari degil aileler icin.
Herseye ragmen, ev adina kiraci olmak bana halen Istanbul'da daha mantikli geliyor, Ege'de tapularim var ve ekonomik darbogaz Anadolu'yu daha da alabora ettiginden, oralardan gununde kira toplayabilmek daha da guc.

#10 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.857 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 09:21 ÖS

Universitenin dibindeki 1+1 ler 1200-1700 tl arasi kira getiriyor izmirde.. kiradan gelen para ile banka kredisini fazlasiyla odeyebiliyorsun. Cebine de kaliyor e ev de deger kazaniyor.
10 HAGI

#11 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 09:52 ÖS

Universitenin dibindeki 1+1 ler 1200-1700 tl arasi kira getiriyor izmirde.. kiradan gelen para ile banka kredisini fazlasiyla odeyebiliyorsun. Cebine de kaliyor e ev de deger kazaniyor.

Abi bu bahsettiğin evlerin fiyatı ne civarlarda?

#12 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.193 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 09:52 ÖS

Ooooootokarzedelerden buralarda da var demek.
Alpercim tavsiye alabilirim :)

Ben artırabildiğimle altın almaya çalışıyorum genelde.

#13 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 10:18 ÖS

Ooooootokarzedelerden buralarda da var demek.
Alpercim tavsiye alabilirim :)

Ben artırabildiğimle altın almaya çalışıyorum genelde.

Yasincim bu borsa işinde ben şunu gördüm. Tavsiye ile alınan kağıttan hayır gelmiyor. Öneriyi dinlemek iyi ancak mutlaka kendinde incelemelisin. :)

Ben 2017 Nisan ortalarında YATAŞ hisse senedi aldım. 9,99TL ortalama fiyattan. Son 3 işlem gününde kağıt ralliye girdi. 11.09.2017 itibariyle tarihi zirve yaptı. 18,60 TL'den dönüp 18,10 TL ile kapattı günü. 5 aylık bir zaman diliminde 1,81 katına yükseldi kağıt. Bir hayli iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Ben bu kağıdı alırken işgüzar bankacı "Bana riskli bir kağıt gibi geldi, çok pahalı sanki." demişti :) Yarın nasıl bir senaryo işleyecek göreceğiz. 

Kısa bazı notlar,

-Firma benim takip ettiğim dönem itibariyle karını düzenli artıran bir firma.

-Kayseri'de yeni bir fabrika yatırımı yaptılar. Fabrika bitti. Deneme üretimleri büyük oranda tamamlandı. Tam kapasiteye geçmek için gün sayıyorlardı en son KAP açıklamalarına göre.

-Firmanın sermayedarları arasında %6 oranında Axa Funds Inwestycyjny Otwarty isimli bir yabancı kuruluş var. Bu benim kriterlerime göre olumlu bir görüntü. Yabancı bir şirketin ortaklık kurmasını ben önemsiyorum.

-Halka açık hisse senetlerinde Citibank ve Deutschebank ciddi oranlara sahipler. Halka açık hisselerin neredeyse yarısı bu iki grubun portföylerinde. Bu da benim önem verdiğim bir durum. Sağlam şirketlerin hemen hepsinde bu iki firma mutlaka yer alıyorlar. 

-Yataş Bedding ve Enza Home markaları ile ciddi bir mağazalaşma atağı içerisindeler. 

-Son yıl kağıdın getirisi bugünkü 18,10TL'lik kapanışla birlikte %395,89 oldu.

-Bu kağıt ile ilgili olarak İşyatırım her koyduğu yıl sonu hedef fiyatını revize etmek zorunda kaldı şu ana kadar. Sırasıyla 7TL, 10TL, 14TL fiyatlarını (küsüratları aklımda kalmadı) vermişlerdi. En son 3 gün kadar önce yıl sonu tahmin 21 dediler.

-İşyatırım'ın 22.08.2017 tarihli yorumunda BIST100 endeksine oranla 22.06.2017 tarihinden 22.08.2017 tarihine kadar endeksin %16,2 üzerinde getiri yapmış durumda. Yani endeksin makul seviyede üzerinde prim yapıyor kağıt.

Ben profesyonel bir borsacı değilim. Öyle eğriler, teknik analizler falan kısıtlı bilirim. Ancak bu kağıdı iyi gördüm, bir süre takip ettim ve aldım. Şimdilik pişmanlık yaratmadı ben de. Umuyorum böyle devam eder.

Borsa sitelerindeki o dangalak son cümleyi kurmadan bitirmek istemiyorum. Yatırım Tavsiyesi Değildir :D

• Yasin Karabulut bunu beğendi

#14 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 1.124 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 10:43 ÖS

Ben 2017 Nisan ortalarında YATAŞ hisse senedi aldım. 9,99TL ortalama fiyattan. Son 3 işlem gününde kağıt ralliye girdi. 11.09.2017 itibariyle tarihi zirve yaptı. 18,60 TL'den dönüp 18,10 TL ile kapattı günü. 5 aylık bir zaman diliminde 1,81 katına yükseldi kağıt. Bir hayli iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Ben bu kağıdı alırken işgüzar bankacı "Bana riskli bir kağıt gibi geldi, çok pahalı sanki." demişti :) Yarın nasıl bir senaryo işleyecek göreceğiz. 

SAT :) 

#15 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 21.463 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 11:04 ÖS

220 ye arkadaşım aldı.

Bir insan neden istanbulda yaşar diye düşünmeden edemiyorum :) is güç tamam da istanbul bitik bir şehir.

Tomas Ujfalusi ‏ Nothing to say....we were great all...!!!

#16 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.857 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Eylül 2017 - 11:39 ÖS

Ferhatin dedigi gibi 200-250 arasi gidiyor 50 m2 kutu gibi yerler..
10 HAGI

#17 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 6.814 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 05:29 ÖÖ

220 ye arkadaşım aldı.

Bir insan neden istanbulda yaşar diye düşünmeden edemiyorum :) is güç tamam da istanbul bitik bir şehir.

Maalesef bir cok meslek grubu icin Istanbul, yasanabilecek tek sehir Istanbul, ulkenin diger buyuk sehirlerinde ayni meslegi surdurebilme imkani maalesef yok.
Bir is yerine gidip, gelirimi o firmadan uretme kaygim olmasa, kesinlikle Istanbul'da yasamam.
Istanbul, birbirini kiskanan, hasetlenen, gergin ve agirlikli olarak egitimsiz bir nufusun isgal ettigi, kalabalik ve mutsuz bir sehir.

#18 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 06:43 ÖÖ

SAT :)

Bu herhalde 5. Söyleyişin :)

Satıp koyabileceğim bir yer olsa tamam diyeceğim. Fiyat performansı iyi kağıdın. Buradan kaçsam sağlam kağıtlar arasında %100 getiri ile en öne Aselsan çıkıyor. Ama burada %400 ler civarında getiri varken o kağıda neden geçeyim?

#19 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 06:51 ÖÖ

220 ye arkadaşım aldı.

İstanbul bitik bir şehir değil. Hiç bir zamanda bitmeyecek. Sadece buranın zorluklarının yarattığı bazı kurallar var. Hayatını o kurallara göre düzenlemen gerekiyor.

Ben 4 sene kadar Kocaeli'de de oturdum. Müthiş bir arkadaş ortamım vardı. Hiç sıkılmadım. Bir şehri güzel şehir yapan o şehirde paylaşımda bulunabileceğin insanların olması ile paralel. Örneğin ben Antalya'ya taşınsam -ki iklimi hariç bence çok keyifli bir kent- ne yapacağım orada? Başka şehirler içinde geçerli bu durum.

İş güç olayın bahanesi tamamen. İstanbul bir insanı teslim aldığı zaman bırakmaz. Hele içine doğmuşsan kopup gitmek hepten imkansıza yakın. Bu zor şehrin her köşesinde bir anım var. Nasıl bırakır insan geçmişini. En azından benim için böyle bu durum.

İstanbul'un ödettiği bir bedel var. Bunu kabullenen insan için bitiklik diye bir şey söz konusu bile değil.

#20 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 12 Eylül 2017 - 07:59 ÖÖ

Parayı batırmadan forex ve borsa da keyif yapıyordum, özellikle yeni Forex düzenlemelerinden sonra yüzlerine bile bakamıyorum.

Bu arada İstanbul'da ev almaya niyetli arkadaşlara 2 yer önerebilirim. Avrupa yakası için Büyükçekmece-Mimar Oba bölgesi, şu an 400-450 bin arasına havuzlu spor tesisli gayet şık yeni sitelerde ev bulmak mümkün. Beylikdüzü ile bu bölge arasına havadan raylı sistem projesi hazırlanıyor, temeli atıldığı an fiyatlar en az x1.5 olur.

Anadolu yakası için de Şile derim, hep küçük bir Ege kasabasında yaşama hayalinde olup da İstanbul'dan kopamayanlar için yaz hafta sonları hariç cennet gibi bir yer. Denize 500 metre müstakil villaları yine 400-450 bine bulabiliyorsun. Buraya da arabayla 20-25 dk. mesafeye 7-8 ay içinde metro geliyor, ondan sonra burada da ciddi fiyat artışları bekliyorum. Şilenin bir güzel tarafı da kiracı sorununun olmaması, 2-3 parça eşya koyup kış dönemi öğrenci, yaz gelince yazlıkçı çarkına girersen senede 25 bin liranın üstünde kira getirisi yapabilirsin.

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye