İçeriğe git

Resim
- - - - -

Beklenen ve Yaklaşan Büyük İstanbul Depremi...

• Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 7.586 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Ağustos 2017 - 03:24 ÖS

Öncelikle şunu izleyin son kandilli açıklaması;

http://www.hurriyet....ecekte-40552764

Sonra şunu bir okuyun;

https://seyler.eksis...-ilgili-her-sey

Beklenen sona sanırım her gun bıraz daha yaklaşıyoruz...

Çoğu deprem profesoru , jeolaglar 250 yılda bır deprem ortalaması olan istanbul fay hatlarının ikisinin 259. yıllarına geldıklerını tahmınlerıne göre en geç 2025 e kadar buyuk bir deprem beklediklerini söylüyor...7.0 - 7.4 arası...

Bana kalırsa  herşey için çok geç olmadan bir farkındalık yaratmamız gerekiyor. fetöden, başkanlıktan, ekonomik krizden, futboldan vs kafamızı kaldırıp buna odaklanmamız gerekiyor. Yoksa biz ne olduğunun farkına bile varmadan her şey bitecek...En azından binaların sağlamlıgını kontrol ettirmek lazım...

Ayrıca devletin bu deprem  konusunda herhangi bir b planı oldugunu da tahmin etmiyorum...İstanbul'un yıkılması ülkenın egemenliğini bile kaybetmesine yol açabilir...

Dean...

#2 LuisFigo

LuisFigo

Senior Member

• SIT
  • 18.415 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Ağustos 2017 - 06:49 ÖS

625 bin insan ölecek deniyor. Az önce FOX haberde izledim. Toplanma alanları imara açılmış, bazı noktalar şantiye falan olmuş. Bu saatten sonra zaten çok geç. Sanırım koca bir nesil betonların altında yok olup gidicek...
  • Saunders bunu beğendi
24bpk.png

Sevdamız kişilere değil, renkleredir..

#3 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 10.277 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 17 Ağustos 2017 - 07:30 ÖS

Bir felaket olacak da ne zaman olacak on gormek zor
Omrumuz yetecek veya yetmeyecek
İstanbul'dan baska kariyer surdurebilecek Turkiye sehri yok gibi birsey cogu meslek grubu icin
Bu yuzden Turkiye'den tasinmaktan farkli pek kurtulus da yok
Babam, İstanbul depreminden urkerek, baska gerekcelerine ek olarak Bodrum'dan ev aldi agirlikli Bodrum'da yasamaya ancak Bodrum daha sallanir oldu son donem maalesef

#4 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.568 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Ağustos 2017 - 07:30 ÖS

Şimdiden reservliyim söylencek en anlamlı cümleyi:
"Takdiri ilahi"

#5 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.319 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 01:29 ÖS

Herkes iyi umarım, kuzenimin iş yeri binayı boşaltmış, baya korkutucuydu deniyor.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#6 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 24.201 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 01:33 ÖS

izmir karşıyaka da hissettik. istanbulu baya korkutmuştur. geçmiş olsun.arabanızda deprem çantası bulundurun binanıza güvenmiyorsanız en az bu geceyi sağlam bir yerde geçirin.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#7 cozker

cozker

Member

• Members
  • 9.698 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 01:33 ÖS

ilerde yaşayacağımız felaketi hatırlattı resmen.. fenaydı.

#8 MarMara

MarMara

Amasra'lı

• Members
  • 6.097 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 01:59 ÖS

başakşehirde de ciddi hissettik. 15 sn sürdü. telefonlar en az 45dk kitlendi. 

birçok yerde herkes binaları boşaltmış.

durum şu an normale dönüyor.

Kral öldü , Yaşasın Kral!

#9 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.644 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 02:03 ÖS

Herkese geçmiş olsun . 

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#10 heroesoflife

heroesoflife

Senior Member

• SIT
  • 2.669 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 02:13 ÖS

Felaket salladi 5.8 mis.

#11 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.568 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 04:21 ÖS

İlk sarsıntıyı hissettim koltuktan kalkmadim, yani boyle vurduysa gecer diye, devami geldi arkadas kalksana ne oturuyon mal mal diyince hareketlendim. Binaya da guvenmiyoruz zaten, bu hafta tatil ettik de sonra ne olacak bilmiyoruz.

Zaten siddetli bisey gelse kapiyi bulamayiz orasi aşikar. Pencereden sallanmak lazim firsat olursa.
Biz yine iki katli konutlarda oturuyoruz, İstanbul icin durum cok dramatik olabilir..

He bu arada rahmetli Aykut Barka'dan dinlediklerime gore bu depremin olmasi, enerji bosalmasi icin iyi birşey. Yani sürekli yuk bindikten sonra enerji bosalmasi farkli boyutlarda oluyor. Ama ara ara 4-6 civarindaki bosalmalar esas yuku azalttigi icin daha katlanilabilir secenekler. 6 uzeri icin ise hickimse ve hicbir mekan hazir degil...

#12 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.568 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Eylül 2019 - 09:33 ÖS

İzleyin mutlaka

https://twitter.com/...7132480513?s=09

#13 Libraleon

Libraleon

Member

• Members
  • 2.119 mesaj

Yayınlanma tarihi 27 Eylül 2019 - 11:33 ÖÖ

İstanbul'da yaşayan tüm üyelere geçmiş olsun.

Depreme hiçbir alanda hazır değiliz. Tanrı daha büyüklerinden korusun.

#14 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.831 mesaj

Yayınlanma tarihi 27 Eylül 2019 - 03:14 ÖS

Cümleten geçmiş olsun. 

99 depremini İstanbul'da yaşadım.

1 sene sonra Kocaeli Üniversitesi'ni kazandım. Deprem sonrası etkilerine de orada bizatihi tanık oldum. Çok ama çok ağır bir süreç. Şehrin ortasından geçen İstasyon Caddesi vardır. Eskiden demiryolu geçerdi buradan. Şu an yayalar yürüyorlar orada. Sağında solunda yıkılan binalar vardı. Bir arkadaşımla minibüsle önünde geçiyorduk. Eliyle bir yeri işaret etti. Bak bu bizim binaydı dedi. Otopark olarak kullanılıyor. Tesadüfen o akşam evde olmadıkları için kurtulmuşlardı.

Peki hazır mıyız biz gelecek depreme? Hiç ama hiç hazır değiliz. Kentsel dönüşümle bir nebze yenilenen binalar oldu. Bu güzel hamleydi. İstanbul şantiyeye döndü falan ama cidden çok yaşlı bazı binalarda yenilemeler oldu hiç değilse. Bir doğru harekette bina inşa yönetmeliğinde yapılan değişiklikler oldu. Hem yönetmelik güncel bir yönetmelik hem de sert bir kontrol mekanizması söz konusu. (Kötü niyetle çevresinden dolaşanlar var mıdır bilemiyorum.)

İstanbul'da yaşlı bina çok fazla. Bu binalarda yaşını başını almış insanlar da oturuyorlar. Kentsel dönüşümde küçük ebatlı evler vermeye çalışıyor müteahhitler ki çok normal. Adamlar para almadan bina yeniliyor. Artırabildikleri daireleri satarak dönmeye çalışıyorlar. Bu yaşını başını almış insanlarda hem küçük eve geçmek istemiyorlar hem de bu sürecin zorluklarından (taşınma işleri, ev kiralama vs.) kaçınıyorlar. Onlarda kendilerince haklılar. Ayrıca 2 yıldır kriz nedeniyle yenileme çalışmaları sekteye uğramış vaziyette. Müteahhitler satamayacakları evler için hamle yapmıyorlar doğal olarak. Zaten bir kısmı iflas etti. Ayakta duranlarda imtina ediyorlar proje üstlenmekten.

Öte yandan şehir dizaynı berbat. Hem şehir eski olduğu için bu durum var. Hem de aldığı göçlerde plansız programsız bir yapılaşmaya ama diyelim oy sebebiyle ama diyelim ihmalkarlıkla bir şekilde göz yumulmuş. Bu şehir şaka maka 50-60 yıldır göç alıyor. En azından bundan sonrası için göç almasının önüne geçilmesi ve devamında tersine göçün başlatılabilmesi lazım. Bunun için başka illerde yatırım gerekiyor, iş imkanları yaratmak gerekiyor. 

TOKİ'nin de bu kentsel dönüşüme el atması lazım bence. Yeni "marka" projeler yerine bina yenilemeler konusunda mali kaynak yaratıp, insanların binalarının olduğu gibi yenilenebilmesinin önünün açılması lazım. 30 yıllık kredilerle, maliyetinin az üzerine binalar yaptırılabilir. Mali kaynağı kamu sağlar. İnsanlar kendi evlerini yıktırıp yaptırmaya başlarlar. Hem duran inşaat sektörü verimli ve geçerli bir amaç için harekete geçer hem de kimse evini yaptırmaktan imtina etmez. Ayrıca aynı büyüklükte binalarda oturmaya başlarlar. Gönül ister sokak yapıları da bu esnada tekrar düzenlenebilsin. Ama bu çok zor bir süreç sanıyorum. İstimlaklar vs. gerekecektir. Bir de bu en başında yapılmış olmalıydı. Bu saatten sonra binasını yenilemiş olanların suçu ne diye sorarlar adama?

Şehir adı farketmeksizin deprem riski olan yerlerde oturanlara önerim güvenli olduğuna inandığınız binalara geçin arkadaşlar. Ben 2 sene önce oturduğum binadan salt depremde güvenli olmadığını düşündüğüm için taşındım. Bina +35 yaşındaydı. Zerre güven vermiyordu. Daha fazla kira vermeye razı geldim. Ama kafam rahat uyuyorum. Hem zemin olarak hem bina olarak sağlam bir yere geçtim. Şehrin cafcaflı merkezinden uzaklaştım, ulaşımımız daha zor olmaya başladı ama güvenli hissediyorum kendimi. Öyle ki oturduğumuz yerde 3 gün önceki depremde annem evdeydi. Depremi duymadı. Aynı sitede kardeşim oturuyor. Dün yaşanan depremde evlerinde temizlik varmış. Temizliği yapan kadını aradı hemen panik olup. Cam siliyordur, depremden düşer vs. diye. Kadın da duymamış depremi. Bahsettiğim bina 15 katlı. Dün gece yaşanan artçılardan da sabah haberim oldu. Hem zemin hem de iyi bina önemli. Güvenmiyorsanız, risk hissediyorsanız güvende olacağınızı düşündüğünüz yere taşının. 

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#15 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.568 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Ocak 2020 - 09:57 ÖS

Elazığ merkezli 6.5 şiddetinde deprem çevre illerin tamamından hissedildi. Geçmiş olsun.
Boyle zamanlarda farklı illerden gönüllülük esasına dayalı kuruluşların aktif rol almasi gerektiğine inanıyorum. Bu tarz bir kuruluş varsa bildiğiniz üye olmak istiyorum.
Tanıdığınız bildiğiniz yardim ulastiracak kimseler varsa aramizda bir etkinlik yapalim derim.

#16 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.831 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Ocak 2020 - 10:34 ÖS

Herkese geçmiş olsun.

Forumda Elazığ'dan arkadaşımız var mıydı?

#17 F@biooO

F@biooO

Senior Member

• Members
  • 13.389 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 25 Ocak 2020 - 03:40 ÖS

22 kişi diyorlar, ne kadar doğru bilinmez. Allah rahmet eylesin.

Aynı şiddet İstanbul'u vursa bilemiyorum ne olur, maazallah.

#18 cozker

cozker

Member

• Members
  • 9.698 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Ocak 2020 - 04:04 ÖS

valla keşke aynı şiddette olsa istanbul'da da.. çünkü yakın zamanda olacağı konusunda tüm bilim adamları hemfikir gibiler ve tahmin ettikleri şiddet 7.2-7.4 arası.. 6.8'le atlatabilsek keşke.. tabii o bile çok büyük yıkımlara ve felakete neden olacaktır. 7.4 olursa düşünmek bile istemiyorum, istanbul için kıyamet anlamına gelir. 

#19 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.831 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Ocak 2020 - 08:47 ÖS

Elazığ'da AFAD'ın verdiği rakamlar güncellendi

-Ölü sayısı 29 (Maalesef artmış)

-Yaralı sayısı 1466

-Enkazdan kurtarılan sayısı 43

-Yıkılan bina 72

-Orta Hasarlı bina 409

-Ağır hasarlı bina 514

#20 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.831 mesaj

Yayınlanma tarihi 25 Ocak 2020 - 09:08 ÖS

22 kişi diyorlar, ne kadar doğru bilinmez. Allah rahmet eylesin.

Aynı şiddet İstanbul'u vursa bilemiyorum ne olur, maazallah.

Cozker'in dediği gibi 6,8'e hemen herkes fit olur. Gönlüm şöyle ufak ufak 4,5-5 lerle enerji boşaltıp bu deprem tehlikesi azaldı haberlerini görmek. Ancak pek öyle olacak gibi de durmuyor. Geliyor yani. Yapacak bir şey yok. 6,8 iyi bir değer bu arada. +7'lik bir deprem için yapılan modellemelerde çok acı şeyler söyleniyor. 1500lerden bir deprem var. İstanbul tarihinin en yıkıcı depremi. 7,7 deniyor onun için. En karanlık senaryoyu bunu baz alarak yapıyor bazı profesörler. Bu depreme denk bir deprem yaşanırsa 500.000 ölü tahminleri var. Ağır bir travma olur hepimiz için. Yani zor atlatırız ülke olarak. 99 depreminin etkileri bile yıllar içerisinde küllendi. 

Bu depremi biz İstanbullular bekliyoruz elbette ama bir yandan bu depremi tüm ülke bekliyor. O gün geldiğinde bu depremin elbette en acı etkileri vefatlar ve enkaz altında can çekişenler olacaktır ancak ülke geneline sirayet edecek bir ekonomik kriz bekleyenler de var. Öyle kötü planlanmış bir ekonomik sistemimiz var ki tüm ülke İstanbul'un ağzının içine bakıyor. Anadolu'da bir sürü fabrika var. Hani şu anlı şanlı Anadolu Kaplanları vs. Bunlar eskiden oldukları yerden idare edilirken artık bir çoğu İstanbul'a gelip yer alıyor, kiralıyor ve merkezlerini taşıyorlar. Bu nüfus sürekli artıyor. Ekonominin çarklarını çeviren sanayi işletmelerinin beyin takımı da aynı yere toplanıyor.

Global şirketlerin tepe yöneticileri genelde aynı anda uçağa binmezler. Uçak düşerse birisinin sağ kalması gerekir. Bu güvenlik kodunu kullanan ciddi sayıda firma var. (Coca Cola bunlardan birisi) İşte bizim ülkede firma yöneticilerinin hepsi İstanbul isimli uçağa binmiş durumdalar. Bütün beyin takımları İstanbul'da. Sadece sahipleri CEO'ları diye düşünmemek gerek. İşi çeviren, operasyonel ekiplerde burada. Bu insanlara bir şey olduğu zaman firmaların işleyişi çökecektir.

Bu büyüklükte bir depremin neticesinde İstanbul'un toparlanma süresi olarak 15-20 deniyor. Şehre olan turistik ilgi eksikliğinden kaynaklanacak ekonomik kayıplar, yeniden yapılanmaya kadar geçecek olan süre, bu süre zarfında emlak fiyatlarının normal trendi dışında çakılması, yukarıda saydığım gibi özel sektör başta olmak üzere şirketlerin bu durumdan olumsuz etkilenmesi. 

Ayrıca bu deprem yakın illere nasıl etki edecek onu da bilmiyoruz. İlk akla gelen yerler Kocaeli, Sakarya, Yalova, Tekirdağ. Bunların hepsi İstanbul'un burnunun dibinde. Kocaeli malum Türkiye'nin sanayi başkenti. Sanayi üretimi açısından en fazla vergi yaratan ilimiz burası. Off ya. Valla içim kararıyor. 

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye