İçeriğe git

Resim
- - - - -

Forum Değerleri

• Kilitlenmiş konu This topic is locked
44 replies to this topic

#1 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.244 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 11:39 ÖÖ

Asamoah da gelirse zenci orjinli (Belhanda'yi da katiyorum) bayagi adam oluyor. Fiziksel ustunluk adina genelleme yapacaksak iyi bir oran ama bunca zencinin calistigi bir is yerinde İQ ortalamasi ne olur emin degilim.

Cok yanlis, agir irkcilik iceren bir ifade Mert'cim. Yapmayin boyle seyler.

"I do not feel obliged to believe that the same god who has endowed us with sense, reason, and intellect has intended us to forgo their use." GG

#2 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 21.309 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 11:43 ÖÖ

Mert futbol oyun zekası anlamında demiştir muhtemelen.Ama Eto Drogba Essien Yaya vs vs.. artık o bakış açısı geride kaldı.

Tomas Ujfalusi ‏ Nothing to say....we were great all...!!!

#3 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.244 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 11:47 ÖÖ

" bunca zencinin calistigi bir is yerinde İQ ortalamasi ne olur emin degilim."

Ben de oyle tahmin ediyorum ama su yukaridaki ifade cok kotu olmus.

"I do not feel obliged to believe that the same god who has endowed us with sense, reason, and intellect has intended us to forgo their use." GG

#4 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 21.100 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 12:41 ÖS

Siyahi demek daha şık, digeri irkci bir ifade oluyor, amac oyle olmasa da.
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#5 del piero10

del piero10

Senior Member

• Members
  • 3.565 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 12:52 ÖS

siyahi oyuncuların iq'su düşük olur da ırkçı bir ifade. bence zenci veya siyahi demenin çok farkı yok, bizim kültürde zenci negro gibi bir aşağılama içermiyor, hatta hayranlık var bile denebilir :) yeter ki toptan bir ırkı olumsuz şekilde genelleme yapılmasın.

galatasaray ulan..

#6 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.244 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 12:53 ÖS

Zenci hadi neyse, ona takılmadım da zenci=IQ'su düşük önermesi var ve buraya hiç yakışmamış. Afrikalı oyuncuların futbol zekası düşük denmek istemiş Mert sanırım, ama yanlış aktarmış.

#7 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 21.100 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 01:25 ÖS

siyahi oyuncuların iq'su düşük olur da ırkçı bir ifade. bence zenci veya siyahi demenin çok farkı yok, bizim kültürde zenci negro gibi bir aşağılama içermiyor, hatta hayranlık var bile denebilir :) yeter ki toptan bir ırkı olumsuz şekilde genelleme yapılmasın.

Bence zenci ırkçı bir ifade, gazete veya başka basın organında zenci demen tepki çeker ama siyahi genel geçer kullanılan bir ifade.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#8 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 21.309 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 01:29 ÖS

Orada zenci yada siyahi kelimesi mesele değil bu ırka sahip olanların zeka eksikliği ile aşağılanması asıl sorun.

#9 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.771 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 01:32 ÖS

Ben genelde zenci derim. Bunu aşağılamak maksadıyla da ömrü hayatım kullanmadım aklıma da gelmedi hiç.

Türkiyede genel olarak deri rengi üzerinden bir ırkçılık olduğunu da düşünmüyorum açıkçası. Belki de o yüzden zenci veya siyahi çok farklı algılar yaratmıyor bende.

Sezen Cumhur Önal yıllarca çikolata renkli sanatçı dedi. En güzeli belki de onun gibi ifade etmek :)

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#10 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 21.100 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:07 ÖS

zenci19. yüzyılın sonunda İzmir çevresinde pamuk tarlalarında köle olarak çalıştırılmak üzere Osmanlı Devleti'ne getirilen ve 1926'da T.C. kimliklerini alan Afrika kökenli T.C. vatandaşlarını (nam-ı değer Afrotürkleri) ten renkleri üzerinden ayıran ırkçı deyiştir.

diye bir tanımlama var ama TDK'ye göre zenci ve siyahi eş anlamlı.

Bence ülkemizde ırkçılık var ama bastırılmış ve inkar ediliyor.

#11 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 21.309 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:32 ÖS

Konu dağılmasın ama kısaca şöyle anlatayım bizdeki zenci kelimesi farsça "zangi" den gelir.Kara derili afrikalı demektir..Çekik gözlü yada kara derili gibi şekil betimleyici tanımlar neyin önüne yada arkasına konduğuna göre ırkçı bir anlam kazanır.Örneğin güneş alerjisi zencilerde görülmez derseniz ırkçılık yapmış olmazsınız.Ancak zencilerden iş ahlakı olan  adam nadir çıkar  derseniz ırkçılık yapmış olursunuz.

Negro ispanyolca portekizce de siyah demektir..Renk olarak siyah.Ancak argo terminolojisinde kullanımı farklıdır.Dolayısyla kelimelerin ırkı ırkçılığı olmaz .Cümlenizin küçültücü anlamı onu ırkçı yapar.

• InSoMNiAsTaN bunu beğendi

#12 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.244 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:38 ÖS

Bu daha cok, ezilmis otekilenmis guruplarin o kelimeden anladiklari manayla da alakali bir sey.

Ben irkci degilim, super liberal bir insanim diyip sirketteki arkadasina 'Hey Nigger, what up?' dersen o sirkette soyledigin son soz olur dunyanin bir cok yerinde.

Mert'in postundaki durum bu degil ama, kelime uzerine takilmadik. X irk dusuk IQlu dersen hangi grup olursa olsun problemdir bu.

Turkiye'de irkcilik var mi yok mu konusunu Kurt ya da Yahudi arkadaslariniza sorun. Renge dayali irkcilik yaygin degil cunku Turkiye'de hic bir zaman buyuk bir siyahi populasyonu olmadi. Ama Osmanli donemindeki saray kolelerinden baslayin Kadikoy'de gosterilen muzlara dogru bir yolculuk yapin, birakin genis kitleleri, ufak gruplarla bile problemler yasandigini gorebilirsiniz.

#13 Libraleon

Libraleon

Member

• Members
  • 1.874 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:45 ÖS

Zeka olarak sarı ırk > beyaz ırk > siyah ırk diye genel bir kabul var bildiğim kadarıyla.

Bunun tarihsel ,sosyal , coğrafi ve ekonomik nedenleri olabilir. Siyah ırk ta fiziksel açıdan diğerlerini genel olarak geride bırakır.

"Aptal siyahlarla takım oyunu oynanamaz" denirse bu ırkçılık olur.

Ama ilk 11 in yarısından fazlası siyahsa buna şüphe ile bakmakta da bence bir sorun yok.

Aynı şekilde takımın 7 oyuncusu mesela Sivaslı olsa ona da şüphe ile bakılır , grupçuluk yapılabilir diye.

O yüzden  bir aşağılama olmadığı sürece ufak şeylerde çok hassas olmamak gerek.

#14 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 6.698 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:51 ÖS

Zenci hadi neyse, ona takılmadım da zenci=IQ'su düşük önermesi var ve buraya hiç yakışmamış. Afrikalı oyuncuların futbol zekası düşük denmek istemiş Mert sanırım, ama yanlış aktarmış.

sirf futbol ozelinde demedim
genel is hayati icin dedim
Barack Obama disinda dunya siyasetinde kac buyuk figur var?
Martin Luther King ve Nelson Mandela, azinlik haklari savascilari olarak siyasette yer ettiler, bir JFK veya Margaret Thatcher ile ayni kategoriye konmamalilar.
veya Forbes'un en zengin veya en basarili 500 is adami listesinde kac zenci var?
ya da zenci nufusu yuksek barindiran kac ulkenin ekonomisinde tatminlar oranda zenci vergi rekortmeni var?
google, uber, facebook, twitter gibi son donemin inovatif kac tane girisiminin kurucusu zenci?
tum bu saydiklarima suphesiz istisna isimler cikabilir ancak İQ gerektiren is hayati, siyaset, ekonomi, bilim alanlarinda zenciler yetersiz.
takimin İQ ortalamasi onermem bundan cikti.
ama ote yandan Afrika kitasi orjinli olduklarindan atletik sporlarda beyazlardan cok daha ilerideler.
benim yazdigim politik olarak hic ideal olmayabilir, ancak "kral ciplak" demekte sakinca da gormuyorum.

#15 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.244 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:52 ÖS

Edit 

#16 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 21.309 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:53 ÖS

Bu adamların daha 45 yıl öncesine kadar beyazların barında oturmalarına bile izin olmamasından üniversiteye gidememiş olmalarından olabilir mi ?Bugün bayıla bayıla dinledikleri Jazz dehası Miles Davislerin yazdığı armonileri bizim açık renklilerin 20 tanesi bir araya gelip çözmeye çalışyor..Fırsat eşitliği olmayan bir yerde böyle bir yargı oluşturulamaz.
Muhammed Ali,Jordan gibi adamlar atlet özellikleri kadar zekalarıyla spora damga vurmuş adamlardı.Neil tyson astr fizikçi Sagandan buyana en önemli bilim adamlarından biridir..Zenginlik yada forbes listesi bir şey ifade etmez.
Kralın çıplak olduğu tek konu ayrımcılığın ön yargıların sürdüğü.

#17 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.244 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:54 ÖS

sirf futbol ozelinde demedim
genel is hayati icin dedim
Barack Obama disinda dunya siyasetinde kac buyuk figur var?
Martin Luther King ve Nelson Mandela, azinlik haklari savascilari olarak siyasette yer ettiler, bir JFK veya Margaret Thatcher ile ayni kategoriye konmamalilar.
veya Forbes'un en zengin veya en basarili 500 is adami listesinde kac zenci var?
ya da zenci nufusu yuksek barindiran kac ulkenin ekonomisinde tatminlar oranda zenci vergi rekortmeni var?
google, uber, facebook, twitter gibi son donemin inovatif kac tane girisiminin kurucusu zenci?
tum bu saydiklarima suphesiz istisna isimler cikabilir ancak İQ gerektiren is hayati, siyaset, ekonomi, bilim alanlarinda zenciler yetersiz.
takimin İQ ortalamasi onermem bundan cikti.
ama ote yandan Afrika kitasi orjinli olduklarindan atletik sporlarda beyazlardan cok daha ilerideler.
benim yazdigim politik olarak hic ideal olmayabilir, ancak "kral ciplak" demekte sakinca da gormuyorum.

Ok, ben yanlis anlamisim seni.

Su yaklasim benim zamanimda yazdigimiz forum kurallari icerisinde ihrac sebebi, kisisel olarak bakildiginda benim icin gurur kirici ve yuksek oranda cahillik iceriyor. Antropoloji konusunda hic okunmadigini, sosyokulturel etkilerin hic anlasilmadigini gosteriyor. Uzerinde tartisirsak birbirimizin kalbini kirariz, ben burada kesiyorum.

'8- Forumda kişi ve toplulukların din, dil, milliyet gibi aidiyetlerini aşağılayan mesajlar ve paylaşımlar yasaktır. Aynı şekilde ırkçı yaklaşımlar ve mesajlar da yasaktır. '

#18 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 1.103 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:56 ÖS

Fırsat eşitsizliği ve miras hakkı konusunda bir şeyler okuyunuz !  

3 oyuncu getirdik. Bu 3 oyuncudan Maicon oynayarak geldi. Mariano aramıza katıldı. Yeni takımdan maçta bir kişi hazırdı. Şu anki realite bu. 7 antrenman yapıp, çıkarttığımız durum bu. Yeni bir takım kurarken, dikkatli olmalısınız. . 4-5 oyuncunun transferi ile mükemmel bir takım olacağız.

Bunun yorumunu ben yapmamam. Belki kötü bir hoca olduğumu düşünebilirsiniz. Bunu sadece sonuca bağlamamak lazım. Bahanesi yok. Ne konuşsam burada toz gibi kalacak.  Ama göreceksiniz ki Galatasaray çok güzel bir takım olacak. Yenerse iyi, yenilirseniz kötü hocasınız. Bu böyledir. Gerçekten çok üzgünüm

Prof.Igor Tudor (20.07.2017) 

#19 del piero10

del piero10

Senior Member

• Members
  • 3.565 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:57 ÖS

Zeka olarak sarı ırk > beyaz ırk > siyah ırk diye genel bir kabul var bildiğim kadarıyla.

bu kabulu beyaz ırk yapmış olmasın :)

tarihteki şerefsiz tiplemelerin büyük çoğunluğu da beyaz ırktan çıkmış. bi takımda beyaz futbolcu fazlaysa şüpheyle bakarım demek mantıklı mı olur, bence olmaz. aynı şeyi kadınlara da uyarlayabiliriz. tarih boyunca erkekler kadınlara, beyazlar siyahlara tahakküm kurdu, genellemeler yaptı diye aynı anlayışı günümüzde de devam ettirmenin bir manası yok bence.
  • Ferhat Karaca bunu beğendi
galatasaray ulan..

#20 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.031 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Ağustos 2017 - 02:59 ÖS

Bunun için bir her telden forumuna topak açalım isterseniz

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye