İçeriğe git

Resim
- - - - -

Tüm Ülkeyi Suudi Arabistan Saatine Göre Yaşatmak

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#21 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.832 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Kasım 2019 - 10:04 ÖÖ

Sabahları gece karanlığında kalkıyoruz. Çok tepki çekti bu uygulama. Biraz araştırdım. Dünyanın büyük kısmı yaz saati uygulamasını kullanmıyormuş. 

Kullananlarda uygulamayı yürürlükten kaldırıyorlar.

2010 yılında 84 ülke yaz saati uygulaması yaparken bu rakam her sene azalarak devam etmiş. 2019 itibariyle 76 ülke kalmış durumda.

Afrika ülkelerinin hiç birisi kullanmıyor.

Asya'nın büyük kısmı kullanmıyor.

ABD kullanıyor. Ancak bazı eyaletleri kullanmıyor.

AB uyguluyor ancak onlarda en son AB parlementosu kanalıyla bir anket yaptılar. 5milyon kişiyle görüşmüşler. Kalıcı saate geçilmesi için çalışma yürütüyorlar.

Biz de ise bu konu etraflıca tartışılmadı. Ekonomi ve yaşam kalitesi yönünden bir çalışma yapmak yerine konu siyasi saiklerle tartışıldı. 

Bilimsel olarak yapılan sadece iki tane araştırma var. Enterensan olan her iki araştırmanın farklı sonuçlar vermesi. Hükümet kalıcı yaz saati uygulamasına geçmek için ana sebep olarak tasarrufu gösterdi. Aynı üniversitede bir çalışma tasarruf olmadığını söyledi. Diğer çalışma ise tasarruf olduğunu söyledi. Uygulama sonrasında İTÜ sonuçları yayınladı 500milyonTL civarı tasarruf yapılmış. Aynı zamanda 2milyar$ civarında yapılması gereken alt yapı yatırımına da gerek kalmamış.

Bizim ülkenin ana sorunu bir değişiklik olacağı zaman bunun konsensüs sağlanacak şekilde yapılmıyor oluşunda. Her konuda böyle hareket ediyoruz. Futbolda yabancı kontenjanı kuralını bile ortak bir payda da tartışamıyoruz. 

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#22 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.320 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Kasım 2019 - 12:41 ÖS

Hocam 26-45 meridyenlerinden geçiyor bizim ülke biliyorsun ve saati sabitlemek değil ki mezvu; sen ülkenin sanayisinin, iş gücünün yüzde 80'inin bulunduğu 26.meridyen yerine 45.meridyene sabitliyorsun saatini, böylece 8'de anca aydınlanıyor hava.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#23 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.832 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Kasım 2019 - 01:07 ÖS

26. meridyene sabitlediğin takdirde de çok erken kararmayacak mı? Kaldı ki 26. meridyene sabitlediğin takdirde tasarruf değil, harcama kalemi büyüyor benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla.

Eğer AB'de sabitleme yoluna giderse bizim tercih ettiğimiz saat dilimine yaklaşacaktır sanıyorum. 

#24 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.320 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Kasım 2019 - 02:13 ÖS

EnerjiSA'DA çalışıyorum, bu uygulama tasarruf falan yaptırmıyor, dağıtım şirketleri batık kredilerini toparlasın diye bu uygulama.

Doğrusu 26.meridyene sabitlemek.

• almeyda bunu beğendi
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#25 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 10.988 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Kasım 2019 - 12:21 ÖS

TR'nin doğusuyla batısı arasında 76' fark var... Ne uygulandığından bağımsız olarak iki saat çizgisi geçiyor ülkeden, biri Kocaeli - Bursa merkezleri arasında bir boylamda, diğeri Erzurum'un da doğusunda... Biz nüfusun %8'inin yaşadığı yerin zaman dilimiyle kalan %92'yi yaşatıyoruz...  Bu kış-yaz saati uygulamasının da en çok etkilediği ülkeler 33.-44. paraleller arasındakiler; dünyanın eğik ekseni yüzünden dönencelere yaklaştıkça yazın/kışın fazla bi etkisi olmuyor; yine aynı sebepten kuzeye çıktıkça (güney yarıküre o derecelerde sırf su zaten) o etki 1 saatlik oynamayla giderilemeyecek boyuta geliyor... O yüzden kim n'apıyor diye bakmanın da pratikte pek anlamı yok; bizim gibi tamamı en çok etkilenen coğrafyada kalan, kullanabileceği 2 farklı saat çizgisi olan enine yerleşmiş başka ülke olduğunu da sanmıyorum...

Ayrıca sokmuşum tasarrufuna ya, biyolojik saat diye birşey var... 

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

#26 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 10.277 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 15 Kasım 2019 - 12:34 ÖS

Ayrıca sokmuşum tasarrufuna 

Saray’ın 845 milyon 365 bin TL düzeyindeki 2018 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhurbaşkanlığı bütçesine ilişkin soruları yanıtladı. Kasırga konuşmasında “Külliyenin devlete maliyeti 1 milyar 370 milyon liradır” dedi. 

Ayrıca kamuoyunda "Yazlık Saray" olarak bilinen Marmaris'teki devlet konukevinin şimdiye kadarki maliyetinin 12 milyon 125 bin lira olduğunu söyledi.

36 DANIŞMAN VAR

Milletvekillerinin sorusu üzerine Külliye’de 36 başdanışman olduğuna işaret eden Kasırga, “Danışman düzeyinde çok sayıda hizmet eden arkadaşlarımız var. Bu başdanışman arkadaşlarımızın çoğunluk itibarıyla hukukçu, ekonomi ve kamu yönetimi mensubu olduğunu biliyorum. Aldıkları ücret ise 6 bin 400 ek göstergeye tabi devlet memurlarının almış olduğu ücrettir. Özel bir ücret almazlar. Külliyede bu arkadaşlarımıza sadece uçak gideri öderiz, harcırah ödemeyiz.” şeklinde konuştu.

Örtülü ödenek konusuna ilişkin sorular üzerine Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin örtülü ödeneğin kullanılması ve harcanması konusunda herhangi bir tasarrufu olmadığını, ödeneğin kendi özel yasasındaki usul ve esaslara göre kullanıldığını söyledi.

TANESİ 70-80 LİRA

Kasırga, "Tablo gibi, tanesi bin 500 dolar diye kamuoyuna deklare edilen esasında 70-80 liradan ibaret bardaklar aldık. Tanesi bir buçuk milyon denen ama 5 bin 400 liraya mal ettiğimiz masalardan aldık. Bu nevi harcamalar da yaptık. Külliyenin devlete maliyeti 1 milyar 370 milyon liradır. Onun dışındaki harcamalarımız Sayıştay denetiminden geçen harcamalardır" ifadelerini kullandı.

MİT’İN BÜTÇESİNDE YÜZDE 17 ARTIŞ

Cumhurbaşkanlığı ’na bağlanan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 2018 yılı bütçesi ise 2017 yılına kıyasla yüzde 17 oranında artırılarak, 2 milyar 335 milyon 535 bin TL olarak kabul edildi. 

#27 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 28.320 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Aralık 2019 - 08:03 ÖÖ

8'de hava mı aydınlanır vicdansızlar ya!!!

#28 MarMara

MarMara

Amasra'lı

• Members
  • 6.097 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Aralık 2019 - 09:03 ÖÖ

evden 6.30 da çıkıyorum akşam 8.30 da dönüyorum. hava hep karanlık. allahtan ofisin camları var, arada güneşi görüyoruz.

Kral öldü , Yaşasın Kral!

#29 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.832 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Aralık 2019 - 09:06 ÖÖ

Havalar bozunca karanlık daha da bir basıyor sabahları. Benim çocuğu her sabah 7de kaldırıyorum anaokuluna götürmek için. Garibim gözlerimi açamıyorum diyor sürekli olarak. Ama el mahkum her gün gidiyoruz bir şekilde.

#30 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 10.277 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 04 Aralık 2019 - 06:01 ÖS

8:30'dan önce toplamıyor hava.

Bohem yaşayıp 9:00'da uyananlara dert yok.

Akşam geç kararıyor deniyor da bana şahsen bir psikolojik katkısı olmuyor ha 4'te kararmış ha 5'te

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye