İçeriğe git

Resim
- - - - -

Fotoğraf mevzu...

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 7.126 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2015 - 11:59 ÖÖ

Arkadaşlar bu aralar ufaktan pro. fotograf çekme olayına merak saldım...

Ama biraz bilgiye ihtiyacım var...

- Başlangıç olarak hangı makına alınmalı ?

-  Bunun eğitimini nerde alabılırım  ? 

-  Photoshop ogrenmek de gerekırmı ? gibi deli sorular aklımda :)

Bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevınırım...

Dean...

#2 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2015 - 12:40 ÖS

- Güncel cihazları hiç takip etmedim epeydir ama Canon veya Nikon'un giriş seviyesi, kit objektifli makinelerinden birini tavsiye ederim.(gerçi ben four thirds sistem seviyorum ve o yüzden Olympus kullanıyorum) Zira bu hobin gelişirse de veya sıkılıp vazgeçersen de makineyi satman gerekecek. Elden en az zararla ve en kolay çıkartacağın markalar bunların giriş seviye makineleridir.(arabalardaki vw, renault misali) Zaten sana ilk 1-2 sene herşeyiyle yeterli olacaktır bu makineler.

- Ankara'da en iyi eğitimi Afsad veriyor. Başka şehirleri bilemiyorum. Ama dernek tarzı yerlerin kursları direk ticari olanlara göre daha iyi diye düşünüyorum.

- Photoshop(ya da diğer dijital manipülasyon programları) elzem değil. Hatta bence fazlaca kullanmak iyi bir fotoğrafçının işi de değil bence. Elbette basit müdahaleleri yapabilecek kadar bilgi sahibi olmak gerekir zaman içerisinde. Fakat ilk aşamada hiç gerekli değil. Önemli olan fotoğrafın hem kavramsal mantığını kavramak hem de temel tekniklerine hakim olmak. Ayrıca kullanacağın makinenin özelliklerini bilmek ve hakkını vermek. Bunlar hakkıyla olduktan sonra photoshoptan bahsedilmeli bana göre.

• Saunders bunu beğendi

"Galatasaray'ın bu kahraman evlatları, 500 yıllık bu vatan topraklarını kurtarmak için şehid düştüler."

Ahmet Muhtar Bey, İdris Bey, Fuad Bey, Arif İsmail Bey, Ahmet Refik Bey, Cahid Bey, Cemil bey, Halid Fuat Bey, Muzaffer Bey, Vecdi Bey, Hasnun Galib Bey, Mehmet Ali Bey, Aziz Ulvi Bey, Agop Elmasyan Bey, İbrahim Orhan Bey, Said Fuad Bey, Neş'et Bey, Mehmet Refik Bey, Cevad Bey, Halet Bey, Memduh Bey, Hasib Bey, Celal İbrahim Bey, Ahmed Hamdi Bey, Mehmed Ali Bey, Sadi Bey, Fatin Bey.

"Ruhları şad olsun."

#3 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 15.440 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2015 - 12:40 ÖS

İbrahim bu konuda gayet deneyimli yanlış bilmiyorsam, gördüğünde mutlaka yazar.

#4 Ibrahim

Ibrahim

Senior Member

• Members
  • 6.612 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Ekim 2015 - 08:11 ÖS

Galathian kadar olmasada az çok ben de ilgilendim. Senin gibi ufaktan değil de bildiğin baya istekliydim ama zaman ayıramadığım için elimdekileri satmak zorunda kaldım.

Ben Canon kullandım ama açıkçası Nikon her daim daha iyi sanırım. O yüzden öncelik olarak Nikon'u öneririm. Giriş seviyesi makinelerini düşünebilirsin. En güncel olanı almak her zaman mantıklıdır. Ancak bu hobi gerçekten pahalı bi hobi ve zaman isteyen birşey. O yüzden eğer bulabilirsen özellikle heveslenmiş ama elinden çıkarmak isteyen birinden temiz bi makine alabilirsin. Bayanlardan alman her zamanki gibi daha iyi olur.

Photoshop amatör fotoğrafçı için çok da elzem değil ama kadraj-ışık kullanımını kavradıktan sonra fotoğrafa son rötuşu vermek için gerekli olan birşey.

Açıkçası ne öğrendiysem google'dan araştırarak öğrendim. Hem kadraj hem çekim teknikleri hem de photoshop olarak. Kurs tabiki hem diğer kursiyerlerin farklı makineleriyle, hem de gezi programları düzenleyerek sosyalleşme anlamında avantaj sayılabilir. Başka soruların varsa cevaplarım seve seve.
TT Arena Delisi

#5 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 15.440 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Ekim 2015 - 10:02 ÖS

Galathian kadar olmasada az çok ben de ilgilendim. 

Ben onu bilmiyordum yahu. Meğer üstad buralardaymış =) Saygılar ağabey... 

#6 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.594 mesaj

Yayınlanma tarihi 06 Ekim 2015 - 02:49 ÖS

Nikon D700 öneririm.

öğrenmek için ise analog eski bir makina almanı bolca kaynak okumanı ve iyi fotoğraf sergilerine gitmeni öneririm.

Kurslara  çok itibar etmem..Usta çırak ilişkisi ile öğrenebileceğin bir ortam varsa o başka.

Tomas Ujfalusi ‏ Nothing to say....we were great all...!!!

#7 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 1.597 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Kasım 2016 - 10:02 ÖÖ

Aşağıdaki iki kitap teorik olarak ihtiyacınızı görecektir . 

0000000170960-1.jpg

0000000220903-1.jpg

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#8 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 8.029 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Kasım 2016 - 12:08 ÖS

Arkadaşlar bu aralar ufaktan pro. fotograf çekme olayına merak saldım...

Ama biraz bilgiye ihtiyacım var...

- Başlangıç olarak hangı makına alınmalı ?

-  Bunun eğitimini nerde alabılırım  ? 

-  Photoshop ogrenmek de gerekırmı ? gibi deli sorular aklımda :)

Bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevınırım...

http://www.ozlemdikel.com/ selamımı söyle

#9 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 24.898 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Ekim 2018 - 10:11 ÖÖ

Ara Güler vefat etti, toprağı bol olsun.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye