İçeriğe git

Resim
- - - - -

Arabalar

• Please log in to reply
192 replies to this topic

#181 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 01 Kasım 2017 - 01:41 ÖS

Açıklama ilk cümleye dikkat bu arada :) Tam forumcu adam stili olmuş :)

Araç otomatik olsa ben talip olurdum valla. 

• Saunders bunu beğendi

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#182 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 6.760 mesaj

Yayınlanma tarihi 10 Kasım 2017 - 09:19 ÖÖ

Araç satıldı...

Şimdi işin en pis yeri başlıyor...Araç aramak temizini bulmak vs :)

Galeriden araç alma konusunda tecrubelerınız varsa merak edıyorum...Cok guzel diri araçlar var ama galeri diye kafamda bir düşünce oluyor...

Km düşürmeler vs adamlar da her yol var bılıyorsunuz...

Dean...

#183 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.193 mesaj

Yayınlanma tarihi 10 Kasım 2017 - 10:58 ÖÖ

kaca verdin hocam :)
ne tip bir arac bakiyoruz, benzin 6ya dayandi sonucta.

#184 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 9.587 mesaj

Yayınlanma tarihi 10 Kasım 2017 - 12:51 ÖS

Benzin 5,65 Eurodiesel 5,10...

Bu arada enteresandır kurdaki artış nedeniyle bir anda avrupa ortalamasına hatta altına düştü bu fiyatlar..

Norveç 1,757€ ile (8-TL/lt) benzinin en pahalı olduğu ülke; arkasından 1,70€ ile Hollanda geliyor, İsveç ingiltere Belçika şeklinde kuzeyden güneye azalarak gidiyor, Almanya - Fransa toplam € araç sayısnın yarısı ve 1,40 olarak ortalamayı oluşturuyor. Türkiye 1,22€ ile Cyprus - Latvia gibi minnak 2-3 ülkeden sonra en ucuz avrupa ülkesi.. 

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

#185 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 5.903 mesaj

Yayınlanma tarihi 10 Kasım 2017 - 01:49 ÖS

Araç satıldı...

Şimdi işin en pis yeri başlıyor...Araç aramak temizini bulmak vs :)

Galeriden araç alma konusunda tecrubelerınız varsa merak edıyorum...Cok guzel diri araçlar var ama galeri diye kafamda bir düşünce oluyor...

Km düşürmeler vs adamlar da her yol var bılıyorsunuz...

Kaç zamandır araba değiştirmek zorunda olmama karşın ve sıfır arabaya şu dönem imkanım olmadığından beni de kara kara düşündüren bir konu bu. Sahibinden satışlarda olsun, galeriden satışlarda olsun sürekli bir risk durumu söz konusu. Km düşürenler, araç plakası değiştirenler gibi gibi bir sürü yalan dolan iş dönüyor.

Tanıdığın ustaya araba götürüp gösterme dönemi de pek kalmadı. Araçların elektronik altyapısı geliştikçe ustalık dediğin, motor dinleyerek kondisyon tayin etme olaylarının sonu geldi. Eski usül atölyeler artık kamyonetlere hizmet verir hale geldi. 

Benim yaptığım araştırmalara göre bu boşluğu doldurmak için büyük galeriler oluşmuş durumda. Doğuş Grubu'nun DOD'u, Toyota'nın ALJ Otoshops'u falan var. Başka firma var mı bilemiyorum. Bunlar araçları baştan aşağı didik didik analiz edip ekspertiz yapıyorlar. DOD bazı araçlara garanti de veriyor hatta. 

Ezcümle ya tanıdıktan alacaksın ya da bu firmalara gideceksin. Ya da güveneceksin birisinden satın alacaksın. Km düşürme, pert aracı tamir ettirip, hasarsız diye satma zihniyeti herhalde bir tek bizim ülkede vardır.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#186 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 6.760 mesaj

Yayınlanma tarihi 10 Kasım 2017 - 02:46 ÖS

Aslında yapılacak 3 tane işlem var araç alırken ikinci elde

-  Plaka ile tramer sorgulatmak

- Şase no ile tramer Sorgulatmak

- Detaylı bir ekspertiz raporu

+ olarak bırde ben satıcıların isimlerini facebook da falan aratıp aile babası mı it kopukmu vs diye bakıyorum :)

Duman'ında dediği gibi arabalar artık full elektronik eskisi gibi ustayı getir baksın olayı pek yok yeni araçlarda...

Benım aracıda 48'e verdım bu arada Yasin :) 

Dean...

#187 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 9.587 mesaj

Yayınlanma tarihi 10 Kasım 2017 - 02:51 ÖS

Konuya semi-pro alakalı biri olarak birkaç tavsiye...

1- KM'si düşürülmüş arabayı öncelikle iç döşeme direksiyon ve trimlerinin kondisyonundan anlarsın.. 40-50 bindeki bir arabanın deri direksiyonunun deri vites topuzunun deri-veya kumaş koltuklarının pırıl pırıl olması lazım mesela...  Bunun için tecrübeye gerek yok, araba ben çok daha yaşlıyım diye bağırır zaten içine oturunca.. 

2- Talip olduğunuz arabanın 2-4 yaş grubunda olacağını düşünürsek, garanti patlamasın diye garanti süresi içerisinde muhakkak yetkili serviste bakımı yaptırılmıştır. Gidin servis kayıtlarına bakın.. mesela araç 3 yaşındaysa ve 70 bin km'de deniyorsa, 15-30-45 ve 60 bakımlarının süre olarak yaklaşık eşit aralıkta olması beklenir (9 - 18 - 27 ve 36. aylarda gibi)... Bu bakımlar ilk 2 yıla sıkışmış şekilde yapılmışsa ve son 1-1,5 yılda hiç bakıma girmeden sadece 10K km yaptığı iddia ediliyorsa sahibi (dolayısıyla kullanım alışkanlığı) değişmiş gibi mantıklı bir açıklaması olması lazım; yoksa o araç ya kaza yapıp uzun süre yatmıştır ya da çoktan 90-100K'yı devirmiştir ve km saatiyle oynanmıştır...

3- Çok tercih edilen 30-60 bin km arası araçlarda eğer sahibi bir takım kış lastiği de veriyorsa her iki lastik setinin de 1/4 - 1/3 ömürde olması gerekir, mesela kadranda 40bin km yazan bir arabadaki lastikler yepyeniyse bu da soru işareti; TR'de 2 çekişli araçlarda çapraz switch yaparak 65-70 bini görmeden kimse yeni lastik almaz çünkü...

4- Bence en önemlisi insanımızdaki düşük km hastalığı.. Ne oluyor araç düşük km'de olunca bir anlasam? Mantıken eğer sıfır yerine 3-5 aylık 8-10 binde bir araba almak ve modele göre 10 - 100 bin lira arasında tasarruf etmek bir düşüncedir... Zaten sıfırı halen satılmakta olan güncel arabayı alıyorsundur ve şirket-vergi mahsup vs. dertlerin yoksa böyle yarım yaşında bir araba alarak ciddi tasarruf ediyorsundur...

Ama 3 yaşında bir arabanın 30 bin km mi 130 bin km mi olduğunun bence hiçbir farkı yok... Motorlar artık hiç kapak açmadan sadece düzenli olarak yağ ve filtre değişimi yaparak 1 milyon km gidecek şekilde yapılıyorlar - ki ağır bakım denen (90-180K) bakımlar bile her yıl daha da hafifliyor, artık çoğu arabada kayış kalmadı mesela, ömürlük zincirler kullanıyorlar; ağır bakım demek balata - buji - şanzuman yağı falan değiştirmek demek artık... Uzun kullanımdan kaynaklanan titreşim salmalarını da bir ustaya 200-250 lira verip yarım günde arabanın görünen tüm vida-cıvatalarını havalı tornavide lie sıktırarak hallediyorsun, çıt çıkmıyor kullanırken... Kaldı ki özellikle otomatik şanzuman bir aracın 40K olanındansa 80K olanını tercih etmek lazım; bir problem varsa ortaya çıkmadan  40 bin gidebilir ama 80 gidemez çünkü... 

Bir başka sebep de şu; gerek motor gerek transmisyon gerek fren, en büyük hasarı soğuk çalışırken, yani lubricant sıvıları soğukken görür...

Sahibinin evi - işi arası 15km olup her gün sadece bu yolu yapmış bir VW passat 2 yılda 500 iş günü günde 2 defa soğuktan çalıştırılıp toplam 1000 defa tam da ısınmışken gideceği yere vararak kapatılır ve bu şekilde 15 bin km yapar...

Bir başka VW passat da sahibinin sadece hafta sonları yakın çevrede gezmeye çıktığı ve her defasında 500km yol yaptığı bir araç olsun... Bu araç da 2 yılda 100 hafta sonu kontak açıp 250 km gitsin ve ertesi gün dönsün; yani 200 defa soğuktan çalıştırılıp 50 bin km yapmış olur.. 

Adım gibi eminim 2. yılın sonunda 2 arabayı yanyana getirip motorlarını söksen; 50 bin km'deki motor 15 bin km'dekinden çok daha iyi durumda çıkar... 

O yüzden ben olsam yaşı düşük km'si görece yüksek; yol bilgisayarında tüm zamanlar ortalamasına girdiğin zaman ortalama hızı 60+ km bir araç alırım.. Hem yüksek km diye daha ucuza alma imkanı olur piyasadaki diğer alıcılar hala düşük km aradığı için :D  İdeali de kendi işini yapan bir adamın 1,5 yaşında 60 binde bir arabasını bulup almak.. Hem sahibi olduğu için usturuplu kullanır, hem km konusunda yalan söylemeyeceği neredeyse kesin olur, hem de çıkacak bir arızası varsa çoktan çıkmış, bu arada garanti süresi de bitmemiş olur.. 

• Saunders bunu beğendi

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

#188 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.193 mesaj

Yayınlanma tarihi 10 Kasım 2017 - 04:05 ÖS

Sedat abi madde 3 benim için yazildi galiba ;)

Bugun kisliklari taktirdim km 40k.
model 2011.
Düsük km takintisi aracin sanziman ve yuruyen aksaminin durumu icin bence onemli.
Bayandan olmamasi onemli(otomatikse)
40k uzeriyse sanziman yagi degisimi yapilip yapilmadigina kadar sorgulamak onemli(otomatik icin)

Bence malum siteden bakilacak ilanlarda, sahibinden aratmayla ve ilan icerigindeki ciddiyet ve detay hassasiyeti gozonunde bulundurulmali. Her konuda bilgi vermekten cekinmeyen ilanlar, titiz kisilere ait oluyor genelde. Ben oyle yapiyorum en azindan.

#189 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 6.760 mesaj

Yayınlanma tarihi Dün, 04:09 ÖS

2.400 km de 2017 / temmuz çıkışlı makyajlı seat leon tdi+dsg full paket alarak araba arama serüvenimi sonlandırdım çok şükür...

101 nokta diye bır ekspertiz çeşidi varmıs onu yaptırdım aracı almadan cok dusuk km li aslında yenı araç yaptırmayabılırdım ama yine de içim rahat etmesı acısından yaptırdım...Aracın her yerıne didik didik bakıyorlar yaklaşık 3 saat sürdü..Ikıncı el araç alanlara tavsıye ederım bu ekspertiz çeşidini tabı bıraz tuzlu 400 tl gibi bir rakam ama içiniz inanılmaz rahat bir şekılde aracı alabılıyorsunuz... 

2e69bhd.jpg

• galip resat bunu beğendi
Dean...

#190 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.193 mesaj

Yayınlanma tarihi Dün, 05:51 ÖS

Hayirli olsun Gokhan hocam. Dsg sanziman cok keyifli ve konforlu, ayrica araç rengini ozellikle mi buldun nedir piyasada yok denilecek kadar nadir bir renk.
Ne kadara geldi arac hocam?

#191 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 6.760 mesaj

Yayınlanma tarihi Bugün, 10:58 ÖÖ

Hayirli olsun Gokhan hocam. Dsg sanziman cok keyifli ve konforlu, ayrica araç rengini ozellikle mi buldun nedir piyasada yok denilecek kadar nadir bir renk.
Ne kadara geldi arac hocam?

Rengi 2017'nin ikinci çeyreğinde  çıkan renk bu desire kırmızı olarak geçiyor pek yok piyasada...

94 k ya geldi bana araç...

Dean...

#192 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 13.193 mesaj

Yayınlanma tarihi Bugün, 12:50 ÖS

Iyi fiyat. Kazasiz belasiz olsun...
  • Saunders bunu beğendi

#193 winner

winner

Senior Member

• SIT
  • 2.215 mesaj

Yayınlanma tarihi Bugün, 06:08 ÖS

Hocam, kazasız belasız kullan. Renk çok seksi :)

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye