İçeriğe git

Resim
- - - - -

Arabalar

• Please log in to reply
192 replies to this topic

#1 frodo41

frodo41

Senior Member

• Members
  • 4.147 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 05:44 ÖS

Arabalarla ilgili bir başlık yok sanırım burda geyiğini çevirebiliriz.

Bu arada Volkswagen hayranları sahipleri kimler görelim, Kandirildiniz beyler Dusun Ozbek bizi nasıl kandırdı transfer dönemi VW de öyle kandırdı özellikle 2.0tdi aracı olanları :)
  • winner bunu beğendi
We fucking played great the whole season. Johan Elmander 13.May.2012

#2 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.857 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 06:33 ÖS

Olay nedir? Haberleri gordum ama ilgimi cekmedigi icn okumadim. Emisyon degerleriyle mi oynamislar?
10 HAGI

#3 Simao

Simao

Senior Member

• Members
  • 5.708 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 07:03 ÖS

Sabahtan beri haberleri takip ediyorum da Alman haber kanallarinda, ben böyle birsey görmedim simdiye kadar.

11 eylül bile bu kadar büyük bir bomba etkisi yaratmamisti.

Basit bir uygulama nelere sebep oldu. 28 milyar borsa degeri kaybettiler 2 günde. CEO´lari istifa etti. 11 milyon araba geri cagrilmasi lazim. ABD`de yiyecekleri ceza da eklenecek.

Almanya´nin ekonomiden sorumlu bakani saat basi aciklamalar yapiyor her kanalda. Meydana gelen imaj hasarinin tüm Alman endüstrisini sarmasindan korkuyorlar.

VW´nin sonu olabilecegi bile konusuluyor. Zarari rakamlara dökemiyorlar bile.

Sadece VW´nin 600 bin iscisi var.

# 10 - Felipe Melo

#4 Simao

Simao

Senior Member

• Members
  • 5.708 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 07:07 ÖS

Olay nedir? Haberleri gordum ama ilgimi cekmedigi icn okumadim. Emisyon degerleriyle mi oynamislar?

Arabanin test edildigini anlayan ve emisyonlari azaltan bir uygulama gelistirmisler.

Bu sayede arabalar kontrolden gecirildiklerini anlayip, emisyonlarini düsürüyorlarmis. Günlük kullanimda ama 20 küsür katina kadar fazla emisyon atiyormus.

ABD´de bu testleri yapan kurumu yaniltmislar. Bu testleri gecemeyen otomobiller piyasaya sürülemiyor.

# 10 - Felipe Melo

#5 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.857 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 09:20 ÖS

Oha.. Ben de seneye fordu satip passat alayim diyordum. Vay ipne almanlar :)
10 HAGI

#6 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 09:47 ÖS

20 değil tam 40 katı! Eğer bu doğruysa VW'nin dizel motorları bırak euro 6 normlarını euro 1'i falan bile karşılamıyordur muhtemelen. Ayrıca bu salınım co2 değil kanserojen gazlarmış.(nox vs) Burada önemli olan nokta sadece çevreye zarar konusu değil.Ülkemiz haricinde bütün ülkelerde araçların vergilendirmesi ve dolayısıyla satış fiyatına binen vergi maliyeti bu salınım oranlarıyla belirleniyor. Yani durum doğruysa ki öyle görünüyor, yıllardırhem rakiplerine  haksız rekabet yaratmış oluyor hem de bu sistemle vergi alan ülkelerin alayını düdüklemiş oluyor VW Group. Diğer otomotiv firmaları ve bağlı oldukları ülkeler bu işin peşini bırakmaz kolay kolay. Ayrıca "bu konuda sahtekarlık yapan VW, araçlarının ve hizmetlerinin diğerlerinde neden yapmasın?" gibi gayet mantıklı bir soru çıkıyor ortaya. Hatta şimdiden VW'nin meşhur sloganı "Das Auto" birçok ülkede "Das Cheaters", "Das Liar" gibi gırgıra alınmış durumda. :) Muhtemelen endüstri dünyasındaki en büyük çalkantı olacak bu olay sahtekarlık konusunda.

VW bu olayla;

1- 3 günde %20-30 arası hisse senedi değeri kaybetti.

2- ABD'deki araç satışını durdurdu.

3- Sadece ABD'de bu motoru kullanan araç başına 37500 usd ceza ödeme ihtimaliyle karşı karşıya ki bu araçların sayısıyla çarpılınca 18 milyar usd ediyormuş.

4- Muhtemelen bu araçların ABD'deki sahipleri birleşerek, kandırıldıkları suçlamasıyla ayrıca tazminat davaları veya araç iade davaları açacaklar.

5- G.Kore, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler Asya ve Avrupa'daki bütün VW Group çatısı altında satılan araçlar için (Porsche, Audi, Scania, Seat, Skoda, Bentley, Lamborghini ve VW) için benzer inceleme ve testlerin yapılmasını talep etmişler.

6- Yerle bir olan müşteri güveni ve marka imajı.

VW'nin ilk sabıkası da değil bu. DSG şanzımanların yüksek arıza potansiyeli ve çok yüksek tamir maliyeti bilindik bir durum. Bu yüzden birçok ülkede araçlarına 10 yıl garanti vermek durumunda kaldılar. Buradaki pis kısım, biz salak ve hakkını aramayan bir millet olduğumuz için, başımızda bizi yönetenlerin de şeyinde olmadığı için arıza potansiyeli yüksek araçlar bizim ülkeye iteleniyor. Garanti süresini artırmak istersen de ekstra astronomik ücretler ödemek durumundasın. Uzatmazsan kaderinle başbaşasın. Uzatsan dahi genelde arıza giderme parasını alıyorlar ama "iyi niyet indirimi" adı altında indirim yapıyorlar bu bedeli ödemiş olduğun için. Kısaca Doğuş gibi leş bir grupla elele vermiş yıllardır Türk halkını düdüklüyor VW. Ayrıca Türkiye'de 10-15 senedir en fazla araç satan 3-4 markadan biri olmasına rağmen en ufak bir yatırım ve üretim yapmıyor bizde. Polonya, Macaristan, Rusya falan takılıyor civar ülkelerde. Diğer belgelenmiş bir sahtekarlığı ise Adac tarafından rakipleriyle karşılaştırmalı yapılan testlerde rüşvet yedirerek kendi araçlarını 1. çıkartmasının ortaya çıkması. Ayrıca İspanya'da da yetkili bayiiler elele verip aynı fiyatı çektikleri ve indirim yapmadıkları(anlaşarak) sebebiyle serbest piyasa koşullarına aykırılıktan ceza yediler. Özetle Toyota, Mitsubishi, Volvo, PSA Group, BMW falan da arada hatalı üretim yapıp geri çağırmalarla düzeltmeye çalışıyorlar falan ama VW'ninkiler hata falan değil bildiğin düdükleme niyetiyle. Öyle Türkiye'de, İran'da, Pakistan'da falan düdüklersin de elin Avrupalısı, Amerikalısı böyle öttürür seni yakaladığında. 

Tamam VW kendilerinin dahi kabul ettiği gibi sıçıp batırdı ama işin bence bambaşka boyutlarının olması da muhtemel. Ya ABD-Almanya arasında bir sebepten gizliden itişip kakışma var ya VW ABD'de satışlarını artırarak Amerikalı üreticileri tedirgin etti ya da böyle henüz algılayamayacağımız ama zamanla daha net ortaya çıkacak bir durumlar da var bence.

Son bir tespit: Şimdi o ABD'de satamayacağı araçları muhtemelen bizim gibi üç beş salak ülkede bir takım indirimlerle gazlayacaklar. Mesela bizde Doğuş açık açık "Gel vatandaş. Amerika'da satamadımız araçları modeline göre 15-20 bin tl indirimle veriyoruz. Yalnız malum bok gibi kanserojen gaz salınımı var. Yersen." dese, ertesi gün VW Group showroomlarını yıkar, birbirini ezer milletimiz. "Ulan çevreymiş, sahtekarlıkmış mına koyyim hepsinin, benim 2013 aracı okuturum 50 bine. Çekerim 70 bin kredi. Karı koca çift maaş öderiz. Konu komşu eş dosta havam olur. Bazat'a binek mınaaoğiim." diye yardırır.:)) :))))))))))))

"Galatasaray'ın bu kahraman evlatları, 500 yıllık bu vatan topraklarını kurtarmak için şehid düştüler."

Ahmet Muhtar Bey, İdris Bey, Fuad Bey, Arif İsmail Bey, Ahmet Refik Bey, Cahid Bey, Cemil bey, Halid Fuat Bey, Muzaffer Bey, Vecdi Bey, Hasnun Galib Bey, Mehmet Ali Bey, Aziz Ulvi Bey, Agop Elmasyan Bey, İbrahim Orhan Bey, Said Fuad Bey, Neş'et Bey, Mehmet Refik Bey, Cevad Bey, Halet Bey, Memduh Bey, Hasib Bey, Celal İbrahim Bey, Ahmed Hamdi Bey, Mehmed Ali Bey, Sadi Bey, Fatin Bey.

"Ruhları şad olsun."

#7 frodo41

frodo41

Senior Member

• Members
  • 4.147 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 10:24 ÖS

2.0 tdi motorlarda nitrojen oksit gazını maskeleyecek sisteme yatırım yapan adam Türk olur derdim ama Almanlar çıktı inanılır gibi değil Almanya Devletide bu konuda kesin birşey yapar ülkenin otomotiv bazli marka değerinide etkiler. Bu arada sadece vw değil bu motoru kullanan audilerde de aynı sıkıntı var.

Ulan acaba arabayı satıp CC exclusive mi baksam seneye diye hevesleniyordum hem DSG sorunu hem bu kolpası varken cesaret edilecek şey değil.

#8 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 23 Eylül 2015 - 10:29 ÖS

Bugün bir yorum okudum ve çok güldüm: "adamlar yıllarca bize otomobil ihraç ederken biz de farkettirmeden adamlara zihniyet ihraç etmişiz." :)))))))

• winner ve Mehmet Mutlu bunu beğendi

"Galatasaray'ın bu kahraman evlatları, 500 yıllık bu vatan topraklarını kurtarmak için şehid düştüler."

Ahmet Muhtar Bey, İdris Bey, Fuad Bey, Arif İsmail Bey, Ahmet Refik Bey, Cahid Bey, Cemil bey, Halid Fuat Bey, Muzaffer Bey, Vecdi Bey, Hasnun Galib Bey, Mehmet Ali Bey, Aziz Ulvi Bey, Agop Elmasyan Bey, İbrahim Orhan Bey, Said Fuad Bey, Neş'et Bey, Mehmet Refik Bey, Cevad Bey, Halet Bey, Memduh Bey, Hasib Bey, Celal İbrahim Bey, Ahmed Hamdi Bey, Mehmed Ali Bey, Sadi Bey, Fatin Bey.

"Ruhları şad olsun."

#9 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 4.726 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 08:31 ÖÖ

"Arabada Alman" mottosu yerle bir. Bizim 2005 model golfün 2. el piyasasını etkilemesin de :)

#10 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.267 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 10:09 ÖÖ

Benim arabamin resmini koymak icin bahanem olsun :).

Scarlet:

uyNKKJ.jpg

lAuDBb.jpg

Ford Mustang 5.0 V8 

Banka kredisi bazen zorlasa da araba aldigim gunden beri sadece mutlu ediyor beni :).

• InSoMNiAsTaN ve winner bunu beğendi
"I do not feel obliged to believe that the same god who has endowed us with sense, reason, and intellect has intended us to forgo their use." GG

#11 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 10:44 ÖÖ

Gitarist Gür Akad'ın bir röportajını okumuştum eskilerde. Adamın yanılmıyorsam efsane kasa bir Stingray'i vardı. "En büyük zevklerimden biri bir bira açıp arabamı seyretmek." diyordu. :) Böyle kadın gibi, sanat eseri gibi seyrettiren, özgün arabaları seviyorum. Senin araba da onlardan biri Yasin. Kazasız belasız kullanmanı dilerim.

• InSoMNiAsTaN bunu beğendi

"Ruhları şad olsun."

#12 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.267 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 10:54 ÖÖ

Gitarist Gür Akad'ın bir röportajını okumuştum eskilerde. Adamın yanılmıyorsam efsane kasa bir Stingray'i vardı. "En büyük zevklerimden biri bir bira açıp arabamı seyretmek." diyordu. :) Böyle kadın gibi, sanat eseri gibi seyrettiren, özgün arabaları seviyorum. Senin araba da onlardan biri Yasin. Kazasız belasız kullanmanı dilerim.

Eyvallah abi.

Ben kullanmasini seviyorum, iki gunde 1200km yaptim ve hic yorulmadim. Eski tecrubelere gore cok acayip birsey.

"I do not feel obliged to believe that the same god who has endowed us with sense, reason, and intellect has intended us to forgo their use." GG

#13 InSoMNiAsTaN

InSoMNiAsTaN

Senior Member

• SIT
  • 4.726 mesaj
  • LocationAtasehir - Istanbul

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 11:01 ÖÖ

Güzel seçim Yasin. Kazasız belasız kullan inşallah. Bir kasa içilir bakarak ;)

#14 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.857 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 11:13 ÖÖ

Ahah benim 3 yasindaki oglan araba hastasi. Simdi yasinin arabayi gordu ilk tepkisi " ben buna binecem" " bunun markasi ney?"
10 HAGI

#15 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.267 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 11:14 ÖÖ

Güzel seçim Yasin. Kazasız belasız kullan inşallah. Bir kasa içilir bakarak ;)

Eyvallah hocam.

Ahah benim 3 yasindaki oglan araba hastasi. Simdi yasinin arabayi gordu ilk tepkisi " ben buna binecem" " bunun markasi ney?"

Genelde buyuklerin tepkisi de boyle :). Annem geldi gecen hemen aldi arabayi.

#16 frodo41

frodo41

Senior Member

• Members
  • 4.147 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 02:42 ÖS

Çok kullanmak istiyorum böyle birşey 1 günde olsa. Ulan bir defa Dubai de araba kiralamistim Passat 3.6 benzin 280 bg otobanda zevkten uçuyorum 190 200 aptal aptal ferrarilerin peşinde gidiyorum günde 19 euro kiralama bedeli benzin ucuz keyif 4 köşe neyse arabayı teslim edeceğim 800 usd trafik cezası çıktı aşırı hızdan 3 defa.
  • osvaldo bunu beğendi

#17 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.857 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 04:02 ÖS

Çok kullanmak istiyorum böyle birşey 1 günde olsa. Ulan bir defa Dubai de araba kiralamistim Passat 3.6 benzin 280 bg otobanda zevkten uçuyorum 190 200 aptal aptal ferrarilerin peşinde gidiyorum günde 19 euro kiralama bedeli benzin ucuz keyif 4 köşe neyse arabayı teslim edeceğim 800 usd trafik cezası çıktı aşırı hızdan 3 defa.

Ahah ben yurtdisinda arac kiraladigimda dot korkusundan sag seritten 60 km moduna geciyorum.
10 HAGI

#18 SnakeCharmer

SnakeCharmer

Junior Member

• Members
  • 25.267 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 04:15 ÖS

Gecen maca yetisecem diye 160-220 arasi geldim Almanya otobanlarindan. Bende eskiden Colt vardi, 180'e yaklastim mi araba titrerdi. Mustang ile 240 civari hissediyorsun hizi. Tabi 220 ile giderken Ferrari'den selektor yedim sol seritte, o da guzeldi :D .

#19 barT

barT

Junior Member

• Members
  • 1.189 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 04:50 ÖS

Vw'nin bu boku yemesindeki amaç nedir peki?
3-5 kuruş kar etmek için mi yapmışlar?

#20 winner

winner

Senior Member

• SIT
  • 2.215 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Eylül 2015 - 04:54 ÖS

Vw'nin bu boku yemesindeki amaç nedir peki?
3-5 kuruş kar etmek için mi yapmışlar?

Harbiden, neden böyle bir şey yapmaya ihtiyaç duymuşlar ?

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye