İçeriğe git

Resim
* * * * * 1 oy

2018 Dünya Kupası

• Please log in to reply
386 replies to this topic

#381 Mert Baydur

Mert Baydur

www.blendcreative.com.tr

• SIT
  • 7.742 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Temmuz 2018 - 06:28 ÖS

Mesut Özil milli takımı bıraktığını açıklamış. uzunca bir süre daha tartışılmaya devam edecek gibi bu konu.

bence hakli
yasadiklari cok uzucu

#382 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 10.148 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Temmuz 2018 - 11:03 ÖÖ

bence hakli
yasadiklari cok uzucu

Bu konuda nasıl bir empati yapabiliriz... Bir örnek veremiyorum o yüzden farazi bir hikaye yazacağım..:

Ali bin Hussein (salladım)... Ailesi Halep'li, annesi ve babası 1980'de Halep'ten Hatay'a göç etmiş. Ali 1985 yılında burada doğmuş ama doğduğunda ailesi henüz TC vatandaşlığına geçmediği için hem doğumla Türk hem kanla Suriye nüfusuna yazılmış.. Reyhanlıspor altyapısında futbola başlamış; yaşıtları arasından sıyrılmış ve 15 yaşından itibaren Türkiye yaş gruplarında milli olmuş... Avrupa'nın büyük kulüplerinin radarına girmiş, talipleri artmış.

Bu Ali 21 yaşına geldiğinde Beşar Esat yönetiminin telkinlerine ve ciddi çağrılarına karşın; Türkiye A milli takımını seçmiş olsun. Kararında Türk olduğu durumda Avrupa kulüplerinde dava vs yoluyla serbestçe forma giyebilecek olmasının da etkisi olsun; çıksın medyanın karşısına, anam babam arap ama ben burada büyüdüm burada okudum, arapçayı 2-3 kelime biliyorum veya bilmiyorum, kendimi Türk hissediyorum desin... Suriye medyasından gelen görüşme ve röportaj taleplerini ya tümden reddetsin ya da "soruların önceden bildirilmesi ve röportajda kendisinin türkçe konuşması, görüşmenin arapça tercüman aracılığı ile yürütülmesi" gibi abuk şartlara bağlasın... Buraya kadar nasıl bizim açımızdan? Süper.. 4 başı mamur bir Türk kazandık ve o Türk ülkede yaşayan 2-3 milyon arabın entegrasyonu açısından da bir tür bayrak olarak iş görüyor...

Sonra aradan birkaç yıl geçsin; Türkiye ile Suriye ile arası bozulsun... Karşılıklı laf atışmaları başlasın...

O sırada Suriye devlet başkanı olan "zevzek" Beşar Esat çıkıp sağda solda: "Bunlar geçmişte de Ermenileri kestiler, toprak için balkanları kana buladılar, milyonlarca insanı öldürdüler, bunlar var ya bunlar jöntürk artıklarıdır.. Bunlar gerektiğinde katliam da soykırım da yapar, ama dönüp kendilerine bakmadan bizi antidemokratlıkla diktatörlükle suçlarlar; Eyy Tayyip sen kimsin be!!!" falan desin... 

Tam da bu sırada Suriye'de bir toplantı yapılsın, Beşar Esat kendisine diktatörlük yetkileri veren bir anayasa değişikliği referandumunun propagandası için ülke dışında ünlü ne kara Suriye'li varsa onları toplasın vaaz versin falan... Biz de bir bakalım ki TV ekranında bizim "kendimi Türk hissediyorum" diyen Ali Bin Hussein, gitmiş Şam'daki başkanlık sarayında, bizim devletimizin seçilmiş başı lovely Tayyibimize küfreden Beşer Eset'le enseye tokat goethe parmak pozlar veriyor...

Ülkede yer yerinden oynasın; twitterda felan en hafifi "lam anuğa godumun hani türktün peach! zaten elin arabını alıp milli forma verende kabahat" diye öncelikle MHP'li arkadaşlardan salvolar başlasın.. Türkiye dünya kupasına giderken de bu tepkiler devam etsin, Ali'nin seromonilerde  İstiklal marşını söylemediği turnuva sırasında ortaya çıksın, Ali maçlarda hakeme ve rakip topçulara arapça küfrederken kameralara yakalansın.. Neticede ülkemiz ALİ' nin etkisiz oyununun da etkisiyle beklenmedik şekilde elensin... Dönüşte özellikle kendisine tepkiler artarak devam edince Ali "Türk futbol kamuoyununda Arap kökenli ve göçmen olmasından dolayı kendisine ikinci sınıf muamele yapıldığından bahseden -fransızca- bir açıklama" yayımlayarak milli takımı bıraktığını açıklasın...

Nedir şimdi bu? Ali çok pis şeylere mi maruz kalmıştır yoksa işler iyiyken Türk olmaktan gurur duyan Ali; iş boka sardığında 6-7 yıl önce madik attığı Suriye halkına yaslamaya mı çalışmaktadır. Ali'nin bu oynaklığını ne yapacağızdır? Ali Türk pasaportuyla monaco senin california benim gezerken ülke içerisinde arap kartını oynayıp ne yapmak, nereye varmak istemektedir??  

• cozker bunu beğendi

Galatasaray'dan gitmek isteyen gönderilir; hep öyle olmuştur. İstemeyen de gitmemiştir (Metin Oktay).

I'm forever blowing bubbles / pretty bubbles in the air / They fly so high, they reach the sky / And like my dreams they fade and die /

Fortune's always hiding / I've looked everywhere / I'm forever blowing bubbles / Pretty bubbles in the aeee!!

#383 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 15.102 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Temmuz 2018 - 12:18 ÖS

Abi o kısımda sanki olayın kilit noktalarını birbibirine karıştırıyormuş gibi oluyorum. ben de yazının genel teması şeklinde düşünsem de, bağımsız olarak bakınca bir devlet başkanına ziyaret ve sonrasında gelişenler olarak görünüyor.

Ve bunun üzerinden ırkçılığa vardırılan suçlamalar, söylemler var. Buraya kadar tercihlerinin hatalı olduğunu görme süreci ( neye göre hatalı son 3 aya göre mi onu da bilmiyorum) sonrasında ise, ben aslında doğuştan fenerliyim vb. süreci.

Önceki sürecin daha öncesinde kendisinin rahatsız edilmemesini isteyen bu konuda cazgırlık yapan da kendisi tabi. Sadece ortadaki süreci değerlendirirsek Mesut'a yapılanın tam bir gerizekalılık olduğunu herkes rahatça söyler. Cb nin partisi, inancını gözetmeksizin bunu söyleriz. Lakin önceki süreç ve sonuç kısmını da işin içine katınca, "Mesut'çum afilli cümlelerle kendini gayet güzel ifade edebilirsin, lakin bu süreç senin tercihlerinin sonucudur katlanmak zorundasın" demekte bizim için zor değil.  Milyonlarca göçmene kucak açtık sana da açarız git demeyiz, konumuz o değil. Tercihlerinin sonuçlarına katlanacak kadar büyümüş olman lazım... 

#384 cozker

cozker

Member

• Members
  • 8.638 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Temmuz 2018 - 12:37 ÖS

her ülkenin belli hassasiyetleri var. nazi konusuda almanların hassas noktası. adamlara nazi artığı diyen bir liderle poz vermesi doğal olarak çok rahatsız etti onları. ilkay gibi bir özür dileyip konuyu kapatabilirdi mesut özil, yapmadı.
bizimde şu an hassasiyetimiz fetö konusu. fetö sempatizanı hakan şüküre değil hoşgörüyle yaklaşmak, geçmiş golleri gösterilmiyor, dünya kupalarında kırılmış olan en erken gol rekoru yok sayılıyor trt spikerleri tarafından. ülkeye girdiği anda tutuklanması kesin.. almanlar kendi içlerinde konuyu tartışadursunlar, kimisi mesutu haklı kimisi haksız bulabilir. ama karikatür çizen öğrencileri bile hapse tıkayan bizlerin bu konuda adamlara laf söyleme hakkımızın olmadığını düşünüyorum. çünkü biz çok daha acımasız davranıyoruz..

#385 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 24.385 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Temmuz 2018 - 12:37 ÖS

Ben Mesut'un ucuz milliyetçilik yaptığını düşünüyorum açıkçası. 

Almanlar kendisini itince sığınacak liman olarak bizi gördü çok net.

Kendisine gösterilen tepkilerin ırkçılıkla alakası yok; kendilerine Nazi diye hakaret eden bir siyasi liderin seçim propagandasına alet olmakla suçluyorlar Mesut ve İlkay'ı...

Bizim için TC Cumhurbaşkanı ile görüşmesi son derece normal ama orada bakış açısı bizim gibi değil.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#386 galip resat

galip resat

Senior Member

• Members
  • 446 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Temmuz 2018 - 01:01 ÖS

Mesut Alman Devleti'nin bir projesiydi. Orada yaşayan Alman pasaportlu Türk Gençleri'ni Mesut üzerinden devşirmeye/asimile etmeye çalıştılar. "Ben kendimi Alman hissediyorum, Almanca harici röportaj almam" ve diğer açıklamaları hep Almanların hazırladığı metinlerdi. Bir de entegrasyon ödülü falan vermeler... Alengilli isleri sevmem. Ellerinde patladı, iyi oldu...

#387 galip resat

galip resat

Senior Member

• Members
  • 446 mesaj

Yayınlanma tarihi 24 Temmuz 2018 - 01:14 ÖS

Mesut'un bundan sonraki açıklamaları da Türk Devleti'nin hazırladığı metinler olacaktır. Türkiye'deki Kürtlere ayrımcılık yapıldığı, baskı altına alındıkları, pkknın onlarin haklarını koruyan silahlı bir halk hareketi olduğu safsatalarına karşı "Avrupa'da yükselen ırkçılık" teması işlenecek ve bu şekilde karşı cevap verilecek. Yani anlayacakları dilden konuşacağız...

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye