İçeriğe git

Resim
- - - - -

Snooker - 2015 The Dafabet Masters

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.618 mesaj

Yayınlanma tarihi 30 Aralık 2014 - 11:42 ÖÖ

Forumda Snooker ile alakalı 1 tane başlık var. O da çok eskiden kalma ve birbirinden farklı turnuvalar içeriyor. Az sayıda olsa da Snooker takip ediliyor bizim forumda.

Önümüzdeki ilk büyük turnuva 2015 The Dafabet Masters.

Tarih : 11 Ocak 2015 - 15 Ocak 2015

Turnuvaya katılacak olan oyuncular

Mark Selby

Stuart Bingham

Judd Trump

Neil Robertson

Ronnie O'Sullivan

Barry Hawkins

Mark Allan

Ding Junhui

Shaun Murphy

Marco Fu

Stephen Maguire

Robert Milkins

Ricky Walden

Ali Carter

John Higgins

Joe Perry

Kuralar sonrasında maçlar aşağıdaki gibi olacak

1. TUR

Mark Selby v Shaun Murphy (Sunday January 11 at 1pm)
Stuart Bingham v Marco Fu (Sunday January 11 at 7pm)
Judd Trump v Stephen Maguire (Monday January 12 at 1pm)
Neil Robertson v Robert Milkins (Monday January 12 at 7pm)
Ronnie O'Sullivan v Ricky Walden (Tuesday January 13 at 1pm)
Barry Hawkins v Ali Carter (Tuesday January 13 at 7pm)
Mark Allen v John Higgins (Wednesday January 14 at 1pm) 
Ding Junhui v Joe Perry (Wednesday January 14 at 7pm)

ÇEYREK FİNAL
Quarter-final one (O'Sullivan / Walden v Bingham / Fu): Thursday January 15 at 1pm
Quarter-final two (Hawkins / Carter v Robertson / Milkins): Thursday January 15 at 7pm
Quarter-final three (Ding / Perry v Allen / Higgins): Friday January 16 at 1pm
Quarter-final four (Trump / Maguire v Selby / Murphy): Friday January 16 at 7pm

YARI FİNAL
Semi-final one: Saturday January 17 at 1pm
Semi-final two: Saturday January 17 at 7pm

FİNAL
Final: Sunday January 18

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#2 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.618 mesaj

Yayınlanma tarihi 30 Aralık 2014 - 11:47 ÖÖ

Ali Carter 2. kez kanseri yenerek oyuna döndüğü için bu turnuva en çok onun için önem taşıyacaktır. Ciddi bir izleyici desteği alacağını düşünüyorum. 

Tabi Selby'nin sırtından yaşadığı sakatlık sonrasında nasıl bir geri dönüş yapacağı merak konusu.

Sullivan doğal favori. 

Ancak en son 10-9 UK Championship'i kaybeden Judd Trump'ın ben bu turnuvayı kaldırıp götüreceğini düşünüyorum. Sullivan gibi bir karakter karşısında maç artık bitmişken yaptığı geri dönüş, her ne kadar maçı kazanamamış olsa da takdirlikti. Oyun kalitesini Trump son 1 yıl içerisinde ciddi anlamda yukarıya taşıdı. 2-3 sene önce ofans dışında oyunun hiç bir yerinde olmayan o çocuk gitti. Biraz daha defansif hamleler yapıyor. En azından durması gerektiği yeri öğrenmeye başladı. Yeteneğini de göz önüne alırsak bu çocuk Sullivan sonrası dönemde Snooker dünyasını domine etmeye aday isimlerden birisi olacaktır. 

#3 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 24.898 mesaj

Yayınlanma tarihi 30 Aralık 2014 - 11:07 ÖS

Genelde eski forum uyesi Parma Maniac anlatiyor maclari bu arada.
İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

#4 barT

barT

Junior Member

• Members
  • 1.204 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Aralık 2014 - 10:09 ÖÖ

Genelde eski forum uyesi Parma Maniac anlatiyor maclari bu arada.

Parma özelinde değil ama genel olarak eurosport türkiye spikerleri maçları kötü anlatıyor. Kötü veya istenmeyen bir vuruş sonrası oooowww çekiyorlar mesela.
Adamım ricky waldena ronnie çıkması iyi olmamış tabi :)

#5 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.618 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Aralık 2014 - 02:39 ÖS

Emre Özcan (Parmamaniac) 

Emre Yazıcıol

Her sporun spikeri kendisine has özelliklere sahip. Geçmişte Star TV'de bizim bir CL maçımızı at yarışı spikeri duayen bir amcaya anlattırmışlardı. Adam kendisini kaybedip, televiyzyon yayını yaptıklarını unutmuştu. Radyo yayını yapar gibi sağdan soldan yardırmıştı. Eurosport'un yayınlarında çoğunlukla bu ikili maçları anlatıyor. Zaten Türkçe olarak Snooker yayınının temelini de bu ikili attılar. İngilizlere özgü bir spor olmasından ötürü çoğu tabirin Türkçesi yoktu. Snooker'ı Türkçeleştirenler bu isimlerdir dersek yanlış olmaz.

Eurosport çok farklı disiplinlerde yayın yaptığı ve Snooker turnuvaları 5 ila 10 güne yayılarak günde 2 seanstan ortalama 6 saat canlı yayın yapıldığı düşünülürse Emre Yazıcıol ve Emre Özcan'ın bütün maçları anlatması mümkün değil. Doğal olarak farklı spikerler maç anlatmak zorunda kalıyor. Ancak ben başlardaki donukluğu attıklarını düşünüyorum. Kendilerini geliştirdiler. Yücel Tuğhan mesela ilk başladığı dönemle, bugün arasında ciddi aşama kaydetti.

Biraz fazlaca konu dışına çıkmış olacağım ama sporu sunan spikerin az çok o sporu zevk alarak takip eden insan olması gerekiyor. Bu ikili Snooker'ı hem canla başla takip ediyorlar hem de benim bildiğim kadarıyla oynuyorlar. Ne kadar iyi oynadıklarını bilemiyorum ama olayın teknik yorumuna geçtikleri zaman masanın ebatlarına kağıt üzerinde değil, kanlı canlı hakim olmadan vuruşun zorluk derecesini bilebilmek mümkün değil. Hele bir de masada Roket varsa sanki tüm vuruşlar çocuk oyuncağı gibi gözükmeye başlıyor. 

#6 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.618 mesaj

Yayınlanma tarihi 13 Ocak 2015 - 10:25 ÖS

Nihayet turnuva başladı. Forum o esnada kapalıydı.

Özellikle açılış maçı olan Mark Selby vs. Shaun Murphy maçı erken final tadında geçti. Murphy mükemmel oynarak 5-1 öne geçmesine karşın klasik Selby geri dönüşünü izledik. Artık ben Selby'nin rakiplerinde psikolojik olarak fark açtıkları zaman bu adam şimdi başlayacak stresiyle geriye düştüklerini düşünüyorum. Selby hiç iyi oynamamasına karşın maçı 5-5'e taşıyabildiyse burada sebep Selby'nin oyun kalitesi veya patlama yapması değil, Murphy'nin hem ciddiyetsizliği hem de Selby geri döner mi sorusunu kafasının içerisinde bir yerlerde büyütmesindendir diye düşünüyorum.

Sonuç olarak hakeden kazandı. Murphy bu turu geçmeye hakedecek 5 frame oynamıştı. Karar frameini de kazanıp turu geçmiş oldu.

Hemen ardından oynana Bingham vs. Fu maçında ise bence damga vuracak olay 147 çıkmasıydı. Benim bugüne kadar izlediğim 147'ler içerisinde en rahat 147 buydu diyebilirim. En rahat masalarda bile hiç değilse bir tane kritik vuruş yapmanız gerekir. Bu masa da top dağılımı o kadar idealdi ki hemen hemen hiç sorunlu top yoktu desem abartılı olmaz. Fu standart vuruşlarla maksimum seriyi çıkardı. Sonuçta 147 izlemek bir keyif. Snooker'ın en yüksek noktası. Tek ıstakada masayı temizlemek büyük iş. 

Trump büyük şok yarattı. Maguire kaliteli oyuncu ancak Trump çok formda son zamanlarda. 

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye