İçeriğe git

Resim
- - - - -

SEO Optimizasyonu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.144 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Temmuz 2014 - 01:01 ÖS

Arkadaşlar,

Bizim şirket için yeni bir web sitesi tasarlatmıştık. Web sitesi google friendly denilen şekilde tasarlandı. Alexa üzerinden kontrol ettiğimizde de trafik olarak site düzenli şekilde yükseliyor. Sayfada geçirilen süre vs. artıyor. Bunlar güzel yanlar. Ancak site 2 ayı geçmiş olmasına karşın hala 1. sayfaya kafayı sokmuş durumda değil. İçerik olarak da bir miktar eksiklikler falan var.

Bu siteyi yapan arkadaş SEO optimizasyonu yapmak gerekir, bunu yaparsak çok çabuk ilk sayfaya çıkarsın. Ancak ne kadar süre ile 1. sayfada kalabileceğiniz belli olmaz. 3 ayda kalırsın, 1 yılda kalırsın gibi bir şeyler söyledi. Bu işlem için bir para talep ettiğinden haliyle ne işlem yapacaksın diye sordum. Aldığım cevap bunu söyleyemem şeklinde oldu. İnternette araştırdığımda da doyurucu hiç bir bilgi yok. 

SEO optimizasyonu yapanlar cidden ne yaparlar bilen var mıdır? Trafik mi yönlendiriyorlar? Bir kez optimizasyon yapılırsa bu optimizasyon kalıcı olmuyor mu?

Bu konuda bilgisi olan veya adam gibi bilgi verebilecek bir site bilen var mıdır?

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#2 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.737 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Temmuz 2014 - 04:12 ÖS

Hocam bu konuda iki yol var;

1- profesyonel bu işi üstlenen firmalar var..Gerekli çalışmayı yapıyorlar..

2- Kendiniz üstlenip takip edebilirsiniz.

İkinci yolu seçeceğin üzerinden bazı bilgiler vereyim.

Sitenin ana sayfasını sürekli güncellenmesi gerekiyor..(Kaydetme tarihi güncel olmalı)

Arama da öne çıkmak istediğiniz meta tag dediğimiz tanımların sayfada bulunması gerekiyor..

Sitede konunuz hakkında genele yönelik açıklamalar olmalı..Örneğin fotoğraf makinası satıyorsan fotoğrafçılık başlıkları ve açıklamları olmalı.

İmkan var ise google adwords reklamı vermelisiniz..

google analytics kodları siteye eklenmeli..

sosyal ağlarda lilnkleriniz yayınlanmalı..

Konuyla ilgili forumlarda linkleriniz yayınlanmalı..

Doğru meta taglar kullanılmalı..

Sitenin site map i olmalı..

Siteden kendine linkler verilmeli..

Flash mümkün mertebe kullanılmamalı.

resimlerin açıklama etiketleri doldurulmalı..

İlk aklıma gelenler bunlar..başlangıç seviyesi için bu siteden temel maddelere bakabilirsiniz ama çok daha detaylı kaynaklar da

önerebilirim..

http://www.businessi...now-2010-1?op=1

http://www.htmlgoodi...cle.php/3837311

Bunun ötesinde bu adamlar ne yapar kısmına gelirsek bazı yazılımlar ile sitede yukarıda saydığım maddeleri yapıyorlar aslında..Birde paket reklam veriyorlar..Atomu çekirdeğinden ayırmıyorlar..Ama önemli olan içerik sitenin içeriği doyurucu ise rahatça öne çıkarsın..Bazı otomatik ziyaret yaratn uygulamalr ile sitenin ratingini yüksek tutuyorlar..

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#3 LuisFigo

LuisFigo

Senior Member

• SIT
  • 18.415 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Temmuz 2014 - 08:12 ÖS

Google+ kullanmanızı da öneririm. Beleş olsun istiyorsanız biraz faydası olabiliyor :) nasıl diyim.. Sitenizdeki güncel haberleri yenilikleri vs google+ üzerinden de paylaşın. Böylece arama sonuçlarında yukarılarda çıkmanızı sağlayabilirsiniz. Ancak dediğim gibi, SEO'nun yerini asla tutmaz. Güvenilir şirketlerle çalışmalısınız. Etrafta dolaşan çok sahtekar var.
24bpk.png

Sevdamız kişilere değil, renkleredir..

#4 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.144 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Temmuz 2014 - 08:27 ÖÖ

Hocam bu konuda iki yol var;

1- profesyonel bu işi üstlenen firmalar var..Gerekli çalışmayı yapıyorlar..

2- Kendiniz üstlenip takip edebilirsiniz.

İkinci yolu seçeceğin üzerinden bazı bilgiler vereyim.

Sitenin ana sayfasını sürekli güncellenmesi gerekiyor..(Kaydetme tarihi güncel olmalı)

Arama da öne çıkmak istediğiniz meta tag dediğimiz tanımların sayfada bulunması gerekiyor..

Sitede konunuz hakkında genele yönelik açıklamalar olmalı..Örneğin fotoğraf makinası satıyorsan fotoğrafçılık başlıkları ve açıklamları olmalı.

İmkan var ise google adwords reklamı vermelisiniz..

google analytics kodları siteye eklenmeli..

sosyal ağlarda lilnkleriniz yayınlanmalı..

Konuyla ilgili forumlarda linkleriniz yayınlanmalı..

Doğru meta taglar kullanılmalı..

Sitenin site map i olmalı..

Siteden kendine linkler verilmeli..

Flash mümkün mertebe kullanılmamalı.

resimlerin açıklama etiketleri doldurulmalı..

İlk aklıma gelenler bunlar..başlangıç seviyesi için bu siteden temel maddelere bakabilirsiniz ama çok daha detaylı kaynaklar da

önerebilirim..

http://www.businessi...now-2010-1?op=1

http://www.htmlgoodi...cle.php/3837311

Bunun ötesinde bu adamlar ne yapar kısmına gelirsek bazı yazılımlar ile sitede yukarıda saydığım maddeleri yapıyorlar aslında..Birde paket reklam veriyorlar..Atomu çekirdeğinden ayırmıyorlar..Ama önemli olan içerik sitenin içeriği doyurucu ise rahatça öne çıkarsın..Bazı otomatik ziyaret yaratn uygulamalr ile sitenin ratingini yüksek tutuyorlar..

Zaten bu sitenin revize edilmesinin nedeni bu adwords reklamları yüzünden oldu. Bizim site 2. sayfada takılıp kaldı. Adwords reklamları başlarda ufak rakamlarla başladı ama sonra aynı sektörün tüm firmaları tıklama başı birim maliyet üzerinden yüklenmeye başlayınca o maliyetler yukarılara çıktı. Biz de bu kadar para harcamak yerine 1. sayfada çıkalım, adwords konusunda da bütçeyi biraz kısarak bir denge yakalarız dedik.

Şu an meta tag ile uğraşıyoruz bir yandan içeriği geliştiriyoruz. Adwords reklamları vermeye devam ediyoruz. Ancak kampanya saatlerini ve bazı kelimeleri eklemek çıkarma yaptık. %40-%45 civarında yıllık bazda bir tasarruf oluştu.

Google analytics kodlarını bilmiyorum açıkçası. Bunu yüklemeyi de bilmiyorum. Bunu tasarımcı arkadaşla konuşmak gerekecek. 

Ferhat Hocam sonuç olarak anladığım asıl problem içerikte. Sonuçta benim içeriğim zayıf olduktan sonra SEO firması üzerinden benim siteme trafik yönlendirilmiş olsa bile, ben bu SEO hizmetini durdurduğum andan itibaren  bu trafik ortadan kalkınca rating düşeceği için zaman içerisinde ben gerileyeceğim. En nihayetinde onbinlerce kişinin ilgilendiği bir konu değil bizimkisi. 

Ana sayfanın güncel tutulması konusunda bir sorum olacak.

Bu çok mümkün değil. Sürekli içerik değiştiremem. Ancak fotoğraf değişikliğine gidebilirim. Bir de haber girişi yapabilirim. Bunlar güncelleme olarak algılanıyor mu?

Abi çok teşekkür ederim gösterdiğin ilgi için. 

#5 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.144 mesaj

Yayınlanma tarihi 16 Temmuz 2014 - 08:29 ÖÖ

Google+ kullanmanızı da öneririm. Beleş olsun istiyorsanız biraz faydası olabiliyor :) nasıl diyim.. Sitenizdeki güncel haberleri yenilikleri vs google+ üzerinden de paylaşın. Böylece arama sonuçlarında yukarılarda çıkmanızı sağlayabilirsiniz. Ancak dediğim gibi, SEO'nun yerini asla tutmaz. Güvenilir şirketlerle çalışmalısınız. Etrafta dolaşan çok sahtekar var.

Yaptık bunu :) Ama Ferhat Hoca'nın dediği içerik konusunda eksiklikler var. Onları tamamladıktan sonra bir değişim göreceğimizi umuyorum.

Sahtekarlık konusunda son derece haklısın. Konuyu bilmediği zaman hele boş boş bakıyorsun ve herşeye he demeye başlıyorsun. Oyuncak yapıyorlar insanı ellerinde. Adwords için çalıştığımız düzgün bir firma var. Bir de siteyi yapan arkadaş var işte. Onun bir kazık atacağını düşünmüyorum. Ama diken üstündeyim bildiğin.

#6 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.737 mesaj

Yayınlanma tarihi 17 Temmuz 2014 - 02:08 ÖS

Ferhat Hocam sonuç olarak anladığım asıl problem içerikte. Sonuçta benim içeriğim zayıf olduktan sonra SEO firması üzerinden benim siteme trafik yönlendirilmiş olsa bile, ben bu SEO hizmetini durdurduğum andan itibaren  bu trafik ortadan kalkınca rating düşeceği için zaman içerisinde ben gerileyeceğim. En nihayetinde onbinlerce kişinin ilgilendiği bir konu değil bizimkisi. 

Ana sayfanın güncel tutulması konusunda bir sorum olacak.

Bu çok mümkün değil. Sürekli içerik değiştiremem. Ancak fotoğraf değişikliğine gidebilirim. Bir de haber girişi yapabilirim. Bunlar güncelleme olarak algılanıyor mu?

Abi çok teşekkür ederim gösterdiğin ilgi için. 

Ne demek rica ederim faydamız olursa ne ala..

Arama robotları ana sayfanın değiştirilme tarihine bakar..Sayfanın son kayıt tarihi ne kadar güncel ise o kadar yeni kabul eder.Sürekli olarak bellli aralıklarda ana sayfayı yeniden kaydetmelisiniz..

Ne değiştirdiğin çok önemli değil..

Sitenin adını linkin yollarsan bakıp daha fazla bilgi verebilirim.

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#7 Saunders

Saunders

Desmondo

• Members
  • 7.445 mesaj

Yayınlanma tarihi 18 Temmuz 2014 - 06:52 ÖS

Bız e-ticaret yapan bır fırmayız benım bırader bu internet işlerınden anlıyor...Kendı çabalarıyla bır yere kadar getırdı...Yalnız bir yerden sonra profesyonel bır destek almamızın gereklı oldugunu dusunduk...

Meşhur, bılgınet fırmasıyla anlaşma yaptık...Ama çok pişman olduk...Her ay sonu sözleşmede yazılı ,o ay yapılan işler ile ilgili gelmesı gereken raporlar gelmedı zorla getırttık...Raporda yapıldı gozuken seylerın aslında yapılmadıgını ortaya cıkardık...Sızınle sureklı ırtıbat halınde calısıcaz denıldı bır kere bıle aranmadık...

Yaklaşık 4 ay boş yere para vermıs olduk bunlara...Sonra bır avukatımız yardımı ıle kavga dovus sınır stres harbı seklınde gecen gunlerın ardın dan bıraz da tehdıt ederek (sözleşmede yazılı işlerın yapılmadıgı sozlesmeye uyulmadıgı) 4 aylık paramızı kurusuna kadar gerı aldık...

Ben kımseye dışarıya seo yaptırmasını onermıyorum...Çunku helekı hıc bılgınız yoksa ortada olculebılecek bır sey de olmadıgından sızı aylarca oyalayabılır...Nası gıdıyo dıye sordugunuzda klasık cevaplarını verebilirler "hemen bır sey beklemeyın 2-3 ayı bulur yukselmemız" :)

Dean...