İçeriğe git

Resim
* * * * * 1 oy

Ankara Ziyareti

• Please log in to reply
91 replies to this topic

#1 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.605 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 03:09 ÖS

Değerli Engürülü arkadaşlarım;

Şubat'ın ilk haftasında eşimin Ankara'da kişisel resim sergisi olacak..Ben en son 1996 da ankaraya gittim :) Şaka maka 20 sene olmuş..Haliyle oraları pek bilmem.. ancak yolu zamanı uygun arkadaşları serginin açılışına davet etmek isterim..hem tanışmış oluruz hem de ankara da gezilmesi makul yerler hakkında tavsiye alırım..hem de şarap içmiş oluruz :)

Saati genellikle 18:00 gibi oluyor..
Tam tarih belli olunca günü saati yazarım.
KAV Sanat Galerisi

İlkbahar Mahallesi Konrad Adenauer Caddesi No: 61 06550 Çankaya - Ankara

Tomas Ujfalusi ‏ Nothing to say....we were great all...!!!

#2 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 03:25 ÖS

Ferhat yazdığın sanat galerisi benim eve arabayla 5 dakika mesafede. Program nedir, kaç gün kalacaksınız, yalnız kalacağın anlar olacak mı, nerede konaklayacaksınız gibi soruların cevabına göre uygun tavsiyelerde bulunabilirim. Gerçi Ankara'nın en pis soğuk yaptığı zamanlarda burada olacaksınız ama yine de güzel vakit geçirmenize yönelik tavsiyelerimiz mutlaka olur. O tarihlerde ben müsait ve Ankara'da olacağım görünüyor şu anda. Mutlaka görüşürüz. Hatta yeterli zamanının olur ve denk de gelirse belki beraber maç falan da izleriz. Bilgiler kesinleşsin, gerisi kolay.

"Galatasaray'ın bu kahraman evlatları, 500 yıllık bu vatan topraklarını kurtarmak için şehid düştüler."

Ahmet Muhtar Bey, İdris Bey, Fuad Bey, Arif İsmail Bey, Ahmet Refik Bey, Cahid Bey, Cemil bey, Halid Fuat Bey, Muzaffer Bey, Vecdi Bey, Hasnun Galib Bey, Mehmet Ali Bey, Aziz Ulvi Bey, Agop Elmasyan Bey, İbrahim Orhan Bey, Said Fuad Bey, Neş'et Bey, Mehmet Refik Bey, Cevad Bey, Halet Bey, Memduh Bey, Hasib Bey, Celal İbrahim Bey, Ahmed Hamdi Bey, Mehmed Ali Bey, Sadi Bey, Fatin Bey.

"Ruhları şad olsun."

#3 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.605 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 03:53 ÖS

Abi bir yada 2 gece kalırız diye düşünüyorum..İşin çıkmaz ise  görüşecek zaman olur..Şubat tatiline denk geleceği için belki oğlanı da getireceğim Ata nın huzuruna çıksın sıpa :) buradan yazarım.. Ankaranın canlı müzik mekanları iyi idi eskiden .. kaldıysa orada bir yerlerde bir akşam geçiririm eşimle..O mutlaka müze filan bulur beni gezdirecek ben ona bırakmadan planımı yapayım şimdiden :)..müzik zevkini az çok gördüm, o nedenle şu tarz demiyeceğim  :) sen beğeniyorsan bize de uyar muhtemelen :) onun dışında sizler ile tanışmak güzel olur..

#4 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 05:05 ÖS

Tarih uzak olduğu için net yazamıyorum ama sağlık falan gibi mecburi birşey çıkmadıkça ben programımı ayarlarım. 

Gezilecek yerler konusuna gelince, mevsim itibariyle açık hava mekanlar, sürenin kısa olması itibariyle şehir dışı(çevredeki) yerler eleniyor doğal olarak. Anıtkabir'e mutlaka uğranılmalı ki sen de yazmışsın zaten. Anıtkabir yerleşkesinin içinde ayrıca bir de müze vardır, hem Kurtuluş Savaşı ile ilgili süreci yansıtan hem de Atatürk'ün kişisel eşyalarının sergilendiği. Burayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Eşin müze seviyorsa bir başka atlanılmaması gereken mekan ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Özellikle Anadolu topraklarının tarihçesi ve arkeoloji açısından bir cennettir. Birçok ödüller almış bir müzedir. Linkten bir gözatabilirsin.

http://www.anadolume...7/20131226.html

Ankara Kalesi ise yine şehrin tarihi mekanlarından. Özellikle Kaleiçi çok otantik bir mekandır. Eski Ankara evleri, hanlar, çarşısı, dar arnavut kaldırımlı sokaklar. Kaleiçi'nde yanılmıyorsam Pirinç Han'daydı, Koç ailesine ait bir müze var. Orası da özellikle delikanlının ve senin ilgini çekebilir. Geçmişten bugüne oyuncaklar, teknolojik ve mekanik aletler falan. Güzel bir müzedir. Oralara kadar gitmişken görmeye değer. Yine Kaleiçi'nde Ankara manzaralı bazı konaklar restore edilerek fasıllı restoran olarak işletilir. Kalite iyidir. Bu tarzı seviyorsanız tavsiye edebilirim.

Yine kaleye yakın Ulus tarafında 1. Meclis binası vardır. Kurtuluş Savaşı'nın yürütüldüğü, lisedeki İnkilap Tarihi ders kitaplarında fotoğrafı olan ilk Meclis. Burası görülebilir.

Çankaya'nın tam göbeğinde Atakule var. Zaten Çankaya şehre hakim, rakımı yüksek bir tepede. Bir de üzerine dağ gibi kuleyi ekleyince, kulenin tepesine çıktığında bütün Ankara'yı görmek mümkün oluyor. Tabii sis,yağış vs yoksa. Kule'nin alt kısmı Türkiye'nin 2. avm si idi. Eskidiği için yıkılıp otel ya da yeni avm yapılacak. Ama Kule muhafaza edilecek. Bu sebeple Kule'nin tepesine çıkış halka açık mıdır şu anda bilmiyorum. Ama hava açıksa şansınızı deneyin derim.

Atakule'nin hemen yamacında iki tane şehir içi park vardır. Central Park gibi. Botanik ve Seğmenler. Seğmenlerin kenarında minik bir büfe vardır. Gezmekten yorulduğunuzda 15-20 dk soluklanmak ve birer sıcak çikolata ile yeşilliğin içinde içinizi ısıtmak için güzel bir yerdir.

Şehrin 5-6 km dışında Odtü'nün kullanımında olan Eymir Gölü vardır.Aracınız olacaksa gitmek çok basittir ve 10 dk da varırsınız. Ormanların arasında güzel bir göl. Tam göl kenarında etrafa serpilmiş 8-10 tane işletme vardır. Bir nevi minyatür Abant gibi düşünebilirsin. Her mevsim ayrı güzel bir ortam olur. İmkanınız olursa tavsiye ederim.

Aklıma gelen tarihi, doğal ve milli değere sahip mekanlar bunlar. Bunların haricinde her yerde zibilyon tane AVM var. İzmir'i bilmiyorum ama İstanbul'dan benzeterek örnekleyecek olursam İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi türevi olan Tunalı, Bestekar, Tunus, Arjantin Caddesi, Bahçeli 8. Cad, Çayyolu Park Cad, Kızılay Yüksel-Sakarya Caddeleri var. İşte yüzlerce restoran, mağaza, pub, bar vs var bunlarda. Tabii tıklım tıkış insan trafiği. Ama şehrin dinamiğini yaşamak için güzel tecrübe olur.

Eski canlı müzik olan mekanlardan kastını çok iyi anlıyorum. Ne yazık ki o tarz mekanlar yok oldu. Yine canlı müzik var ama konsept farklı. If, Jolly Joker, Saklıkent gibi performans ve konser salonları, kimi popçu ve fantezi müzik yapanların çıktıkları geçirgen mekanlar, fasıl mekanları, Kızılay'da türkü barlar-underground müzk yapılan underground mekanlar ve etrafa serpiştirilmiş amatör grupların çıktıkları salaş mekanlar var. Alpay genelde her sezon bir mekanla anlaşır Ankara'da. Sahnesi falan çok iyidir. En son geçen kış GOP'da California mutfağı sunan yari pub tarzı bir mekanda canlı müzik dinlemiştim.40-55 yaş arası abilerden oluşan bir grup muhteşem soft rock yapmıştı. Böyle cevherlerde var arada. Kısaca müzik işi için önceden internetten ufak bir araştırma yaparsanız, geldiğiniz tarihte muhakkak zevkinize uygun, kaliteli canlı müzik yakalrsınız. Ama kamikaze dalışı yaparak sonuç almak eskisi kadar mümkün değil. Bu arada bana ters düştüğü için Bahçeli ve Çayyolu tarafındaki gece hayatıyla ilgili pek bilgim yok. Oralarda da güzel canlı müzik bulmak mümkündür sanırım.

Yeme içme işine gelince, fazla uzatmadan yazayım.

Et ve kebap için;

- Arjantin Caddesi'nin tepesindeki Günaydın.

- GOP Kuleli'deki Köşebaşı.

- Ulus Denizciler Caddesi'ndeki Uludağ Kebap.(Buranın tüm Türkiye'deki en iyi İskenderi yaptığı konusunda iddialıyım)

- Esat'taki Behzat Ç'nin Aspavası(salaş, ayaküstü bir yer ama dürüm döner ve dürüm adanası çok iyi)

Balık için;

- Trilye

Dünya Mutfağı için, hepsinin merkez şubeleri Kavaklıdere'de olan

- Mezzaluna(Pizza-Şarap secenekleri çok iyi)

- Big Chefs(Mezzaluna ile yanyanalar, ikisi de Seğmenler Parkı'nın yanında. Hele karlı bir gün olursa romantizm doruk yapabilir)

- Eat N' Joy

Hafta sonuna denk gelirse Tunalı'daki başta Kıtır olmak üzere Random, James Cook, Bomonti vs publara bir uğrayın derim. Özellikle Kıtır'a gitmemiş 18-45 yaş arası Ankaralı yoktur. Özel bir yer değil, oldukça küçük ama  Ankara ortamını hissetmeye yarar. Gerçi orası da birçok yer gibi bozuldu ama yine de eski kazak gibidir, atamaz, arada bir giyersin. Kuğulu Park'ın yanında mekan. Ayrıca kuğulara simit atma keyfi de yaşarsınız.

Son olarak bunu pek kimse bilmez ama Ankara'nın kitapçılarının üstüne yoktur. Kızılay'da DOST, İmge, Turhan ve Tunalı'da 6 katlı D&R. Türkiye'de ne kitap arasanız mutlaka bunlarda vardır. Tiyatro, opera ve klasik müzik olayı da çok gelişmiştir Ankara'da ama 2 gecenizin birini böyle harcamak istemeyeceğinizi düşünerek detaya girmiyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Buraya geldiğinizde daha kesin tavsiyelerde bulunabilirim. Ama canlı müzik için önerdiğim gibi netten ufak bir araştırma yaparsanız gelmeden çok iyi olur.

Ayrıca, konaklama için özel ya da daha tercih edilesi bir seçeneğiniz yoksa, memnuniyetle misafir edebilirim sizi. Aklında bulunsun.

"Galatasaray'ın bu kahraman evlatları, 500 yıllık bu vatan topraklarını kurtarmak için şehid düştüler."

Ahmet Muhtar Bey, İdris Bey, Fuad Bey, Arif İsmail Bey, Ahmet Refik Bey, Cahid Bey, Cemil bey, Halid Fuat Bey, Muzaffer Bey, Vecdi Bey, Hasnun Galib Bey, Mehmet Ali Bey, Aziz Ulvi Bey, Agop Elmasyan Bey, İbrahim Orhan Bey, Said Fuad Bey, Neş'et Bey, Mehmet Refik Bey, Cevad Bey, Halet Bey, Memduh Bey, Hasib Bey, Celal İbrahim Bey, Ahmed Hamdi Bey, Mehmed Ali Bey, Sadi Bey, Fatin Bey.

"Ruhları şad olsun."

#5 YODA

YODA

Senior Member

• Members
  • 3.492 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 05:40 ÖS

fırsat olur ise buluşmaya katılmak isterim...

"Galatasaray, bir halatý hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takýmýdýr.”

#6 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.605 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 06:10 ÖS

Yiğit kardeşim ellerine sağlık harika yazmışsın.. Eminim başkasının da işine yarar..
2 senelik ankara tecrübemle,söylediklerin örtüşüyor..Kale Etnoğrafya müzesi ve anıtkabir kafadan listede vardı..

Tarihi öğrendim bu arada 5 Şubat..Çarşamba .. Bizim için hafta içi olması avantaj olabilir gezilecek yerler biraz daha az kalabalık olacaktır diye umuyorum..Size de uyar ise ailece de olabilir yanlız da olabilir birer saat ayırırsanız çok memnun olurum..

Davetin için ayrıca teşekkür ederim..

Öğretmen evi ayarlamaya çalışacağım olmaz ise bir de otel tavsiyesi isteyeceğim sizlerden..

Çok teşekkür ederim..

Yoda memnun olurum kardeşim..

#7 Namelessonegs

Namelessonegs

Aslan

• SIT
  • 35.866 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 09:17 ÖS

Yigit valla ne yazmıssın abi, kac senelik Ankara'lı olarak benim bile plan yapasım geldi oradan :)

Valla Ferhat hocam, ben zaman ayırmak isterim, insallah gorusuruz..

Otel tavsiyesi olarak, ehven ve merkezi fiyatlarda :

Tunalı taraflarında Divan Otel

Gene merkeze yakın Dedeman Otel

Bestekar caddesi, Tunalı yakınlarında Class Otel ve Best Western var

Tunalı'da, Gordion otel..Karsısında hipokrat balıkcısı vardır, pahalı olmayan guzel bir balıkcıdır..Aynı sokakta aynı zamanda Ayvalık balıkcısı da mevcut,o da guzeldir..

Eger merkezi ve de daha luks olsun dersen Shearaton, Hilton ve Rixos da merkezidir..

Kral Yokken Soytarilar Cosar, Kral Yokken Efelenir Cakallar, Verilen Her Aranin Bir sonu Vardir, Kral Mekana Gelince KOPEKLER AYAGA KALKAR!!!!!

#8 ToTeM MiRaÇ

ToTeM MiRaÇ

Senior Member

• Members
  • 8.175 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 09:27 ÖS

Gel bakalım gel bakalım Ankara'ya gel bakalım :)

Ailecek geldiğine göre hanımı bırakıp tayfa ile buluşacam dersen sıkıntı olabilir hocam :)

O yüzden sana özel ailecek görüşme imkanımızda olabilir...Şimdilik bir sıkıntı yok gibi ama işte dünya hali...

Hele vakit yaklaşsın biraz daha netleştiririz...

raki3mzeson.jpg

#9 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.605 mesaj

Yayınlanma tarihi 26 Aralık 2013 - 11:32 ÖS

engin sağolasın bakıcam hepsine..

miraç benim ahtuna iki müze bir kitabevi verdim mi 5 saat kaçarım :) ama ailecek de keyifli olur .. zaman yaklaştıkça birlikte konuşuruzu buradan..şimdiden sağolun hepiniz..

#10 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Aralık 2013 - 02:08 ÖS

adam o kadar yiyecek yeri yazmış etin en iyisini saklamış, hainsin yiğit

recep-usta-5.jpg

buyur kardeşim, olabildiğince çok çeşit dene, pişman olmazsın. taraklık, kaburga şiş, mumbar, tandır ve incik haşlama özel tavsiyelerimdir

http://www.tavacirecepusta.com/menu/

• Ferhat Karaca bunu beğendi

#11 Namelessonegs

Namelessonegs

Aslan

• SIT
  • 35.866 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Aralık 2013 - 04:32 ÖS

İcki yok ama be abi :) 

Kral Yokken Soytarilar Cosar, Kral Yokken Efelenir Cakallar, Verilen Her Aranin Bir sonu Vardir, Kral Mekana Gelince KOPEKLER AYAGA KALKAR!!!!!

#12 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 30 Aralık 2013 - 01:43 ÖS

öğle yemeğine organizasyon yapsın abicim, adamı iyice alkolik yaptınız siz de :)

#13 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 31 Aralık 2013 - 12:33 ÖÖ

Abi ben et konusunda biraz huylu bir adamım. Recep Usta'nın eti bana biraz kokulu geldi, koyun eti gibi yani. Ben beğenmediğim için önermek aklıma gelmedi. Ama dediğin doğru, gerçekten Ankara dışından gelenlerin muhakkak araya sora bulup denedikleri bir yerdir. Benden başka beğenmeyen de görmedim.Tabii etçil biri olması koşuluyla.

"Ruhları şad olsun."

#14 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Members
  • 22.605 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Aralık 2013 - 10:39 ÖÖ

konudan ayrı,İzmirdekine referansla tavacı recep i beğenmediğimi söyleyebilirim..gerçi ben balıkçıyım et olsa da olur olmasa da..

#15 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Aralık 2013 - 12:33 ÖS

Bir öğlen dene, sonra yine konuşuruz.

Alkol deyince nasıl unuttum ben. Çankayada Dem meyhane, cok hoş bir canlı muzik, şahane mezeler ve uygun hesaplı bir rum meyhanesi. yan masada bekir coşkun, emin çölaşan ya da başka bir gazeteci ile sohbet şansı da cabası.

#16 Galathian

Galathian

Members

• Members
  • 3.961 mesaj
  • LocationAnkara

Yayınlanma tarihi 31 Aralık 2013 - 04:55 ÖS

Önder Abi sende Ankara'yı bilme konusunda bizlere taş çıkartacak kadar varmışsın. Sık gelir misin Abi buralara?

Bu arada Dem, meyhane seçeneği ve demlenmek için gerçekten hoş mekandır. Tabii bu arada İstanbullular İzmirliler şunu dikkate almalı; Ankara'da Eymir, Mogan göllerine, Seğmenler Parkı'na nazır mekanlar ve şehre tepeden bakan mekanlar(Kale, Atakule, Çankaya ve Kavaklıdere'deki bazı teras mekanlar) hariç manzara yoktur. Fakat bunun güzel yanı da şudur; manzara ile müşteri çekme şansı olmayan mekanlar, atmosfer, müzik sistemi, yiyecek-içecek kalitesi ve fiyat konusunda ellerinden geleni yaparak müşteri çekmek durumunda kalırlar. Kısaca kaliteli mekan, lezzetli menü, ucuz fiyat olayı İzmir'i bilmem ama İstanbul'a göre iyidir. Zira Günaydın ve Köşebaşı hariç İstanbul'dan gelen mekanlar Ankara'da batarken, Ankara'dan İstanbul'a şube açan mekanların tümü İstanbul'da tutar.(Uludağ, Eat N Joy, Big Chefs, Num Num, Tadım, HD, Otantik, Mezzaluna vs gibi)

• Namelessonegs bunu beğendi

"Ruhları şad olsun."

#17 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Aralık 2013 - 06:06 ÖS

eskiden iş gereği ankara ve izmir 2. adres olmuştu. şimdi çok ender çıkıyorum istanbuldan. gerçi demi keşfdeli çok olmadı :)

#18 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.858 mesaj

Yayınlanma tarihi 01 Ocak 2014 - 08:21 ÖÖ

Ben doner hastasiyim ama izmir doner acisindan TR nin en kelek sehridir herhalde. manisa bile daha iyi bu konuda.Yukarida yazildi mi bilmem de . Ankarada ve ist da en iyi doner nerede yenir ?
10 HAGI

#19 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 01 Ocak 2014 - 10:01 ÖÖ

istanbuldakini ben sana twitterda gösterdim abi

131229193620.jpg

bu arkadaşın sol kol hizasında karadeniz pide salonu. arkadaşın 5-10 metre önünde beşiktaş çarşının göbeğindeki kartal heykeli var. bulması çok kolay yani.

yolunuz sabah erken o tarafa düşerse arkasında kalan mavi dükkanda da bal kaymaklı kahvaltıyı tavsiye ederim

bu arada yükseleni çarşı olan arkadaşlara da bu fotoğrafla bir selam gönderelim

#20 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.858 mesaj

Yayınlanma tarihi 01 Ocak 2014 - 10:55 ÖÖ

istanbuldakini ben sana twitterda gösterdim abi

131229193620.jpg

bu arkadaşın sol kol hizasında karadeniz pide salonu. arkadaşın 5-10 metre önünde beşiktaş çarşının göbeğindeki kartal heykeli var. bulması çok kolay yani.

yolunuz sabah erken o tarafa düşerse arkasında kalan mavi dükkanda da bal kaymaklı kahvaltıyı tavsiye ederim

bu arada yükseleni çarşı olan arkadaşlara da bu fotoğrafla bir selam gönderelim

Abi ben orayi durumcu falan sanmistim.kallavi Iskender yapiyorlarsa ilk firsatta deneyecegim.
10 HAGI

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye