İçeriğe git

Resim
- - - - -

Arsa Uzerine Ev Yaptirmak...

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 28 Mayıs 2012 - 10:59 ÖÖ

Sevgili Abilerim, Kardeslerim... Aranizda insaat muhendisi olan, ya da boyle bir deneyimi olan, konuyu bilen, yardim edebilecek biri var mi? Hatta profesyonel anlamda yardim edebilecek Ankara'da calisan, tanidigi olan varsa mukemmel olur... Yardim ederseniz cok sevinirim...

#2 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.947 mesaj

Yayınlanma tarihi 28 Mayıs 2012 - 12:11 ÖS

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... Hayýrlý olsun :)

#3 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 28 Mayıs 2012 - 02:28 ÖS

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak...

Hayýrlý olsun

abi tesekkur ederim ama daha aldigimiz bir sey yok...acaba boyle bir fantaziye-riske girilir mi diye arastiriyim dedim...once arastirip, sizlere sorup ondan sonra karar verecegim..

#4 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 08:33 ÖÖ

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... yav abiler kimse yok mu koca forumda... bir insaat muhendisi bir muteahhit, bir mimar yok mu :)

#5 YODA

YODA

Senior Member

• Members
  • 3.492 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 08:59 ÖÖ

kardeþim fermion, inþaat mühendisi, mimar deðilim ancak belki iþine yarar diye Gölbaþý'ný bi dolaþ derim:) Ek olarak, þu siteyi de ziyaret etmen (rayiç bedeller, yeni projeler vs) yararýna olabilir. Ha bu arada hayýrlý olsun þimdiden...

http://www.emlakkulisi.com/

#6 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.287 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 09:26 ÖÖ

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... Þehir plancýsýyým her türlü yardýmcý oluruz ((: Ne lazým kardeþim arsa mý yoksa, arsa var ev mi yaptýrmak istiyorsun?

#7 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 10:18 ÖÖ

kardeþim fermion, inþaat mühendisi, mimar deðilim ancak belki iþine yarar diye Gölbaþý'ný bi dolaþ derim Ek olarak, þu siteyi de ziyaret etmen (rayiç bedeller, yeni projeler vs) yararýna olabilir. Ha bu arada hayýrlý olsun þimdiden...

http://www.emlakkulisi.com/

YODA kardesim incek tarafi dusunuyoruz zaten :)

cok tesekkur ederim siteyi incelemeye basladim...

Þehir plancýsýyým her türlü yardýmcý oluruz ((:

Ne lazým kardeþim arsa mý yoksa, arsa var ev mi yaptýrmak istiyorsun?

..dostum arsa alip uzerine kendimiz mi yaptirsak diyoruz...deger mi? ucuza mal olur mu? risk mi? kaziklanir miyiz? kaca mal olur gibi sorular var kafamizda milyon tane....

#8 Allez

Allez

Forumdan İhraç Edilmiştir

• Banned
  • 6.425 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 10:19 ÖÖ

Þehir plancýsýyým her türlü yardýmcý oluruz ((:

Ne lazým kardeþim arsa mý yoksa, arsa var ev mi yaptýrmak istiyorsun?

ooo..benim Hanýmýn meslektaþýsýn..Rhametli Raci Bademlinin iyi öðrencisiydi /odtü...hangi okul senin ?

#9 YODA

YODA

Senior Member

• Members
  • 3.492 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 10:34 ÖÖ

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... Kardeþim, arsa almayýp doðrudan ev almayý düþünüyorsan, bazý bilgileri paylaþayým: Ýncek dolaylarýnda TOKÝ'nin hala yürüyen bir projesi var, bakýlabilir. Önümüzdeki günlerde Mühye çevresinde Simpaþ, TRT'nin Eymir tarafýna bakan cephesinde de belediye bir proje baþlatacak. Ayrýca, Ballýkuyumcu tarafýnda Golfankara diye bir proje baþlatýlacak. Eskiþehir yolunda da bir iki proje var. Gölbaþýnda da TEK vakfýnýn konutlarý ile Yaylabað projeleri var bildiðim...tabi fiyatlarý konusunda bir inceleme yapmanda fayda var..

#10 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.287 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 11:30 ÖÖ

hangi okul senin ?

Selçuk mezunuyum hocam. Raci hocayý eskizlerinden baþka bilemedik malesef.

deger mi? ucuza mal olur mu? risk mi? kaziklanir miyiz? kaca mal olur gibi sorular var kafamizda milyon tane

kardeþim bu nerede baktýðýnla doðru orantýlý. dün yüzüne bakýlmayan 100.yýl tarafý bugün trilyon edcek nerdeyse. mevkii istikamet belirledin mi ? müstakil mi yapýcan apartman mý ((:

#11 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 12:00 ÖS

Kardeþim, arsa almayýp doðrudan ev almayý düþünüyorsan, bazý bilgileri paylaþayým: Ýncek dolaylarýnda TOKÝ'nin hala yürüyen bir projesi var, bakýlabilir. Önümüzdeki günlerde Mühye çevresinde Simpaþ, TRT'nin Eymir tarafýna bakan cephesinde de belediye bir proje baþlatacak. Ayrýca, Ballýkuyumcu tarafýnda Golfankara diye bir proje baþlatýlacak. Eskiþehir yolunda da bir iki proje var. Gölbaþýnda da TEK vakfýnýn konutlarý ile Yaylabað projeleri var bildiðim...tabi fiyatlarý konusunda bir inceleme yapmanda fayda var..

TOKÝ bize dusmez maalesef....yandaslar torpilliler aliyor guzel yerleri...diger yerlere de at arabasi bile gitmiyor...bizim acilen almamiz lazim o yuzden kooperatifler de uymuyor...

dogrudan almak istedigimiz yerlerdeki evlere de guc yetmiyor...o yuzden arsa uzerine dusunuyoruz...

kardeþim bu nerede baktýðýnla doðru orantýlý. dün yüzüne bakýlmayan 100.yýl tarafý bugün trilyon edcek nerdeyse. mevkii istikamet belirledin mi ? müstakil mi yapýcan apartman mý ((:

dostum incek tarafi dusunuyoruz....2 katli bi mustakil ev gibi bisi olacak heralde...70m2 taban uzerine ...

#12 YODA

YODA

Senior Member

• Members
  • 3.492 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 12:55 ÖS

TOKÝ bize dusmez maalesef....yandaslar torpilliler aliyor guzel yerleri...diger yerlere de at arabasi bile gitmiyor

Kardeþim, ben de Gölbaþý TOKÝ'de oturuyorum. Gölbaþý Örencik diye bakarsan(örneðin sahibinden.com) güzel evlerden birine sahip olabilirsin. Sorun yok mu, tabii var. ama bürokratlar çok fazla olduðu için aþama aþama gideriliyor. yerel seçim yaklaþtýðý için melih bey park bahçe iþlerine de aðýrlýk verdi. bakmanda fayda olabilir. evlerin en güzel özelliði ise kýþýn iyi ýsýnýyor olmasý (merkezi sistem). ek olarak, borçlu olarak alýp taksitle de (iki artý birlerin taksidi 600-700 civarýnda/üç artý birlerin 800-900) ev sahibi olabilirsin. Yine Ýncek'teki projeler için de ayný mevzu söz konusu...

#13 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 29 Mayıs 2012 - 04:06 ÖS

Kardeþim, ben de Gölbaþý TOKÝ'de oturuyorum. Gölbaþý Örencik diye bakarsan(örneðin sahibinden.com) güzel evlerden birine sahip olabilirsin. Sorun yok mu, tabii var. ama bürokratlar çok fazla olduðu için aþama aþama gideriliyor. yerel seçim yaklaþtýðý için melih bey park bahçe iþlerine de aðýrlýk verdi. bakmanda fayda olabilir. evlerin en güzel özelliði ise kýþýn iyi ýsýnýyor olmasý (merkezi sistem). ek olarak, borçlu olarak alýp taksitle de (iki artý birlerin taksidi 600-700 civarýnda/üç artý birlerin 800-900) ev sahibi olabilirsin. Yine Ýncek'teki projeler için de ayný mevzu söz konusu...

dostum cok saol...hemen bakiyorum...

#14 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.469 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Mayıs 2012 - 12:42 ÖÖ

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... Fermion, Müteahhit deðilim ben. Ancak þu an bir inþaatla uðraþýyorum. Benim gördüklerimden anladýðým bu iþe bulaþmak pek hayýrlý olmuyor. Arsayý aldýn diyelim. Sonrasýnda proje çizilecek tanýdýðýn yoksa tonla para harcayacaksýn. Ondan sonra belediyede acayip makbuzlar çýkacak karþýna. Hiç anlamadýðýn þeylere bir sürü para ödeyeceksin ve ruhsat alacaksýn. O ruhsat çok ciddi bir para tutuyor. Bu arada bir de yapý denetim firmasý ile sözleþme yapýyorsun. Onlarda ruhsat dýþýnda inþaatýn ilerlemesine göre senden paralar talep ediyorlar. Eðer yasada bir deðiþiklik yoksa ruhsat çýktýktan sonra süreç þöyle, sana 5 yýl süre veriliyor. Bu 5 yýlýn ilk 2 yýlý sonuna kadar su basmaný dedikleri seviyeye gelmen gerekiyor. Yani temel atýlacak ve zemin seviyesine çýkacaksýn (eðer bodrum kat falan varsa). 5 yýl içerisinde kaba inþaatý ve ince iþçiliði bitirip iþ bitirme belgesi alacaksýn. Ýnþaat sürecindeki zorluklarý da þöyle anlatayým. Müteahhitlerle konuþuyorsun mesela. Sana ilk sorduklarý paran var mý oluyor? Var da desen yok da desen ciddi rakamlar çýkýyor karþýna. Bizim durumumuzda böyle oldu. O paralarý karþýlayacak gücümüz olmadýðý için gittik bir þahýs firmasý kurduk inþaatý kendimiz yapmaya kalkýþtýk. Ýnþaatý kendin yapýyorsan (ki sanýrým yasa deprem mevzularý nedeniyle deðiþiyor veya deðiþti. Artýk herkes gidip bu tür müteahhitlik firmasý kuramayacak) bu sefer gidip bir kalfa bulman gerek kendine. O kalfa iþi iyi bilen birisi olacak. Ekibi olacak. Gelecek binayý yapacak. Eðer kalfa ile çalýþýyorsan yani binayý kendin yapýyorsan adamý sürekli kontrol etmelisin. Çünkü inþaat iþinde adamlar baþka proje çýktýðý zaman hele de parasý garantiliyse 2-3 iþi bir arada yürütmeye kalkýþýyorlar. 1 hafta mekana uðrama bir bakýyorsun çivi bile çakmamýþlar. O yüzden sürekli dürtüklemen gerekiyor. Tepelerinden ayrýlmayacaksýn. Bir de olayýn finansman kýsmý var. Demir olayý tamamen nakit olarak dönüyor. Temele acayip demir gidiyor. Binlerce lira keþ parayý ayarlaman lazým. Beton firmalarý vade yapýyor ama karþýlýðýnda çek istiyor. Çek karnen yoksa onlara da keþ para ödemek zorundasýn. Bir yandan da kalfa senden zýrt pýrt para isteyecek. Abi elemanlara para daðýtýcam, abi bilmem kimin çocuðu hasta ona para vericem diye bazýsý gerçek, bazýsý yalan dolan tonla istekle karþýlaþacaksýn. Bu adamlarý hoþ tutmak zorunda kalacaksýn çünkü iþi býrakýp giderlerse ben ne yaparým diye düþüneceksin. Bunlarýn yanýnda karþýna sürekli yapý denetim firmasý gelecek. Ýþin belli aþamalarýnda fatura kesecek senden para talep edecek. Kabasýný bitirdiðin zaman ince iþçilik olayý baþlayacak. Orasý hepten ayrý bir dert. Bir sürü farklý ustabaþý ile muhattap olacaksýn. Kimisi iþini düzgün yapacak, kimisi yapmayacak, sürekli para isteyecekler. Çekeceðin malzeme konusunda sürekli ödemeler yapman gerekecek. Ha bu arada sen tüm izinlerini almýþsýn, paþa paþa evini yapýyorsun birden talimatname deðiþtiriyorlar. Mesela bir örnek vereyim sana. 1. kat zeminine þap atýlacak. 1 gün önce haber geldi. Belediye artýk þapýn altýna izolasyon amacýyla xx cm kalýnlýðýnda köpük döþenmesini istiyormuþ. Haydaa. Gittik köpük aldýk. Adamlar kontrole geldikleri zaman matkapla zemini delip bakýyorlarmýþ gerçekten köpük var mý yok mu diye. Sýkýyorsa yapma. Adam zemindeki parkeyi komple kaldýrtýr sana. Mecburen yaptýrdýk adamlarýn dediðini. Bir sürü ek masraf çýktý. En sonunda tüm bu problemleri aþabilirsen eðer kendi zevkine göre tasarlanmýþ, saðlam bir binaya sahip oluyorsun. Burasý kesin. Ancak dert yumaðýndan baþka bir þey deðil. Maliyeti de emin ol ucuza falan gelmiyor. Yýprandýðýnla kalýyorsun. Tek avantajýn söylediðim gibi zevk senin zevkin. Belediyenin izin verdiði ölçülerde, yapý denetimcinin kontrolü altýnda, mimarýn yaratýcýlýðý seviyesinde bir eve sahip olursun. Þu an bu problemlerle boðuþan birisi olarak sana tavsiyem yeni inþa edilmiþ bir binadan ev almaya çalýþman. Yapý denetim firmalarý son derece iyi çalýþýyor ve ciddi anlamda denetleniyorlar. Ýnþaatlarda eskisi gibi maldan çalma, kaliteden kaçma olayý olmuyor (ana yapýdan bahsediyorum, kapý pencere olayý deðil). Sen müteahhit deðilsin. O yüzden bu iþin baþý sonu belli deðil. Bulaþma derim. Ama tercih senin. Eðer kalfa ihtiyacýn olursa haberim olsun sana birisini yönlendirebilirim. Ýstanbul'da çalýþýyor ama bir sürü þehirde iþe giden birisi. Kendisi çalýþmasa bile bir tanýdýðýný yönlendirebilir belki. Son olarak inþaatý kendin yapýyorsan eðer o inþaatta çalýþacak adamlarýn SSK'larý var. O masraflarý da ödüyorsun. Bu sýrada Allah korusun birisi düþer ölürse tüm sorumluluk senin üzerinde. Ve þundan emin olabilirsin ki adamlar kelle koltukta çalýþýyorlar. Son derece cahiller. Riski tamamen senin üstünde. Olur da birisine bir þey olursa hukuk tüm önlemleri alsan bile her türlü iþçinin yanýnda yer alýyor.

#15 Ibrahim

Ibrahim

Senior Member

• Members
  • 6.621 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Mayıs 2012 - 12:55 ÖÖ

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... Abicim ne gerenk yahu. Bakýn edin elbet isteðinize göre bi ev bulursunuz.

#16 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 17.287 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Mayıs 2012 - 07:57 ÖÖ

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... Bodrum hariç 200 m2 altý yapýlarda yapý denetim þartý aranmýyor. Tek yola cepheli, bu cephe 20m. ise, önündeki yol 10m. ise Sakarya da vereceðin ruhsat harcý maksimum 2000 tl. (ruhsatla görüþtüm) Önündeki yolun geniþliði, yola cephenin kaç metre olduðu, kaç yola cepheli olduðu gibi etkenler ruhsat fiyatýný deðiþtiriyor. Ama 200 altý yapý için vereceðin maksimum harç 5000 geçmez sanýrým. O da en maksimum yani, hatta bulmaz bile ( tam belediyeci gibi konuþtum ha) duman'ýn dediði þu yönden doðru, kendin ev yaptýrýrken herhangi bir þirket kovalamacasý olmayacaðý için (yapý denetim) her iþle ilgileneceksin sigorta primleri, hakediþler, belediyeden iþi takip etmeler, ayrýca bu arada inþaat olabilmesi için iþin ehli ustalar -ki mevsimi geldi usta bulmak çok zor- iþin ehli dediðim hem iþi iyi yapacak hem de þurada iþim vardý burada iþim vardý diye kývýrmayacak adamlar olmalý yoksa inþaat bi 8 sene falan sürer. Tanýdýk inþaat mühendisi falan bulmaya uðraþýrýz her türlü. Ankara BÞB deki arkadaþla görüþtüm Ýncekte müstakil yapýma müsait 500-600 m2 büyüklüðünde bir arsa için haber gelmedi henüz. Bir geliþme olursa sana dönüþ yapýcam kardeþim.

#17 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Mayıs 2012 - 10:35 ÖÖ

Fermion,

Müteahhit deðilim ben. Ancak þu an bir inþaatla uðraþýyorum. Benim gördüklerimden anladýðým bu iþe bulaþmak pek hayýrlý olmuyor.

Arsayý aldýn diyelim. Sonrasýnda proje çizilecek tanýdýðýn yoksa tonla para harcayacaksýn. Ondan sonra belediyede acayip makbuzlar çýkacak karþýna. Hiç anlamadýðýn þeylere bir sürü para ödeyeceksin ve ruhsat alacaksýn. O ruhsat çok ciddi bir para tutuyor. Bu arada bir de yapý denetim firmasý ile sözleþme yapýyorsun. Onlarda ruhsat dýþýnda inþaatýn ilerlemesine göre senden paralar talep ediyorlar.

Eðer yasada bir deðiþiklik yoksa ruhsat çýktýktan sonra süreç þöyle, sana 5 yýl süre veriliyor. Bu 5 yýlýn ilk 2 yýlý sonuna kadar su basmaný dedikleri seviyeye gelmen gerekiyor. Yani temel atýlacak ve zemin seviyesine çýkacaksýn (eðer bodrum kat falan varsa). 5 yýl içerisinde kaba inþaatý ve ince iþçiliði bitirip iþ bitirme belgesi alacaksýn.

Ýnþaat sürecindeki zorluklarý da þöyle anlatayým. Müteahhitlerle konuþuyorsun mesela. Sana ilk sorduklarý paran var mý oluyor? Var da desen yok da desen ciddi rakamlar çýkýyor karþýna. Bizim durumumuzda böyle oldu. O paralarý karþýlayacak gücümüz olmadýðý için gittik bir þahýs firmasý kurduk inþaatý kendimiz yapmaya kalkýþtýk. Ýnþaatý kendin yapýyorsan (ki sanýrým yasa deprem mevzularý nedeniyle deðiþiyor veya deðiþti. Artýk herkes gidip bu tür müteahhitlik firmasý kuramayacak) bu sefer gidip bir kalfa bulman gerek kendine. O kalfa iþi iyi bilen birisi olacak. Ekibi olacak. Gelecek binayý yapacak.

Eðer kalfa ile çalýþýyorsan yani binayý kendin yapýyorsan adamý sürekli kontrol etmelisin. Çünkü inþaat iþinde adamlar baþka proje çýktýðý zaman hele de parasý garantiliyse 2-3 iþi bir arada yürütmeye kalkýþýyorlar. 1 hafta mekana uðrama bir bakýyorsun çivi bile çakmamýþlar. O yüzden sürekli dürtüklemen gerekiyor. Tepelerinden ayrýlmayacaksýn.

Bir de olayýn finansman kýsmý var. Demir olayý tamamen nakit olarak dönüyor. Temele acayip demir gidiyor. Binlerce lira keþ parayý ayarlaman lazým. Beton firmalarý vade yapýyor ama karþýlýðýnda çek istiyor. Çek karnen yoksa onlara da keþ para ödemek zorundasýn. Bir yandan da kalfa senden zýrt pýrt para isteyecek. Abi elemanlara para daðýtýcam, abi bilmem kimin çocuðu hasta ona para vericem diye bazýsý gerçek, bazýsý yalan dolan tonla istekle karþýlaþacaksýn. Bu adamlarý hoþ tutmak zorunda kalacaksýn çünkü iþi býrakýp giderlerse ben ne yaparým diye düþüneceksin. Bunlarýn yanýnda karþýna sürekli yapý denetim firmasý gelecek. Ýþin belli aþamalarýnda fatura kesecek senden para talep edecek.

Kabasýný bitirdiðin zaman ince iþçilik olayý baþlayacak. Orasý hepten ayrý bir dert. Bir sürü farklý ustabaþý ile muhattap olacaksýn. Kimisi iþini düzgün yapacak, kimisi yapmayacak, sürekli para isteyecekler. Çekeceðin malzeme konusunda sürekli ödemeler yapman gerekecek.

Ha bu arada sen tüm izinlerini almýþsýn, paþa paþa evini yapýyorsun birden talimatname deðiþtiriyorlar. Mesela bir örnek vereyim sana. 1. kat zeminine þap atýlacak. 1 gün önce haber geldi. Belediye artýk þapýn altýna izolasyon amacýyla xx cm kalýnlýðýnda köpük döþenmesini istiyormuþ. Haydaa. Gittik köpük aldýk. Adamlar kontrole geldikleri zaman matkapla zemini delip bakýyorlarmýþ gerçekten köpük var mý yok mu diye. Sýkýyorsa yapma. Adam zemindeki parkeyi komple kaldýrtýr sana. Mecburen yaptýrdýk adamlarýn dediðini. Bir sürü ek masraf çýktý.

En sonunda tüm bu problemleri aþabilirsen eðer kendi zevkine göre tasarlanmýþ, saðlam bir binaya sahip oluyorsun. Burasý kesin. Ancak dert yumaðýndan baþka bir þey deðil. Maliyeti de emin ol ucuza falan gelmiyor. Yýprandýðýnla kalýyorsun. Tek avantajýn söylediðim gibi zevk senin zevkin. Belediyenin izin verdiði ölçülerde, yapý denetimcinin kontrolü altýnda, mimarýn yaratýcýlýðý seviyesinde bir eve sahip olursun.

Þu an bu problemlerle boðuþan birisi olarak sana tavsiyem yeni inþa edilmiþ bir binadan ev almaya çalýþman. Yapý denetim firmalarý son derece iyi çalýþýyor ve ciddi anlamda denetleniyorlar. Ýnþaatlarda eskisi gibi maldan çalma, kaliteden kaçma olayý olmuyor (ana yapýdan bahsediyorum, kapý pencere olayý deðil).

Sen müteahhit deðilsin. O yüzden bu iþin baþý sonu belli deðil. Bulaþma derim. Ama tercih senin. Eðer kalfa ihtiyacýn olursa haberim olsun sana birisini yönlendirebilirim. Ýstanbul'da çalýþýyor ama bir sürü þehirde iþe giden birisi. Kendisi çalýþmasa bile bir tanýdýðýný yönlendirebilir belki.

Son olarak inþaatý kendin yapýyorsan eðer o inþaatta çalýþacak adamlarýn SSK'larý var. O masraflarý da ödüyorsun. Bu sýrada Allah korusun birisi düþer ölürse tüm sorumluluk senin üzerinde. Ve þundan emin olabilirsin ki adamlar kelle koltukta çalýþýyorlar. Son derece cahiller. Riski tamamen senin üstünde. Olur da birisine bir þey olursa hukuk tüm önlemleri alsan bile her türlü iþçinin yanýnda yer alýyor

duman kardesim cok cok cok tesekkur ederim...eline yuregine saglik....ben simdi yazdiklarini bi 10-20 kere okucam...sonra sana buradan sorular sorarim izninle...eywallah...

#18 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.469 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Mayıs 2012 - 10:38 ÖÖ

Cevap : Arsa Uzerine Ev Yaptirmak... Tabi benim söylediklerim Ýstanbul'da yaþanmýþ olumsuzluklardýr. Ruhsat burada inanýlmaz bir para tuttu. Eðer inþaat sürecinde yanýnda bu iþi bilen bir kalfa veya bu iþlerden anlayan bir tanýdýðýn varsa bazý þeyleri pek de öyle düþünmeden ezbere yaparak da tamamlama þansýn var. Bizim kalfa tam bir þey alacakken dur abi onu alma, þunu al. Sonra baþýmýza iþ açýlýr gibi çok sayýda uyarý yaparak bizi bir sürü dertten kurtardý. Bir de eðer nakit ve hazýrda para varsa kaba inþaat öyle uzun sürmüyor. Hele de 70m2 taban alanlý 2 katlý bir yeri taþ çatlasa 2 ayda kaba olarak bitirirler. Ýnce iþçilik þu bu da 2 ay sürse 4 ay sonra oturulabilir hale gelir.

#19 fermion

fermion

Senior Member

• Members
  • 3.162 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Mayıs 2012 - 10:38 ÖÖ

Bodrum hariç 200 m2 altý yapýlarda yapý denetim þartý aranmýyor.

Tek yola cepheli, bu cephe 20m. ise, önündeki yol 10m. ise Sakarya da vereceðin ruhsat harcý maksimum 2000 tl. (ruhsatla görüþtüm)

Önündeki yolun geniþliði, yola cephenin kaç metre olduðu, kaç yola cepheli olduðu gibi etkenler ruhsat fiyatýný deðiþtiriyor. Ama 200 altý yapý için vereceðin maksimum harç 5000 geçmez sanýrým. O da en maksimum yani, hatta bulmaz bile ( tam belediyeci gibi konuþtum ha)

duman'ýn dediði þu yönden doðru, kendin ev yaptýrýrken herhangi bir þirket kovalamacasý olmayacaðý için (yapý denetim) her iþle ilgileneceksin sigorta primleri, hakediþler, belediyeden iþi takip etmeler, ayrýca bu arada inþaat olabilmesi için iþin ehli ustalar -ki mevsimi geldi usta bulmak çok zor- iþin ehli dediðim hem iþi iyi yapacak hem de þurada iþim vardý burada iþim vardý diye kývýrmayacak adamlar olmalý yoksa inþaat bi 8 sene falan sürer. Tanýdýk inþaat mühendisi falan bulmaya uðraþýrýz her türlü.

Ankara BÞB deki arkadaþla görüþtüm Ýncekte müstakil yapýma müsait 500-600 m2 büyüklüðünde bir arsa için haber gelmedi henüz. Bir geliþme olursa sana dönüþ yapýcam kardeþim.

dostum can kardesim cok tesekkur ederim...yuregine emegine saglik o kadar ugrasmissin...

haber bekliyorum senden varol...

#20 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 9.469 mesaj

Yayınlanma tarihi 31 Mayıs 2012 - 10:39 ÖÖ

duman kardesim cok cok cok tesekkur ederim...eline yuregine saglik....ben simdi yazdiklarini bi 10-20 kere okucam...sonra sana buradan sorular sorarim izninle...eywallah...

Ben teþekkür ederim. Ýstediðini sor, bilgim dahilinde her türlü yardýmý yaparým.