İçeriğe git

Resim
- - - - -

Forum-Üyelik-Katýlým-Kalite

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
286 replies to this topic

#41 LuisFigo

LuisFigo

Senior Member

• SIT
  • 18.415 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Kasım 2009 - 11:21 ÖS

sen hiç diyemezsin fln,bunlara gerek yok bence.ortamý geren þeyler. herkes birbirine karþý biraz daha hoþgörülü olursa forum için daha hayýrlý olur diye düþünüyorum.

#42 frodo555

frodo555

Artista!

• SIT
  • 10.898 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Kasım 2009 - 11:30 ÖS

mesela yeni üyelere zibidi demeden,hakaret etmeden de o hayal ettiðin seviyeye ulaþabiliriz.

Evet yeni üyelere sýrf yeni üye olduklarý için zibidi dememek lazým ve postumu okursan ben de öyle birþey dememiþim zaten.. Hakaret konusunda da sadece bir defa siyasi bir meselede bana hakaret eden bir üyeye benzer þekilde cevap vermiþliðim vardýr fi tarihinde, bu yüzden de sadece bir uyarý aldým... Kmseye hakaret de etmem yani...

#43 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.466 mesaj

Yayınlanma tarihi 04 Kasım 2009 - 11:38 ÖS

bunlara gerek yok bence.ortamý geren þeyler. herkes birbirine karþý biraz daha hoþgörülü olursa forum için daha hayýrlý olur diye düþünüyorum.

Editlendi...
Ama sen alýntý yapýnca editlemenin anlamý kalmadý...

#44 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.466 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 12:46 ÖÖ

Alintiyi da editleriz olur biter. Insanlar el ele tutussa birlik olsa uzansak sonsuzaaaaaa :).

Ha ha, süperdi bu da. :)

#45 Guest_Fighting Falcon_*

Guest_Fighting Falcon_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 03:05 ÖS

burasý bizim evimiz

daha iyi olmasý için uðraþýyoruz

beðenmeme hakkýmýz da var

birçok insaný tanýdým, dostluklar kurdum

Iste bahsettigim tehlikeli durum bu. Anaclik ic gudusuyle sahiplenme olunca, sorunlar cikiyor. Cogu durumda daha iyi olmasi icin degil, anaclik duygusuyla hareket edenler daha iyi oldugunu dusundugu icin ugrastigini zannediyor. O zaman da, iyi mi kotu mu olduguna bakilmiyor, "ben boyle istiyorum, ben istedigim icin boyle olacak" mantigi isin icine giriyor. Dogal olarak da, hakti, hukuktu hak getire, onlar ikinci plana itiliyor. Keyfi istekler on plana cikiyor. "Begenmeme haklari" kullanilmaya baslaniyor. Gerekce de "kurulan dostluklar ve arkadasliklar" gosteriliyor.

Su yukarida bahsettigim butun noktalar tamamen GORECELI kavramlar. Senin evin, senin hakkin, senin ugraslarin, senin dostlarin... Istediginiz kadar cogaltin bu "senin"leri... OSS-OYS gibi uc yanlis bir dogruyu goturmuyor burda. Tek bir yanlis, butun "senin"leri goturur.

Simdi daha iyi anliyorum buraya yazmaya basladigimdan beri niye hep "hasimlarim" olmus benim. Meger ne yazdiklarim, ne fikirlerim, ne yasam tarzim onemliymis. Butun mesele, burayi sahiplenmeye calisan, anaclik duygusuyla hareket edenlerin, "forum elden gidiyor" telasiymis.

Telasa gerek yok. Forum emin ellerde.

Begenmeyen gider, kimseyi tutmayiz. Kalanlar da, bundan sonra buranin sosyal bir ortam oldugunu kabul eder ve sahiplenmez.

Goruyorsunuz, sahiplenilince, "takim" haline gelmis "asil" uyelerin "ahengini" bozmamak icin, insanlar yazmadan, sadece seyretmeyi yegleyebiliyorlar.

#46 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.466 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 03:20 ÖS

Burada hasýmýn yok, kimse kimseye düþman da deðil, paranoyaya gerek yok...

#47 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 03:45 ÖS

insanlar kendilerini nasýl bu kadar önemli görebiliyorlar bu nasýl bir ruh halidir onlarca kiþinin karþýsýnda ben dedimse böylediri savunabilmek için ruh yapýsý nasýl olmalýdýr incelenesi bir durum

#48 Guest_Fighting Falcon_*

Guest_Fighting Falcon_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 03:50 ÖS

Godoman, okuz, saftirik gibi daha onceden forum uyeleri tarafindan kullanilan kelimeler grubuna giriyor hasim kelimesi. Bana gore de benim hic hasmim yok. Fi tarihinde, benim burda bircok hasmim oldugu iddia edilmisti. O yuzden "hasim" kelimesini kullandim. Yoksa, burda kimse benim hasmim olamaz. Olsa olsa, ayni takimi tuttugum kardesim, arkadasim olur.

#49 Guest_Fighting Falcon_*

Guest_Fighting Falcon_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 04:12 ÖS

F. Falcon soylediklerinde kismen hakli olabilirsin ama kendimden ornek verecek olursam.. bilmiyorum kac yildir bu forumda yaziyorum tee g.sarayi.com’dan beri burdayim sayilir ama burada hic kimse kankim degil hatta ne gormuslugum ne chat etmisligimne de referansim :) felan vardir hatta sunu soylim burada kimseye kolay kolay ozel mesaj bile atmamisimdir hatta bir cogu ismimi bile bilmiyodur (belki de asosyal biriyimdir :) ama oyle bir derdim yok ben herkesi taniyayim ya da herkes beni tanisin diye).

Burayi tesadufen bulmustum o zamanlar ve burada bi sekilde kaldim. Burada ne oyle antuvari hep destek tam destek ortami var ne de Alisamiyen.net gibi “Sayin bilmemney“ ile baslayan ve o duzeyde kurulan ve beni muthis kasan cumleler ile atilan postlar var (hos onlara da yine sonsuz saygim var ama tarzim degil). O kadar yil icinde ne bir ban ne de bir uyari aldim hatta kendime gore ileri gittigim anlar bile olmustur (kufurlu yazilar belki de hakaret) ama onemli olan buradaki insanlarin senin samimiyetini inanmasi daha dogrusu senin onlari ikna etmen, tabi ikna edecem diye kendinden odun vermeyeceksin eger veriyorsan cekip gideceksin zaten cunku o vakit burasi sana gore degil.
Bana hic olmadi ama evet bazen yeni gelenlere karsi biraz onyargili davranildigini hissediyorum ama bazilari da hakkaten ban ya da no-post yemeyi hak ediyor cunku salliyorum bir tartismada cabuk alinganlik gosteriyorlar olayi kisisellestiriyorlar ya da kendiliginden cekip gidiyorlar ama sahsen buradaki admin arkadaslarin genelde gercekten adil davrandiklarina inaniyorum ama tabi daha once de dedim once buranin stiline bir ayak uydurman gerek ve en onemlisi insanlarin az da olsa guvenini kazanmam gerek… neyse konu daha uzayip gider vaktim yok sonra yine yazariz.

Dogru soyluyorsun Patriot. Burasi veya baska bir platform, her neresi olursa olsun, insan faktoru isin icine girdiginde mutlaka tersliikler de oluyor, olmuyor degil. Alinganlik gostereni de oluyor, haksizliga ugrayani da oluyor, bilerek uyuzluk yapani da oluyor. Yani, her cesit insan ugrayabiliyor buraya.

Onceden de dedigim gibi, ister fenerli olsun, ister Riluial gibi birisi olsun, bu kisiler ilk geldiklerinde 10 uzerinden 10 ile baslamalilar ve daha sonra kendi notlarini kendileri belirlemeliler. Zaten fenerlisi cok fazla barinamaz, kendini cok cabuk belli eder. Ama Riluial gibi bir cok kisi de, ortam rahatsiz olmasin diye, asil uyelerin ahengi bozulmasin diye sessiz kalmayi yegliyorsa, oturup bir dusunmek lazim.

Ben bu forumu ilk acildigi zamandan biliyorum, o zamanlar yazardim da hatta. 2000'lerin basiydi eger yanlis hatirlamiyorsam. Degisik platformlarda da bulundum. Futbol disindaki forumlarda da bulundum. "Asil uye" oldugum yerler olmustu eskiden. Butun heryerde gordugum problem hep ayniydi. Burda da ayni problem var.

Bir grup olusur, o grup asil uye takimi olur, sonra da onlarin borusu oter. Hikayenin ana temasi budur iste.

Asil uyelerden icazet alinmadan da, bir yerden baska bir yere bir cop bile kipirdamaz.

Bu, ne yazik ki, butun forumlarda olan olay. Forum kulturunun tam oturmamis olmasindan kaynaklaniyor bu problem. Insanlar, benliklerinde ozumseyemiyorlar boyle bir sosyal ortami. Ve sahipleniyorlar. Burasi benimdir, benim kalacak mantigiyla hareket etmeye baslayinca da, o cember belli bir capta kaliyor, ve gelisemiyor. Ufak olsun, benim olsun mantigiyla hareket ediliyor. Sonra? Afrika'nin bir daginin eteginda, 30-40 kisilik kabilelerin dunyadan soyut bir hayat yasamalari gibi, bu tip forumlar da, disaridan soyutlanmis bir hal aliyor.

Burasi farkli olur mu? Gidisata gore, pek farkli degil, ama farkli olma imkani elinde mevcut. Buyumeyi ve genislemeyi guzel bir cerceve icinde tutturursa, o zaman cok daha guzel bir yer olur.

#50 Guest_Fighting Falcon_*

Guest_Fighting Falcon_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 04:13 ÖS

insanlar kendilerini nasýl bu kadar önemli görebiliyorlar

bu nasýl bir ruh halidir

onlarca kiþinin karþýsýnda ben dedimse böylediri savunabilmek için ruh yapýsý nasýl olmalýdýr

incelenesi bir durum

Allah'im!
Sen soktun, sen cikar.
Bunlari sayiyla mi veriyorsun Ya Rabbim?

#51 ÖNDER RB

ÖNDER RB

Members

• Members
  • 25.273 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 04:14 ÖS

bu arada harbiden merak ettim kim kime kullanmýþ bu kelimeleri; saftiriði en çok yasin kullanmýþ. biber süreceðim aðzýna; 2008 þubatýnda yasin fatih terimin kýzýna demiþ, 2006 da lioney forumdan olmayan bir arkadaþýnýn iyi niyetini anlatmak için kullanmýþ 2006 da sheva giana tek art niyetli kullanýmý yapmýþ 2005 de yasin aurelio için kullanmýþ 2004 de yasin kralla þakalaþýrken kullanýlmýþ 2004 de minique yaseminle þakalaþýrken kullanýlmýþ forum tarihinde sadece 1 kez art niyet var yani onun da üstünden 3.5 sene geçmiþ. kodoman ya da godoman kullanýlmamýþ öküz 800 küsür postta var hangileri forum üyelerine kullanýlmýþ bakamadým artýk neyse boþ zamaný doldurduk bu gereksiz çabayla ama insanlar özellikle yeni arkadaþlar okurken burada hitap tarzýnýn bu olduðu yanlýþýna kaptýrmasýnlar kendilerini. aðzý olan konuþuyor yapacak bir þey yok. dip not: kendinize özgü bir þeyler katýn mümkün oldukça, kapasiteniz yettikçe

#52 ToTeM MiRaÇ

ToTeM MiRaÇ

Senior Member

• Members
  • 8.175 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 04:21 ÖS

Þu forumda çoðu kiþi ismimle hitap eder, çoðu kiþiyede ismiyle hitap ederim..O derece senli benli iliþkiler kurduðum kiþiler var.Amma velakin gerçek hayatta yolda yanýmdan geçse ,tanýyýpta selam vermem, çünkü yüz yüze görmüþlüðüm yok. (þu forumda bi bogazicili Ata kardeþimi yüz yüze gördüm) Ýlginç bir durum ama gerçek hayatta dostum kardeþim olarak gördüðüm insanlardan hiç bir farký yok burdaki bir çok kiþinin, hemde yüzünü dahi görmesemde... Yeni gelen üyeler konusunda, aslýnda özeleþtiri yapmak gerekirse, bazen sert ve önyargýlý olabiliyoruz...Tavrýmýz bazen ukalaca olabiliyor "önce yazmayý öðren, yazýlanlarý oku, bi çýk dýþarý hava al da gel, bu tip yazarsan fazla burda kalýcý olmazsýn" þeklinde benim aslýnda hiç tasvip etmediðim þekillerde oluyor bende dahil bunu zaman zaman yapýyoruz. Onun haricinde burada yazan çoðu insan bir þekilde "yeni" ydi...Þimdi çoðu eski oldu, bir çoðuda eski olamadan uçtu gitti...Eskilere, daha doðrusu dost kardeþ olarak gördüðümüz kiþilere yaklaþýmýmýzýn biraz daha farklý olduðu bir gerçektir.Ben kendi adýma , "Biz tüm üyelere eþit mesafedeyiz" diyemiyorum. Ama yinede bir þekilde burada bir düzen nizam olsun diye uðraþýyoruz, kimi zaman fýrça yiyyoruz kimi zaman aðýr suçlara maruz kalýyoruz...Ama yýllardýr yýkýlmadýk ayaktayýz, coþku ilede yürümeye devam ediyoruz. Ben bu forumun havasýný çok seviyorum.Üyelerin kendine has üsluplarýna bayýlýyorum.Üye ismini kapatalým 20 ayrý posta bakayým en kötü 15 postun sahibini gözüm kapalý söylerim. Kýssadan hisse , forumun bir çekirdek kadrosu olduðu bir gerçek, ama bu çekirdek kadroya girmenin çok ama çok kolay olduðuda bir gerçek..Yeterki büyüðüne saygý ile küçüðünede sevgi ile yaklaþ, üslubuna dikkat et, zaten gerisi gelir..Sonuçta bizler deðilmiyiz Galatasaray sevdalýsý insanlar.Sevdanýn ortak olduðu bir ortamda fikirlere saygý duymakta zor bir þey olmasa gerek... Tartýþma elbette olacak, forumu zevkli kýlandýr tartýþma...Fakat, karþýndaki fikre saygý duymaktýr asýl mesele.Bunu yapabiliyorsan zaten sen bu ailenin vazgeçilmezi olmuþundur...

#53 Guest_Fighting Falcon_*

Guest_Fighting Falcon_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:11 ÖS

insanlar kendilerini nasýl bu kadar önemli görebiliyorlar

bu nasýl bir ruh halidir

onlarca kiþinin karþýsýnda ben dedimse böylediri savunabilmek için ruh yapýsý nasýl olmalýdýr

incelenesi bir durum

Iste yanlislardan birisi de bu. 10 kisi bi araya gelse ve birsey dese, o dogru mu kabul edilecek? O zaman cagirayim ben 30 kisi bu foruma, ve hep beraber ayni seyi soyleyelim. 30 kisi ayni seyi derse daha dogru mu olur?

Ayrica, benim gorebildigim kadariyla, bu dosyada herkes ayni seyi soyluyor, herkes ayni fikirde birlesiyor, ama birtek Onder bunu goremiyor.

Bu nasil bir ruh halidir? Incelenesi bir durum...

bu arada harbiden merak ettim kim kime kullanmýþ bu kelimeleri;

Ben o kelimeler kullanilmasin demedim ki. Yanlis anlamissin yine, her zaman ki gibi. Bana birisi kalkip da, niye bu kelimeleri kullaniyorsun diye sorarsa, forumda zaten kullanilmasi normal kelimeler oldugunu belirtmek amaciyla aciklama yapmistim. Sen de gittin o kelimeleri teker teker arastirdin mi? :) Ilahi Onder, vaktin gercekten bol sanirim :)

dip not: kendinize özgü bir þeyler katýn mümkün oldukça, kapasiteniz yettikçe

Dip not: Insan tekrara cok duserse, benim gibi birisi cikar, hal diliyle der ki; artik baydi bu, birak bu klise lafi, kapasiten yettikce yeni birsey uret. Anlayan tabi...

#54 ToTeM MiRaÇ

ToTeM MiRaÇ

Senior Member

• Members
  • 8.175 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:27 ÖS

Çözüm ve arayýþ topiðinde bile laf sokma çabasýndayýz ya, helal olsun bize.

#55 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.922 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:30 ÖS

Allah razý olsun "ignore list" özelliðini þu foruma koyandan. Forumda bulunmasýný istemediðiniz adamlarý atýn listeye. Böylece o kiþilerin mesajlarýný görmezsiniz veya yanýt vermek durumunda kalmazsýnýz.

#56 Guest_Fighting Falcon_*

Guest_Fighting Falcon_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:33 ÖS

Çözüm ve arayýþ topiðinde bile laf sokma çabasýndayýz ya, helal olsun bize.

Haklisin aslinda. Ilkokul cocuklari gibi o once baslatti, o yapti, o etti gibi karsilikli suclamalara girmeden, bu laf sokma isini bitiriyorum. Bundan sonrasi laf sahibini baglar.

#57 ToTeM MiRaÇ

ToTeM MiRaÇ

Senior Member

• Members
  • 8.175 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:33 ÖS

Allah razý olsun "ignore list" özelliðini þu foruma koyandan. Forumda bulunmasýný istemediðiniz adamlarý atýn listeye. Böylece o kiþilerin mesajlarýný görmezsiniz veya yanýt vermek durumunda kalmazsýnýz.

Ben bi deneme yapim... :D

Osvaldo hocam nasýlsýn iyimisin ?

#58 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.922 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:37 ÖS

Ben bi deneme yapim... :D

Osvaldo hocam nasýlsýn iyimisin ?

Eheheh sen deðilsin o kiþi :)

#59 bellrock

bellrock

Senior Member

• Banned
  • 3.571 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:46 ÖS

sýnýf bilinci oluþmaya baþlamýþ. klasik elitist yaklaþýmlar her toplulukta olur. gidiþat iyi. eþitler içinde daha eþit olduklarýný iddia edenler hep olacaktýr. bu da yazý yazýlan bir yerde kendi zekasýyla diðerlerinin zekasýný kýyaslamaktan ortaya çýkan bir olgudur. yapacak bir þey yok.

#60 osvaldo

osvaldo

Junior Member

• Members
  • 30.922 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Kasım 2009 - 05:57 ÖS

Bu arada þu eski-yeni muhabbeti için 2 kelam edeyim. Ben eski .to ya 2001 den beri üye olmakla birlikte son dömnemlerinde yazmaya baþlamýþtým. O dönemler epey kiþiyle papaz olmuþtum. KorcanK ile Ata ile hergün kavga ediyorduk. Þu an burada yazan Lioney Serkan, Önder vb gibi elemanlarla da sýk sýk Hakan Þükür, Terim, Lucescu yüzünden kapýþýyorduk. Yeni olduðum için zaman zaman toplu linç giriþimleri de olmuyor deðildi. Oradaki kankalýk müessesi buradakinin 10 katý falandý herhalde. Zaman içinde -yüz yüze hiç görüþmediðimiz halde- alýþtýk birbirimize. Yeniler doðru düzgün yazdýklarý, sürece zaman içinde kendilerini kabul ettireceklerdir. Misal Bellrock yeni üyelerden sayýlýr. TArzýný sevmeyen çok kiþi vardýr. Ama ben bu foruma renk getiren üyelerden biri olduðunu düþünüyorum.