İçeriğe git

Resim
* * * * * 1 oy

Dersimiz ATATÜRK

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.030 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2009 - 10:11 ÖS

DERSÝMÝZ:ATATÜRK Halit Ergenç’in Atatürk rolünü üstlendiði, yýlýn iddialý yapýmlarýndan ‘Dersimiz Atatürk’ün çekimleri baþladý. Halit Ergenç’in Atatürk rolünü üstlendiði, yýlýn iddialýyapýmlarýndan ‘Dersimiz Atatürk’ün çekimleri baþladý Senaryosunu ‘Çýlgýn Türkler’ ve ‘Diriliþ’ kitaplarýyla çok konuþulan yazar Turgut Özakman’ýn kaleme aldýðý, yönetmenliðini ve yapýmcýlýðýný Hamdi Alkan’ýn üstlendiði, ‘Dersimiz Atatürk’ filminin çekimleri baþladý. Baþrollerini Halit Ergenç, Çetin Tekindor ve Batuhan Karacakaya’nýn paylaþtýðý filmde, Haliç Ergenç, Mustafa Kemal Atatürk rolünü üstlendi. Atatürk’ü en doðru ve yalýn þekilde anlatmayý amaçlayan yapýmda, filme ismini veren dersin hocasýný yani ‘Tarihçi Dede’yi usta oyuncu Çetin Tekindor oynuyor. Çocuk ve gençleri hedef alan bu yapýmda belgeler ve kanýtlar filmin ana omurgasýný oluþturuyor. Masalsý bir dille anlatýlan filmin senaristi Turgut Özakman, projeyle ilgili olarak, “Birliðimizi, dirliðimizi, geleceðimizi korumak için herkese gerçek Atatürk’ü anlatmak zorundayýz. ‘Dersimiz: Atatürk’ bu büyük ödevin bir adýmýdýr” diyor. Tarihçi Özakman, Can Dündar’ýn çektiði ‘Mustafa’ filmindeki bazý sahneleri eleþtirmiþti FÝLMÝN HÝKAYESÝ FÝLM, ilkokul 5. sýnýfta okuyan bir grup çocuðun, Atatürk’ü daha iyi anlamalarý için verilen ödevle baþlýyor. ‘Tarihçi Dede’ fantastik bir dille çocuklara gerçek Atatürk’ü anlatýyor. Can Dündar'ýn saçmalýðýndan sonra böyle bir filme ihtiyaç vardý, ders çýkarmasý gerekenler kafalarýný kuma gömmeye devam ederlerse de ne gam...

#2 ozden

ozden

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 33 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2009 - 11:16 ÖS

Düþüncelerine kesinlikle katýlýyorum.Geç bile kalýnmýþ bir proje ama zararýn neresinden dönülse kardýr. Mustafa filmini Can Dündar’a çok güvenmediðimiz için öðrencilere izletmemiþ sonrasýnda çýkan eleþtilerle de çok doðru bir karar verdiðimizi görmüþtük. O’nu daha iyi anlatmak için böyle bir filme ihtiyacýmýz var.

#3 Ali

Ali

Senior Member

• Members
  • 11.060 mesaj

Yayınlanma tarihi 02 Ekim 2009 - 11:27 ÖS

Bende merakla bekliyorum bu Filmi. Umarim Can Dündar denen Adamin Filminden daha iyi olur.

#4 Namelessonegs

Namelessonegs

Aslan

• SIT
  • 35.866 mesaj

Yayınlanma tarihi 03 Ekim 2009 - 01:36 ÖÖ

Bu donemde fazlasýyla unutturulmaya cabalanan ulu liderimizi,tekrardan gercek ve duzgun oykusuyle,beyazperde'ye aktaran bu ismin emeklerine saglýk..

#5 yersiniapestis

yersiniapestis

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 71 mesaj

Yayınlanma tarihi 03 Ekim 2009 - 03:31 ÖÖ

Yasin'e katiliyorum. Hatta ve hatta keske film yerine guzel bir dizi yapilsa. Konusulan sadece Ataturk'u kimin oynayacagi olmasa. Rutkay Aziz'in resmettigi mekanik Ataturk ya da Can Dundar'in romantik Ataturk'u yerine hakki verilerek, tarihe bagli kalinarak komple bir portre cizilebilse. Ata'yi unutturmaktan ziyade ben son zamanlarda siddetlenen bir biktirma, tahrif etme, dezenformasyon cabasi oldugu kanaatindeyim. Kisiler ya da kurumlar bilerek ya da bilmeyerek Ataturk'u bir takim kaliplara oturtmaya calisiyor kendi Ataturk'lerini yaratip, kendi dogrularini telkin etme amaci guduyor. Insanlarin okumadigi, arastirmadigi memleketlerde dogmalarin olusmasi, ve bu dogmalarin dogru kabul edilmesi kacinilmaz ve cok korkutucu. Nacizane tavsiyem Mango'nun Ataturk kitabinin -ki orjinalini ben okudum, ve Turkcesini esime alip karsilastirdik, guzel bir ceviri olmus- okunmasidir. Gerek Kinross gerekse Toynbee'nin kitaplari da kutuphanemde bulundugundan karsilastirma imkanim oldu. Mango'nun eseri digerlerine gore daha butunluk teskil ediyor. Ataturk'un yasamini, donemi, mucadeleleri ogrendikce ben Ata'yi cok daha fazla takdir eder oldum. Yanlislar, dogrular lakin kararlari olusturan sartlar ogrenildiginde Ata erisilebilir, anlasilabilir bir vucut kazaniyor. Kulaktan dolma oykulerden, dogmalardan, hurafelerden ariniyor.

#6 Libraleon

Libraleon

Member

• Members
  • 2.039 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Ekim 2009 - 10:43 ÖÖ

Esas sorun günümüzde M.Kemal'i filmlerden ya da dizilerden öðrenmeye çalýþmak sanýrým. Oysa M.Kemal'in yaþamýný Þevket Süreyya'dan , Kurtuluþ Savaþýný Doðan Avcýoðlu'dan , mücadele yýllarýnda içinde bulunduðu ruh halini bizzat kendi kalemi Söylev'den , yabancýlarýn bakýþýný da Kinross'tan Toynbee'den hatta Armstrong'tan okumak gerek. Bir film bunlarýn hepsini kapsayamayacaðýna göre hep bir kesim için bir tarafý eksik kalacaktýr. Ha o kadar kitap okunur mu þimdi? Evet esas sorun da budur zaten , tv ler dizilerden geçilmezken , gençler Türk romanlarýnýn klasiklerini , hatta yakýn geçmiþimizi bile dizilerden öðrenirken kim okumaya zahmet etsin ki?

#7 yersiniapestis

yersiniapestis

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 71 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Ekim 2009 - 07:54 ÖS

Sevgili Libraleon, Kitap okumak da spor yapmak gibi disiplin gerektiren bir faaliyet. Cogu kimse icin sabah saat 5'te kalkip kosmak ne kadar anormal bir isse, 3 ciltlik Makedonya'dan Orta Asya'ya Enver Pasa, onu muteakip 3 cilt Tek Adam, 3 cilt Ikinci Adam ve Menderes'in Drami kitaplarini okumak da o derece abuk. Yazili kaynaklara ragbet edilmeyince de lafazan kimselerin hurafeleri aliyor gercegin yerini. Hasbel kader biri gercegi dile getirince de ciddi bir sosyal tepki ile karsilasiyor. Hele hele mevzuu "dokunulmaz" bellenmisse bu sosyal tepkinin dozu daha da artiyor. O bakimdan -her ne kadar dogrulugu tartisilir olsa ve abartilar barindirsa da- Armstrong'un "Bozkurt" kitabini (ki yasaklidir bildigim kadariyla) Turkiye'de gundeme getirmek "Seytan Ayetleri"ni tartismaya kalkmak kadar elim sonuclara gebedir. Kaynaklari referans alarak (ve bu sekilde tarafli ya da dogrulugu ispatlanmamis bilgileri eleyerek) tartisabilme disiplinine haiz olmadigimizdandir ki, tartismalarimiz kavgaya donmekte, netice itibariyle de belinde "makine" tasiyan galip gelmektedir. Hulasa, insallah bu "Dersimiz Ataturk" yapimi yeni kusakta yakin tarihimizi tahrif ve hamasetten uzak bicimde ogrenmek isteyecek bir merak uyandirir.

#8 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 9.622 mesaj

Yayınlanma tarihi 20 Ocak 2019 - 07:36 ÖS

https://tr.sputnikne...l-kitabi-satis/

Sent from my iPhone using Tapatalk

#9 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Ocak 2019 - 08:39 ÖÖ

https://tr.sputnikne...l-kitabi-satis/

İzmirliler çok seviyor Yılmaz Özdil'i . Geçen Karşıyaka'ya gittiğimde yine imza günü varmış . Çok uzun bir kuyruk vardı . 

Ben kitabı okumadım ama Yılmaz Özdil , Falih Rıfkı Atay'dan , Şevket Süreyya Aydemir'den farklı olarak ne söyleyebilir ? Elinde belge mi varmış ? Yaşayan tanıklarla röportaj mı yapmış ? Açık açık pazarlama faaliyetidir .  

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#10 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ocak 2019 - 08:04 ÖÖ

https://www.sozcu.co...1881-2-3214285/

Ne söylesen sen haklısın, aylar var ki görüşmedik. Bir köşede oturup da, bir kadehi bölüşmedik .

#11 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ocak 2019 - 11:25 ÖÖ

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir." demiş ve önemli olanın ideanın nesilden nesile aktarılması olduğunu bu yolla anlatmaya çalışmış bir dehanın porselen fincanlarla, takılarla, büro setleriyle ticarileştirilmesi, afilli kitap setleriyle pazarlanmaya çalışılması tek kelimeyle yazıktır.

Envai çeşit okur kitlesine hitap etsin ve pazar çeşitlendirmesi oluşturulsun diye yazılan ve sonucunda birilerinin büyük paralar kazandığı kitap setlerini ve bilumum hediyelik eşyayı Mustafa Kemal görse yüzü kızarırdı herhalde.

Dünyada kendi ulusal kahramanını ve ülkesinin kurucusunu, hem de takipçileri olduğunu söyleyen kişiler tarafından bu şekilde ticari bir unsur haline getiren bir başka ülke yoktur sanırım.

Atatürk ideasını yokluklar içerisindeki ülkesi ve zorluklar içerisindeki insanına dayanarak sıfırdan yarattı. Ne reklamasyon ürünler üzerinden pazarlanmaya ne de Alman kağıdı ve Japon cilt beziyle parlatılmaya ihtiyacı var. Okuma yazma bilen her insan ucuz sarı saman kağıt üzerinde bile 92 yıldır parıldayan Nutuk'u okuyarak Atatürk'ü ve Cumhuriyetin önemini anlayabilir, Türk devrimini çözümleyebilir. En kaliteli kaynak kitapçılarda bol miktarda basılı halde duruyor.

Mustafa Kemal'i anlamak ve genç nesillere aktarmak için popülist yazarların, yaldızlı cümlelerine ihtiyacımız yoktur. Hiç ümidim olmasa da umarım tüccar takımı bir gün bunu idrak eder.

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#12 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 9.622 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 08:23 ÖÖ

https://twitter.com/...2423794688?s=21

Ben bu Ozdil’e her gecen gun biraz daha kuruluyorum sahsen.

#13 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 10:48 ÖÖ

Yayınevi sitesine sayaç koymuş. Sattıkça geriye doğru sayıyor. 09:05'ten bu yana 2 saat 40 dakika sonucunda ellerinde kalan kitap sayısı 411 adet. 1470 adet satmışlar anlamına gelir. Bu da anlık cirolarının 3.675.000 TL olduğunu gösteriyor.

2 saat 40 dakika içerisinde bu denli ciro yapmak gerçekten çok büyük bir ticari başarıya imza atmak demektir. Çok ciddi bir kar yaptılar.

#14 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 10:48 ÖÖ

Hatta ben mesajı yazarken 3 dakika içerisinde 25 tane daha satılmış (62.500TL daha yani)

Peh peh peh.

#15 tilmaz

tilmaz

Senior Member

• Members
  • 1.910 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 02:18 ÖS

Arkadaşım ben bunu 2 ay sonra 5.000’e satarım diyerek aldı yanımda.
Hayırlısı dedim :)
"Some football players pay a billion for a Ferrari or a yacht; with that money I bought myself Livorno’s shirt. That's all." Cristiano Lucarelli

#16 almeyda

almeyda

Senior Member

• Members
  • 2.191 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 02:24 ÖS

Hatta ben mesajı yazarken 3 dakika içerisinde 25 tane daha satılmış (62.500TL daha yani)

Peh peh peh.

İzmir'li emekliler İş bankası'ndan aylıklarını bozdurup Kırmızı Kedi Kitapevi' nin önünde sıraya girmişler .  İçeride İzmir maşı çalıyormuş , çalışanların gözleri yaşlıymış .. Yılmaz Özdil' in yeni kitabının ismi ' Atatürk ve Gastronomi - Beyaz Leblebinin bilinmeyen yolculuğu ' ymuş .. Köşedeki tuba kuruyemiş Atatürk baskılı kağıtlardan leblebi külahı yapıyormuş Alper !!!111

#17 del piero10

del piero10

Senior Member

• SIT
  • 4.809 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 02:41 ÖS

yanmaz kefen satan cübbeli’nin karşı taraftaki versiyonu işte. ülkenin her yani parazitten geçilmiyor. sömürmeye doymadı şerefsizler.
galatasaray ulan..

#18 Ferhat Karaca

Ferhat Karaca

Senior Member

• Administrators
  • 23.620 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 02:51 ÖS

İzmir'li emekliler İş bankası'ndan aylıklarını bozdurup Kırmızı Kedi Kitapevi' nin önünde sıraya girmişler .  İçeride İzmir maşı çalıyormuş , çalışanların gözleri yaşlıymış .. Yılmaz Özdil' in yeni kitabının ismi ' Atatürk ve Gastronomi - Beyaz Leblebinin bilinmeyen yolculuğu ' ymuş .. Köşedeki tuba kuruyemiş Atatürk baskılı kağıtlardan leblebi külahı yapıyormuş Alper !!!111

az evvel önünde kahve içtim kırmızının .. izmirli sitlemiyor bilginiz olsun :)

Somewhere in the world there is a defeat for everyone. Some are destroyed by defeat, and some made small and mean by victory. Greatness lives in one who triumphs equally over defeat and victory.

#19 Mert Baydur

Mert Baydur

www.48reklamcilik.com

• SIT
  • 9.622 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 04:29 ÖS

Arkadaşım ben bunu 2 ay sonra 5.000’e satarım diyerek aldı yanımda.
Hayırlısı dedim :)

6afbb16ea11729d175fd4abd77bca4f4.jpg

#20 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 8.991 mesaj

Yayınlanma tarihi 23 Ocak 2019 - 04:39 ÖS

Puahahahahah