İçeriğe git

Resim
- - - - -

Bilgisayar Performansý?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#21 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.555 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Ocak 2007 - 01:50 ÖÖ

Þöyle bir sorunum var benim de( yav iyice dert köþesi oldu burasý nese :) ) hard diskte windowsun kurulu olduðu kýsmýn boþ belleði kendi kendine düþüyor sebebi ve çözümü nedir acaba???

#22 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Ocak 2007 - 02:07 ÖÖ

...... boþ belleði kendi kendine düþüyor ..

Sorunu pek anlayamadim :)
Hard diskinde X GB bos alan varken, X hic bir program yüklemedigin halde azaliyormu ?

#23 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.555 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Ocak 2007 - 02:48 ÖÖ

Evet aynen öyle :)

#24 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Ocak 2007 - 11:54 ÖÖ

Herhalde Internetden gelen gecici dosyalar yer kapliyor, birde cöp kutusu dolu olabilir.
CCleaner programi ile gereksiz ve gecici dosyalari silebilirsin.

Bu azalma cok asirimi ? Yani günde bir kac yüz MB (bir kac GB) azalma oluyormu ?
Bir kac nedeni daha olabilir, ama önce bir temizlik yap.

#25 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.555 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Ocak 2007 - 02:34 ÖS

Gerekli dosyalarý silmesine nasýl engel olabilirim böyle bir riski var m ýbu programýn...

#26 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 21 Ocak 2007 - 05:29 ÖS

Gerekli hic bir sey silinmiyor. Verdigim linkte nelerin silindigi aciklaniyor.
En iyisi sadece "Cleaner" bölümünü calistir, "Sorunlar" bölümüne hic girme, cünkü orda registry temizleniyor (ne olur, ne olmaz :D )

#27 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 27.555 mesaj

Yayınlanma tarihi 22 Ocak 2007 - 06:09 ÖS

1.5 gb gereksiz dosyadan kurtuldum, Elvis çok teþekkürler :)

#28 scapula

scapula

• Members
  • 4.528 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 09:48 ÖS

Yüzüm kýzararak yazýyorum :sýkýþtýr: . sýrf yazmayayým diye iki haftadýr uðraþýyorum ama bilgisayarcýya götürmeden önce son çarem buraya yazmak.. Bilgisayarýmda üç harddisk var; C-D-E Bilgisayarý eskiden iki kiþi kullanýyorduk babamla, babam E'yi kullanýyordu, laptop alýnca bu bilgisayarý býraktý, ben de onun kullanýcý hesabýný sildim. Lakin, E'ye ulaþamýyorum. Bir þeyler yükledim ama dosyalar gözükmüyor. Programlarda gözüküyor, onda da açmaya çalýþtýðýmda bulamýyor. E 36 GB ve benim bu 36 GB'a çok ihtiyacým var. Acaba yapabileceðim bir þey var mýdýr? Teþekkür ederim Elvis :dua:

#29 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 10:57 ÖS

Dosyalari internetden E ye (mesela E:\download.... ) indirebiliyorsun.
Indirdikten sonra dosyalari E de bulamiyorsun, yani E:\Download klasörü yok öylemi, yoksa klasör varda dosyalarmi yok ?
Explorer den E yi tiklayinca ne oluyor ? Aciliyormu ? Yoksa Explorer kitleniyormu ?
Belki baban bazi klasörleri gizlemis olabilir, belki klasörler icin kullanici haklarini degistirmis olabilir. Eger öyle bir sey söz konusuysa administratör olarak girip, ayarlari degistirebilirsin.
Explorer in opsiyonlarinda "gizli dosyalari göster" secenegi aktiv mi ?
Aygit yöneticisinden hard diskin hal hatirini sordunmu ?
Administratör olarak girince ulasabiliyormusun ?

Soruya cevap yazacagima al sana bir sürü soru daha... :D

Simdi burdan kesin bir sey söylemek zor,
en kötü ihtimal => format E:\ :(
Bunun icin bilgisayarini bir boot CD ile calistirman gerekebilir .
Boot CD olarak mesela BartsPE yi kullanabilirsin. Windows icin gereken her seyi (kurulu olan Windowsa dokunmadan) CD den yüklüyor. Yüklendikten sonra tüm hard disklere erisebilmen lazim.

#30 scapula

scapula

• Members
  • 4.528 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 11:06 ÖS

E'ye indirebiliyorum. E'de dosya olduðunu özelliklerden görebiliyorum ama klasör boþ gözüküyor. Explorer'dan týklayýnca E gözüküyor ama dediðim gibi boþ gözüküyor. Gizli dosyalarý göster seçenepi aktif. aygýt yöneticisine bakmadým, nereden bakýlacaðýný bilmiyorum. ama sorun babamýn E'ye ulaþýmý engellemiþ olmasý sanýrým. Adminstrator olarak nasýl gireceðim? Tek kullanýcý seçeneði var bende, o da 'Ata' adlý kullanýcý.. öyle girersem düzelir tahminimce.. hiç olmadý format da sorun olmaz zaten, hemen hemen bomboþ zaten E =)

#31 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 11:29 ÖS

Administratür olark mi kullaniyorsun ?

"Ata" secenegini tiklamadan CTRL + ALT basik tutup iki kere DEL basinca
isim(Administrator) ve sifre vererek girebilirsin.

Madem önemli bir sey yok, fazla ugrasma, ütüle gitsin :D

#32 scapula

scapula

• Members
  • 4.528 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 11:36 ÖS

Evet zaten bilgisayar yöneticisi konumundayým, alternatifim yok :D Tamam o zaman, biçimlendir diyorum, her þeyi silecek.. Ama öyle düzelir mi ki? Boot CD ve BartsPE diyorsun ama benim cehaletimi hesaba katmýyorsun Abi :lol: Hem onlar nedir bilmem, hem de o CD'den bende yok =D Biçimlendir diyeyim de her þeyi silsin madem? Biçimlendir demek format demekdiye biliyorum, o da doðrudur herhalde..

#33 scapula

scapula

• Members
  • 4.528 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 11:38 ÖS

abi bak bir þey keþfettim.. biçimlendir dediðimde birim etiketi denen þeyde babamýn kullanýcý adý yazýyor.. onu deðiþtirmem gerekiyor, ama nereden?

#34 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 11:45 ÖS

Birim etiketi (volume label) önemsiz bir sey formatladiktan sonra da degistirebilirsin. NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir. Bakalim neler olacak .... :D

#35 scapula

scapula

• Members
  • 4.528 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Şubat 2007 - 11:54 ÖS

edit.. tamam abi dediðini yapýyorum oluyor þu anda, yarýsýna yaklaþtý %75 %95 :)

#36 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2007 - 12:14 ÖÖ

Ammada yavasmis :)

Birim etiketini degistirmek icin Explorerden diski sag tikla
özelliklerine girip degistir,
yada Dosbox acip icine label yaz

#37 scapula

scapula

• Members
  • 4.528 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2007 - 12:19 ÖÖ

abi durum ayný :( disk boþaldý ama hala içine dosya attýðýmda kayboluyor :(

#38 ELVIS

ELVIS

Senior Member

• Members
  • 2.573 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2007 - 01:01 ÖÖ

Babanin kullanici hesabini nasil sildin ? Explorerden tiklayinca windows ne diyor ? Hic bir sey olmuyormu ? Explorerden sag tiklayip ->özelliklerine gir -> güvenlik bölümünde senin kullanici ismin yazilimi? yaziliysa hangi haklarin var. Administratörler grubuna dahilmisin ? (öyle olmasi lazim, yoksa bicimlendiremezdin) yinede kontrol et. Eger Administratörler grubu listede yoksa tüm haklari vererek ekle. Olmazsada yarin bakariz. MSN yada ICQ kullansak daha rahat olacak. :)

#39 Guest_gian_*

Guest_gian_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2007 - 10:06 ÖÖ

Elvis þöyle boyun bölgemden sýrtýma dogru inen bir agri var. Ne yapsak? Bir okusan üflesen? :D

#40 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 08 Şubat 2007 - 10:20 ÖÖ

Nefesi pek bir kuvvetliymiþ ermiþ caným :D