İçeriğe git

Resim
- - - - -

korner asist sayilir mi ?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 Mid-life Crisis

Mid-life Crisis

Junior Member

• SIT
  • 375 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 03:42 ÖS

gecenlerde burada bi kac arkadas ile bunu konustuk, korneri kullanan oyuncu asist yapmis sayilir mi ? sayilmaz mi ? ben sayilir diyorum, cunku atak gol ile sonuclanmis ve gol pasini / ortasini da korneri kullanan oyuncu vermistir, baskalarida gol pasi degil, oylesine ortaya atilan top asist olmaz diyor :karisik:

#2 Sovereign

Sovereign

Utanmaz Adam

• SIT
  • 10.489 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 03:47 ÖS

O vakit yandan yapýlan hiçbir orta ya da serbest vuruþ da asist sayýlmaz.Zira öyle ortaya atýlmadýðý ne malum? Eðer atýlan korner,tek vuruþla gol yapýlmýþsa sapýna kadar asist olur.

#3 Mid-life Crisis

Mid-life Crisis

Junior Member

• SIT
  • 375 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 03:52 ÖS

aynen, onlarin dediklerine gore yandan gelen ortalarda, ortada fazla adam bulunmamaktadir, o yuzden de bilincli olarak yapildigi icin yandan orta asist ama korner vurusu degil diyorlar deli ediyorlar adami

#4 cozker

cozker

Member

• Members
  • 9.776 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 03:52 ÖS

O kornerleri düzgün kullanmakta önemli bir meziyet. O yüzden bildigim kadariylada asist olarak kabul ediliyor..

#5 Guest_Parma Maniac_*

Guest_Parma Maniac_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 07:29 ÖS

penaltý yaptýran futbolcu bile asistçi sayýlýrken bu sorunun sorulmasýný gayet garip buluyorum.. sayýlmazsa zaten kornerler de futbolu izlemeyi býrakýrým ben..:)

#6 Guest_gian_*

Guest_gian_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 10:07 ÖS

Bu konuya gecen hafta Mustafa Denizli degindi..Biliyorsunuz, Denizli kornerden golleriyle unlu, cok iyi duran top kullanan bir futbolcuydu..Denizli aynen soyle dedi; Ben 15 sene bu toplarý kullandým..Frikikten, kornerden orta yapan adamýn herhangi bir kisiyi hedefleyip, topu onun kafasýna indirmesi mümkün degildir..Cunku onlarca kisi olur icerde ve onlar da surekli hareket halindedir..Sadece guzel bir sekilde kesersin, dokunan dokunur ve gol olursa olur..Bu da asist sayýlmaz..Mesela Alex'in kornerlerinden ve frikiklerinden atýlan gollerin hic biri asist degildir dedi.. Tamamen katýlýyorum..Bana gore de asist, tam anlamýyla gollük paslarda gecerlilik kazanmalýdýr..Sen ortaya topu vur, biri de cýksýn kafayý vursun gol olsun, al sana asist! Bence yok oyle bir sey..

#7 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 10:14 ÖS

Çaðdaþ'a ben de katýlýyorum, asist dediðin Hagi'nin ara paslarý gibi olmalý veya ne bileyim yerden adama direk pas olmalý salla ortaya gol olsun 10 asist.. Yok ya..

#8 Aslan Suat

Aslan Suat

Junior Member

• Members
  • 8.643 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 10:34 ÖS

bence futbolun iyi niyetine, ratgele ortaya vurulan kornerlerde asist sayilmali. örnegin bir TSYD Kupasi Besiktas macinda Hagi korneri "bilerek" ceza sahasinin disina kulandi ve Hakan Ünsal vole alarak golü cakmisti. yada daha gecenki Fenerbahce macinda Hasan uzun bir yan top atti Sabriye dogru bilerek, buda gol olsa yine asisti Hasan yapmis olacakti. yani futbolun iyi niyeti icin rastgele ortaya vurulan kornerler, ortalarda asist sayilmali.

#9 Guest_gian_*

Guest_gian_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 10:38 ÖS

Bilmiyorum, benim asist anlayýsým daha kýsýtlý..Pasý veren oyuncunun tamamen bilerek, isteyerek ve görerek gollük pas vermesi gerekiyor..Asistle gole donusen pasý birbirinden ayýrt etmek lazým..Mesela bana gore Super Kupa Finalinde, Fatih Akyel'in Jardel tarafýndan gol yapýlan pasý asist degildir, gole donusen pastýr..Orda Fatih Jardel'i topla bulusturmamýs, Jardel topla kendisi bulusmustur..

#10 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 11:03 ÖS

Suat abicim o orta deðil ki basbayaðý pas Hagi resmen H.Ünsal'ýn ayaðýna attý topu orada havadan gidiyor diye assist sayýlmayacak mý :) Burada anlatýlmak istenen korner gibi kimin nerede oluðu belli olmayan bir kalabalýða atýlan toplarýn assist sayýlmamasý.

#11 Aslan Suat

Aslan Suat

Junior Member

• Members
  • 8.643 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 11:08 ÖS

biliyorum Ata, ama benim demek istedigim kornerler asist sayilmazsa böyle bilerek verilen paslara iste yazik olacak. onun icin bunlara iyi niyetli yaklasarak asist sayilsinki o güzel asistler güme gitmesin ;)

#12 Aslan Suat

Aslan Suat

Junior Member

• Members
  • 8.643 mesaj

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 11:29 ÖS

bu arada baktimda Hagi degilmis Emreymis o pasi veren :)

#13 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 14 Aralık 2004 - 11:41 ÖS

Öyle miymiþ iyice bunadýk desene ;)

#14 Guest_soprano79_*

Guest_soprano79_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 15 Aralık 2004 - 09:20 ÖÖ

Asist sayýlýr.Artýk günümüzde orta kavramý kayboldu,oyuncular içeriye uygun arkadaþýna pas veriyor.Emre'nin Inter'de gene Mihajloviç'in Inter'de ve Hagi'nin böyle çok asisti olmuþtur kornerden ve yaptýklarý yan ortalardan.

#15 Sovereign

Sovereign

Utanmaz Adam

• SIT
  • 10.489 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Aralık 2004 - 12:21 ÖS

Yandan yapýlan ortalarda kimin bilerek pas attýðýný nerden bileceðiz? Ceza sahasý içinde birsürü futbolcu var.yapýlan ortaya birbirleriniþn üzerinden yükselip vuruyorlar.Orta yapýlýrken istatistikçiler kanaat mi getircek þuna orta yaptý diye.Mümkün deðil.Misal Orhan'ýn G.Birliði'ne attýðý golde Sabri ortayý Orhan!a mý yaptý?Ayný yerde Hakan,Song ve Tomas da vardý.Nereden bilebiliriz? Sonuçta asist'in tanýmý da belli "sayýya çevirilen pas" demek.Ýster niþanla at,ister doldur boþalt.Kimin ne niyetle topa vurduðunu bilebilir miyiz?Zaten tüm istatistiki verilerde de kornerlerden,serbest vuruþlardan gelen goller asist yazýlýr. O vakit Alex'in veya Hagi'nin futbol hayatlarýnýn yarýsý boþa geçmiþ demektir...:)

#16 luteum

luteum

Junior Member

• Members
  • 276 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Aralık 2004 - 04:15 ÖS

Ayni mantik farki Avrupa basketbolu ve NBA arasinda da var. Avrupa basketbolunda asist olmasi icin illa ki hani pota altina yakin veya arkadasini kolay sayi yapmaya uygun bir yerde topla bulusturman gerekiyor. NBA'da yanindaki herife son anda topu versen o da adamin uzerinden sutu soksa bile asist sayiliyor, ne yapsan asist. Bence gol olan her pas, kornerler dahil asist olmali. Sonucta su ya da bu sekilde, sen o adami topla bulusturmasan gol atamayacak. Sans eseri, bilerek ya da bilmeyerek ne farkeder? Guzel atilmis bir korner ortaya yapilan asisttir, buyrun kim vurursa vursun gol olsun diye. Bos kaleye atsin diye ortada duran golcuye veriyorsan da o kafasina vura vura asist olur, hepsi asist bence sadece cesitleri farkli

#17 Guest_gian_*

Guest_gian_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 15 Aralık 2004 - 05:06 ÖS

Peki o zaman mesela Fener macýnda Hakan Þükür, Necati'ye asist mi yapmýs olmustur?

#18 luteum

luteum

Junior Member

• Members
  • 276 mesaj

Yayınlanma tarihi 15 Aralık 2004 - 06:26 ÖS

arada fark var benim dedigim, pasi veren kisi bunu gol olsun amaciyla yapiyor, sadece pasi verdigi kisi belli olmayabilir. kaza eseri bacagina kafasina carparak yapilan sey asist olmaz, ki yukarida yazdigimda da bunu soylemedim. yani pasi verenin amaci gol attirmak olmali, ama verdigi kisi belli olmayabilir. oyle bir kural koyulursa asist olayinin tanimi iyice daralir cunku.

#19 Guest_Parma Maniac_*

Guest_Parma Maniac_*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 15 Aralık 2004 - 06:31 ÖS

Hakan Þükür topa deðemedi ki gian.. yani ben öyle hatýrlýyorum.. ama orda mesela düþerken ayaðýyla Necati'nin önüne vursa asist olur.. mesela yine maçta Hakan'a bi top þiþirdiler.. kafasýyla manyak bi þekilde arkaya indirdi Necati karþý karþýya kaçýrdý.. orda özellikle Necati'ye atmadý belki.. 1 adam daha vardý yanýlmýyosam ama tam Necati'nin önüne düþtü top.. þimdi gol olsa Sukur'un o manyak indiriþini asist saymayacak mýydýk öyle tam bilerek vermedi diye.. adam görmeden yaptý zaten sýrtý dönüktü.. kafasýnýn arkasýyla lokum gibi býraktý Neco'nun önüne.. top kesme meziyettir.. iyi top kesenle iyi kesemeyenin bi farký kalmaz o zaman.. bi tarafta Hasan mesela, diðer tarafta Beckham.. þimdi ikisinin kestiklerinde Hasan'ýnkiler daða taþa gidiyor, Beckham'ýn kestiklerinin yarýsý gol oluyor nerdeyse.. ödüllendirmeyecek miyiz bu adamý iyi orta yapýyor diye.. bal gibi asist.. zaten dediðim gibi mesela ceza sahasýnda Neco düþüyor.. Sukur penaltýyý atýyor.. gol olursa asist Neco'ya yazýlýyor.. her yerde böyle.. bu bile asistken kesilen toplara asist dememek aþýrý saçma.. gol olan her pas asisttir.. gerisi yalan..:)

#20 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Yayınlanma tarihi 15 Aralık 2004 - 08:34 ÖS

Luteum peki Hakan Þükür'ün Trabzon'daki pasý için ne diyorsun? Solundaki adama yerden topu yuvarladý, Baliç önce bir adamý geçti daha sonra topu sürdü ve alakasýz bir yerden köþeye vurdu. Bu da mý assist sayýlmalý? Kesinlikle sayýlmamalý bence topla son Hakan oynadý diye assist olmaz, olmamalý ..