İçeriğe git

Resim
- - - - -

SNOOKER WORLD CHAMPIONSHIP 2006

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#21 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.873 mesaj

Yayınlanma tarihi 06 Mayıs 2018 - 08:54 ÖS

Çok efsane bir final maçı oluyor. 92 doğumlu iki eski tüfek kapışıyor. İngilizleri devre dışı bıraktılar. Galler-İskoçya çarpışmasını izliyoruz.

John Higgins VS Mark Williams

Higgins buralarda daha çok bulundu. Williams'a bir WC daha yakışır. İyi de başladı maça. 

IF SO POWERFUL YOU ARE, WHY LEAVE!?

#22 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.873 mesaj

Yayınlanma tarihi 07 Mayıs 2018 - 10:45 ÖÖ

Mark Williams 10-7 ile dün geceyi kapattı. 42 ve 43 yaşında 2 oyuncu, boru gibi ve son derece uzun süren 2 yarı final müsabakası sonrasında oyuna çıkınca ihtiyarların maçına döndü. Higgins kendi standardını fazlasıyla altında oynuyor. Williams düşük serilerle frameleri alıyordu ki Higgins bir an patlama yapar gibi oldu. 120 küsurluk seri üzerine anında cevap verdi Williams. Her iki oyuncu da anormal yorgunlar ancak dün gece temiz bir uyku çektilerse bugün tutukluğu üzerlerinden atarak sert bir maça çevirebilirler finali. Yorgunluk dediğim artık gözlerin kapanması noktası. Williams'ın dün son frame başlamadan hemen önce esniyor olması efsane kareydi.

Bir tarafta yıllar sonra üst seviyeye dönen ve 3. şampiyonluğu kovalayan Williams, diğer tarafta kazanırsa WC kupalarında 5.yi kazanarak Ronnie O'Sullivan ile denk hale gelecek Higgins. Çok efsane maç oluyor.

Tarihin en yaşlı final maçı burada. 42+43=85 yaş toplamı. Bu yönden de bir özelliği var. 

Haydi Williams!

#23 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.873 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Mayıs 2018 - 10:02 ÖÖ

18-16 ile Williams koydu geçti. Çok çok zor bir son seans oynandı. Higgins gibi bir üstada 47-51 civarında skorla masa teslim edersen adam masayı tertemiz eder. Nitekim 3 frame bu şekilde Williams tarafından masa rahatlatıldıktan sonra altın tepside Higgins'e sunuldu. Bir anda 15-15'e geldi maç skoru. Derken Williams tekrar nerede olduğunu, buraya ne için geldiğini hatırladı ve sazı eline aldı. 

Geri vitessiz bir oyun oynadı turnuva genelinde Williams. Herkesin elinin titreyeceği bir anda olmadık vuruşları, vuruş+renkliye pozisyon alacak şekilde oynamak baya sağlam yürek ister. Yürekli adamlarda şampiyon olurlar.

Higgins cephesinde moral bozukluğu vardı haliyle. Geçen sene finalde kaybetti. Bu sene yine finalde kaybetti. Bu 2 denemesinde kupayı kaldırsa Sullivan'ı 6-5 ile WC sayısında geçmiş olacaktı.

2 yarı final maçı + final maçı ile WC neden WC görmüş olduk. Bir hayli keyifliydi.

1,5 ay kadar sonra Riga'da Riga Masters oynanacak. Yeni sezon başlayacak. Kısa formatlı turnuvalar beni çok açmıyor olsa da hızlı tüketilebilen bu format sayesinde turnuva sayıları ve aktif oyuncu sayısı ciddi manada yükseldi. Olmadık şampiyonlar çıkıyor artık piyasaya. 

#24 Yasin Karabulut

Yasin Karabulut

Pesimist

• Administrators
  • 15.728 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Mayıs 2018 - 10:07 ÖÖ

Bu kadar ilgin olduğunu bilmiyordum, Eurosportta bir ara gözüme takıldı 10 15 dk seyredip bıraktım açıkçası çok fanatik değilim. Daha çok üç bant severim. 

#25 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.873 mesaj

Yayınlanma tarihi 08 Mayıs 2018 - 12:05 ÖS

London Masters finalini yerinde izlemek için kalkıp oralara kadar gitmiş birisiyim. :D

Snooker ilgisi Eurosport'la kablolu TV üzerinden tanıştıktan sonra başladı. 90ların ortalarıydı. Yayın İngilizce, görüntü çamur gibi. 37 ekran TV'den izliyordum. Toplar cücük gibi duruyordu. İnternet zaten yeni yaygınlaşıyor. İngilizce kısıtlı, Snooker ile alakalı yerli kaynak yok. İngilizcesinden izleye izleye kuralları öğrendim. Tek akıl veremediğim kural free ball'du. Onu da yıllar sonra internet sağolsun çözdük. İyi kötü 25 yıllık izleyiciyim. :D

Türkiye'de ıstaka sporlarında en yaygın izlenen oyun 3 bant haliyle. Onu da çok severim. Ancak stres, baskı, o harika sporcuların strese dayalı olarak sıçmaya başlamaları, sonra tekrar toparlanma falan gibi şeyler snooker da daha çok göze batıyor. Daha net hissediyorsun. 

Bir dönem İngiltere'de kaldım. Bir adamla tanıştım. Tam o dönemde UK Championship finalleri oynanıyor. Steve Davis sanki mezarından çıkmış gibi gelmiş finale kadar yükselmiş elemelerden. Ding Junhui'nin çıkış yaptığı turnuvadır aynı zamanda. Adam benim snooker izlediğimi öğrenince gözleri açıldı. Ne alaka ulan bir Türk snooker izliyor. İngiltere'de bile düşüşte olan bir spor. Baya bir cebelleşiyorlar tüketilebilir hale getirmek için. Global alana yaymaya çalışıyorlar elden geldiğince ve ciddi başarı da elde ettiler. AB ülkelerinde yeni oyuncular çıktı. Çin anormal takip ediyor oyunu. Bir hayli yetenekli sporcusu var.

Ne yazık ki bu tip ıstaka sporlarına yatkın bir toplum olmamıza karşın burada da yokuz. Bilardo federasyonu yatırım yapsa biz burada şampiyonlar çıkartırız. Gerçi kendi uluslararası markası Semih Saygıner'i küstürmeyi başarmış bir bilardo federasyonu bunun da içine edip bırakır ya. Neyse....

Dart var bir de. O da izlemesi çok eğlenceli bir spor. Oyuncular maça çıkmadan önce bira falan içiyorlar hatta. :D

#26 F@biooO

F@biooO

Senior Member

• Members
  • 10.030 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 11 Mayıs 2018 - 11:10 ÖÖ

Çok klas bir spor cidden bu. 

İnsan TV'de denk gelince en azından oturuşunu düzeltesi geliyor.  :D

#27 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.873 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Mayıs 2018 - 11:34 ÖÖ

O klasın sebebi papyon. Hep ondan kaynaklanıyor :D

Rakibi oynarken burnunu karıştıran rakip oyuncuları görmemek gerek tabi. Ya da ayakkabısını çıkaranlar, çişim geldi diyerek izin isteyerek tuvalete gidenler. Papyon bunlara engel olamıyor. 

Bu sporun klas görünümü tamamen İngiliz kraliyet ailesi havalarından geliyor zannımca. Yoksa elemanlar çok sıradan insanlar. Hakemler falan enteresan tipler. En son finali yöneten hakem marangozdur mesela. İzleyiciler desen, sessizlik gereken bir salonda cep telefonları çalabiliyor. Fazla içip bayılanlar. Sıkıcı bir maç olunca, bunalıp uyuklayan ve horlayanlar. :D

#28 F@biooO

F@biooO

Senior Member

• Members
  • 10.030 mesaj
  • LocationIstanbul

Yayınlanma tarihi 11 Mayıs 2018 - 11:40 ÖÖ

:D

Kripto bir Şenkardeşler Kıraathanesi durumu var diyorsun...

Bu arada ben sporun kendisi için de söylemiştim. Masanın şekli boyutu, oyunun zorluğu....   

Amerikan Bilardo'ya papyon takmışlar. =)

#29 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.873 mesaj

Yayınlanma tarihi 11 Mayıs 2018 - 11:48 ÖÖ

Masa büyük ya cidden. Cepler küçük, toplar küçük. Pot yapmak konusu hem mesafe hem küçüklük nedeniyle daha zor. Bundan daha zoru bir tek Rus Piramiti oluyor sanıyorum. Orada topla cep arasında çapta 4mm gibi bir fark var sadece. İğne deliğinden tam olarak cebin kalbine atman gerek topu. :D

Bu arada eski maçlar tam kıraathane ortamı. Bira içen, sigara tüttüren oyuncular. :D

#30 duman

duman

Senior Member

• Members
  • 7.873 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Haziran 2018 - 07:00 ÖÖ

Riga Masters elemeleri geldi kapıya dayandı. 27-28-29/07/2018 tarihlerinde Arena Riga'da yapılacak turnuva. Toplam ödül 200.000€

Biletler çok makul fiyatlı. 20€'ya tam gün 12 saat katılınabiliyor turnuvayı izlemeye. Otel konusunda da makul yerler bulmak mümkün Riga'da. 

Ama canına yandığımın Letonya'sına uçak bileti ölümcül. 1250TL gidiş dönüş maliyet. Otel+yol+bilet+yediğin içtiğin katınca bu kadar düşük profilli bir turnuvaya katılmak için bile 4-5binTL para gömmek gerekiyor. Kur senin Allah belanı versin.

#31 Giga

Giga

Odtülü Aslan

• SIT
  • 25.212 mesaj

Yayınlanma tarihi 05 Haziran 2018 - 07:46 ÖÖ

Letonya, Estonya, Litvanya bile kur farkından geçiriyor bize yahu.

İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye